Jakie myślenie się stosuje w programowaniu

Mam do was pytanie nie wiecie może jakie myślenie się stosuje w pisaniu programów bo na pewno jest to myślenie logiczne i słyszałem też o myśleniu obiektowym, ale nie wiem czy to myślenie obiektowe jest prawdziwe i nie wiem na czym polega to myślenie obiektowe czy może jest jeszcze jakieś inne myślenie które się stosuje w programowaniu nie wiem czy myślenie abstrakcyjne się stosuje w programowaniu, jeżeli byście wiedzieli to moglibyście mi przybliżyć też jakie myślenie się stosuje w tworzeniu schematu blokowego programów a jakie w pisaniu kodu.

To temat morze i każdy by mógł o tym pisać i pisać. Tak na prawdę ogólnie w programowaniu myślenie polega rozłożeniu wszystkiego na czynniki pierwsze. A dopiero z tych małych części składasz coś większego. W myśleniu(tak jak to ty nazwałeś) obiektowym, myślenie polega na tym, że każda rzecz w programie reprezentuje rzecz. Myślisz o tej rzeczy, np.: jaki ma kolor, co ona robi, co potrzebuje do pracy i tak samo jest w programowaniu obiektowym :wink: To tak w wielkim skrócie. W gruncie rzeczy chcę cię uświadomić, że te myślenie to się nazywa fachowo: inżynieria oprogramowania. Programowanie to tylko rzemiosło i ciągłe pisanie i pisanie. Inżynieria oprogramowania to pomysły jak co ma działać, jak co ma wyglądać. Pogoogluj trochę i na pewno będziesz wiedział z czym co się je.

To akurat trudne pytanie i sam miałem na początku z tym problem. Trzeba zacząć “myśleć” jak maszyna i wszystko przewidzieć co może się zdarzyć. To raczej można porównać z grą w szachy :stuck_out_tongue: .

No tak, myślenie o rzeczach polega na myśleniu o rzeczach, 100% racji.

W programowaniu generalnie operuje się na różnych abstrakcjach, a logika jest podstawą większości operacji, więc jak najbardziej trzeba myśleć abstrakcyjnie i logicznie.

Ja powiem jak jest u mnie.

Z drugiej zaś strony mam trochę aplikacji napisanych w PHP nie które są w C++, a myślenie logiczne i abstrakcyjne mam znacznie obniżone.

Jeszcze słyszałem o myśleniu algorytmicznym to polega na tym żeby znaleźć najprostszą drogę z punktu a do b czyli skonstruować algorytm znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu z jakim myśleniem wiąże się myślenie algorytmiczne z logicznym czy abstrakcyjnym ?

najlepiej robić na chłopski rozum i potem ew poprawić :slight_smile: