Jakie oprogramowanie lepsze: Windows XP czy Vista?

Jakie oprogramowanie lepsze: Windows XP czy Vista? I dlaczego?

Jest sens zaczynać kolejny temat “rzeka” :?: bo zapewne już na forum o tym było.

Oba systemy są dobre. Miałem XP z SP2 przez długi czas zawsze czystego bez dodatków w postaci doinstalowywania nowych wersji WMP i IE to zawsze pomijałem i chodziło git. Teraz od sierpnia siedzę na Vista Ultimate i stwierdzam, że to dobry system. Przyjemniejszy dla oka (choć nie szata jest najważniejsza), dość szybki choć mimo kompa jaki mam (sig) to i tak Xp chodził szybciej, czuć to troszkę:)

zależy jaki sprzęt posiadasz na słabszym lepiej sprawuje się xp

Vista jest lepsza od xp, bo czasy xp powolutku ale nieubłaganie dobiegają końca, ale i tak Linuxy wymiatają wszystkie windowsy :lol: .

Jak masz legalnego Vista (preinstalowana z większoscia lapków) to bierz ją

jak masz komputer o odpowiednich parametrach i nie korzystasz z jakiegoś wyjątkowego starego programu który by nie chodził na viście to jak najbardziej tak.

linuksom to jeszcze sporo brakuje aby dorównać windowsowi

Nie chcę rozpętać wojny, ale podaj czego im brakuje :?: Jedyne co im brakuje to popularność, gdy by nie to to nawet z grami nie było by problemów.

jest za dużo odmian to utrudnia zarówno tym ktorzy korzystają jak i producentom urządzeń jak i twórcom programów. To chyba największy minus i z tego też się bierze to że wiele programów wymaga windowsa i dlatego wystarczy jeden taki program aby kogoś przekonać do windowsa. No i jednak jak by nie patrzeć brakuje też podobieństwa do windowsa - niestety ale tego nie da się uniknąć bo jednak windows przyzwyczaił do siebie. Gdy przeciętna osoba korzystajaca z win 98 przesiądzie się na xp to wielkiego problemu nie będzie miała. Przesiadka z windowsa na linuksa jest o wiele trudniejsza (próbowałem kilkakrotnie się nim pobawić). Nie mówię tutaj o skorzystani z interentu i pakietu biurowego a tym bardziej jeśli dana osoba korzysta z linuksa na komputerze bez dostępu do internetu.

Według mnie przykładem jakim powinni się kierować producenci oprgoramowania czy systemów jest OpenOffice który jest rewelacyjnym darmowym zamiennikiem. Powódy dwa: darmowy oraz drugi może nawet naważniejszy przesiadka z MS office dla przeciętnej osoby nie jest niczym trudnym. I to jest jego wielki plus i dzięki niemu mamy też niższe ceny MS office

Nie rozpoczynajmy tu może wojny Windows vs. Linux. Wystarczająco dużo dzieje się już w komentarzach do artykułów. Poza tym ten temat bardzo ładnie podsumował sosen86.

A co do XP vs. Visty - tutaj też nei można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim:

ale dużo też zależy od tego, co ci pasuje (idź do sklepu i obejrzyj Vistę, czy ci się podoba). Poza tym systemy 32-bitowe nie dają sobie rady przy pojemnościach pamięci RAM powyżej 3 GB. XP 64-bitowy jest dostępny tylko w wersji anglojęzycznej i raczej opłaca się zamiast niego zakupić Vistę, która dostępna jest po polsku.

bo tak jak xp 32 jest wart uwagi tak 64 to raczej jeden wielki niewypał czgo nie można powiedzieć o viście 64. starszy sprzęt win xp nowszy - warto przemyśleć wybór visty bo to może być lepszy wybór

Powiem szczerze, że Vista w użytkowaniu jest przyjemna. Ale czasem ma kaprysy. Chodzi ciutke wolniej niż Xp (nawet na moim kompie). Czasem rozważam powrót na XP ale póki co zostaje przy Viście. Denerwuje mnie liczba procesów w Viście, ponad 40 z zainstalowanymi aplikacjami. Na Xp miałem może 25 maks.