Jakie kolumny do Technics SU-X101

Witam!

Jestem szczęśliwym posiadaczem wzmacniacza Technics SU-X101. Niedawno spaliły mi się basy w kolumnach do niego. Jakie kolumny byście mi mogli zaproponować? Moje poprzednie kolumny to Technics SB-EX2. Z góry dzięki za pomoc :slight_smile: .

z tego co znalazłem z danych to ten wzmacniacz ma moc 2x40watt więc kolumny powinny mieć najlepiej min.60watt aby był zapas jeśli kupisz o większej mocy ok byle by się oporność zgadzała! zalecana moc zawsze min.50% więcej! pozdrawiam :slight_smile:

A mógłbyś mi polecić jakieś fajne kolumienki? Chodzi mi przede wszystkim o takie z b.mocnym łupnięciem(lubię sobie czasem głośno posłuchać muzyki) i w miarę czystym sopranem. Cena tak do ok.2000PLN, marka nie gra roli.

Witam! Jeśli lubisz dobre napier_alanie niezłej jakości dźwięk i używki to bym polecał ALTUS’y 140 (wg mnie mają z ~60 RMS) są to stare dobre kolumny do napędzania imprez domowych:D mają takie estradowe brzmienie, potrafią głośno i mocno zagrać:) Tylko trochę za mocne do Twojego amplitunera, z reguły wzmacniacz powinien być mocniejszy od głośników gdyż wtedy będzie miał lepszą kontrole nad nimi i nie będziesz musiał dawać go na maxa i co za tym idzie będzie miał lepszą jakość dźwięku ponieważ pałowanie wzmacniacza przynosi ogromny przester i znacznie pogorszenie jakości dźwięku, jeśli w przyszłości będziesz zmieniał sprzęt to polecałbym JBL NORTHRIDGE E 80 (100 RMS @ 8 OHM). Bdb kolumny, jest to sprzęt ze znacznie wyższej półki niż Altusy i zmieścisz się w cenie 1900 z przesyłką:) ale to już musiałbyś zmienić amplituner na wzmacniacz na np. Yamaha AX-570 (100 RMS przy 8OHM) lub Yamaha AX-550 (85 RMS przy 8 OHM)

Snara , co ty za bzdury pleciesz ??

Moc kolumn powinna być minimum 1,5 raza większa od mocy znamionowej wzmacniacza po to, aby taki kolega CeMeNT słuchając sobie głośno muzyki nie uszkodził głośników, do których TY znawco chcesz dostarczać więcej mocy niż one są w stanie wytrzymać :smiley:

tak, sam stwierdzisz kiedy je spalić :smiley: :smiley:

CeMeNT , popatrz sobie i wybieraj, albo coś innego sobie znajdź:

http://www.allegro.pl/item844439043_ton … press.html

http://www.allegro.pl/item832131518_jbl … ml#gallery

http://www.allegro.pl/item832013060_dal … ancji.html

Aha! I nie bierz starych Tonsili Altusów, które są konstrukcjami sprzed 20 lat i wątpię, aby po tylu latach głośniki, które w nich siedzą, mają jeszcze na tyle elastyczne i wytrzymałe gumowe zawieszenia membrany i resory! Ja osobiście mam kolumny z głośnikami Tonsil sprzed 12 lat i guma na basach parcieje a pianka na średnich się wykruszać zaczyna, mimo iż nigdy nie słuchałem na nich muzy na maksymalnym wysterowaniu!

Moje kolumny były sprzed 18 lat i jakoś dawały radę zanim je spaliłem 8) . Najbardziej mi chyba przypadły do gustu te JBL’e. Kolega ma takie, tylko ma za słaby wzmacniacz i strasznie cicho grają.

Bażant jesteś mymaney :smiley: siedze w car audio i wiem że wzmacniacz powinien być mocniejszy od głośnika. Czyli według Twojej teorii jak wzmak ma 100 RMS to głośniki powinny mieć 150 RMS :smiley: i to ma dobrze grać? hahaha nie wykorzysta się mocy kolumn i wzmacniacz szybciutko sie skończy :slight_smile: Każdy powie kto sie zna w temacie że wzmak powinien mieć taką moc znamionową lub RMS co głośniki lub trochę większą, tzn jak kolumny mają 80 RMS to wzmak powinien mieć 100 RMS :!: nigdy nie wysterujesz dobrze kolumn jak wzmak będzie od nich słabszy, i nie chodzi o to że "chcesz dostarczać więcej mocy niż one są w stanie wytrzymać " tylko o to że nie puszcza sie wtedy wzmaka na 100% mocy tylko na mniejsza. Jak chciałeś wysterować te tonsile słabszym o 50% wzmakiem to Good Job =D>

CeMeNT te kolumny są naprawde niezłe śmiało możesz je brać :slight_smile:

Dodane poniedziałek, 7 grudnia 2009, 14:54

Ps. te JBL ES 100 NORTHRIDGE to kosztują 1600zł za sztuke :stuck_out_tongue:

mymaney ma w 120% rację.

Snara - Mój ojciec siedzi w elektronice od co najmniej 15 lat, więc chyba wie troszeczkę więcej.

Głośniki powinny być mocniejsze od wzmacniacza bo taki wzmacniacz np. 100W może wysłać impuls np. 200W. Jeszcze jak masz głośniki słabsze od wzmacniacza, to generalnie głośniki masz już załatwione. Załóżmy, że głośnik ma 80W, wzmacniacz 100W. Taki wzmacniacz wyśle impuls 200W do głośnika. Spróbuj w takiej sytuacji go nie spalić.

Więc chyba nikomu nie wmówisz takiej bzdury, że głośniki powinny być słabsze od wzmacniacza.

No popatrz, a ja cały czas jadę na starym jak świat wzmacniaczu Radmor 5412 (50W), głośniki mają powyżej 120W, i jakoś mi się wzmacniacz nie skończył. Fakt, czasami miał drobne awarie, ale to chyba nic dziwnego przy tak starym sprzęcie.

Powiedz mi jeszcze, że głośniki 4Ω można podłączyć pod 8Ω wzmacniacz nie spalając wzmacniacza.

Naklejka “200W” na głośniku nie oznacza, że z taką mocą mamy grać, tylko to, że taką moc mogą wytrzymać.

Nadal twierdzisz, że głośniki powinny być słabsze od wzmacniacza?

Humor mi się poprawił, dziękuję.

Pozdrawiam.

A co powiecie na Tonsile Zeusy? Wiem, że tej JBL’e są drogie ale są dobre. Chciałem od kolegi kupić 140stki, ale miał sparciałe zawieszenie. Nie ma co biorę chyba JBL.

a ja polecę coś zupełnie innego. słuchałem ostatnio tych kolumn i polecam zapoznać się z nimi

http://www.rothaudio.rafko.pl/p.php?towar=4708

To siedź sobie dalej i nie wypisuj bzdur, każdy audiofil ci to potwierdzi że kolumny powinny mieć większą moc znamionową od wzmacniacza. Ale skoro ty się lubujesz w “sieczkarni” w samochodzie, to bez zdziwień :stuck_out_tongue:

Zastanów się, co piszesz. Masz wzmacniacz, który wysyła sygnał o maksymalnej mocy 100W i głośnik, który ma maksymalną moc 50W. Jeśli teraz podasz mu prąd o mocy 100W, trudno żeby się nie spalił.