Jakie kontakty w niemczech

Witam jadę do Niemiec biorę różne urządzenia na prąd, laptop ładowarki lampki itp moje pytanie jakie są tam kontakty z jakim wejściem czy trzeba przejściówkę tak jak w UK czy są takie wejścia jak w Polsce ?

Gniazdka mogą być nieco inne niż nasze ale nie trzeba przejsciówki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gniazdo_elektryczne

Dotychczas nie miałem problemów z podłączeniem jakiegokolwiek szprzętu. Choć rzeczywiście, zazwyczaj są to gniazda typu F.

U nas też powoli wchodzą gniazda typu F ze stykami po bokach gniazda, zamiast styku ochronnego. Większość wtyczek w sprzęcie komputerowym jest już dostosowana do tego standardu. Jedynie stare wtyczki ze stykiem ochronnym nie będą pasować do tych gniazd.

Acha czyli uniwersalna wtyczka od laptopa wejdzie bez problemu??

Tak :slight_smile:

W niemczech gniazdka nie mają bolca uziemiającego, tylko takie 2 sprężynujące blaszki. Spójrz na jakąś wtyczkę z uziemieniem, np. od żelazka, pralki czy komputera. Oprócz dziurki na bolec ma ona na dole i górze takie 2 wgłębienia z blaszkami (sztywnymi).

Problem może być z wtyczkami kupowanymi luzem w sklepie elektrycznym do założenia na przewód, one zazwyczaj nie mają tych blaszek i w Niemczech nie będzie działać uziemienie.

Tu nie chodzi o tyle co o styki zabezpieczające, tylko o kształt wtyczki, jeżeli nie będzie miała wcięć po bokach tam gdzie w gniazdku zamontowane są styki ochronne to po protu nie będzie możliwości włożenia jej do tego gniazda. Ale tak jak już pisałem większość współczesnych wtyczek jest dostosowana do tego standardu gniazda.

Kupiłem na wszelki wypadek przejściówkę/ adapter, będzie ok. Dzięki za informacje.