Jakie oprogramowanie na komputery mające pracować jako mosty wifi

Witam!

 

Dostałem dwa komputery, nie pierwszej młodości, z procesorami AMD Duron 750 MHz i 1 GHz. Planuję je wykorzystać jako stacje bazowe wifi do przerzucenia mostu bezprzewodowego ode mnie do “kanciapy” mojego brata.

 

Jednostka u mnie ma tylko dosyłać net z domu, ta u  brata dodatkowo dostarczać internet i dostęp do lokalnego lan bezprzewodowo + opcjonalnie na miedzi.

 

Co do sprzętu jestem spokony, mam już wybrane karty sieciowe: przewodowe i wifi.

 

Problem pojawia się przy sofcie. Brakuje mi konceptu. Z płatnego znalazłem mikrotika. Z innych zastanawiam się czy da radę na IPFire i ZeroShell. Prosiłbym o jakiś “kierunek” poszukiwań.

 

P.S: Proszę, kolegów i koleżanki, o niepisanie, że moje działanie jest nieekonomiczne i problem rozwiązuje kupienie popularnego sprzętu sieciowego. Moim celem jest wykorzystanie tego co mam a przy okazji nauczenie się czegoś

 

Dzięki za wszelkie wpisy!

Jak nie chcesz płacić za RouterOS od Mikrotika, to możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z systemami Linux/Unix tj. właśnie ZeroShell czy m0n0wall. Jeśli jednak masz obycie z Linuksem, proponuję postawić wszystko samemu od zera, będziesz miał nad tym większą kontrolę. Nie orientuję się ile kosztuje licencja na RouterOS (to zależy też od levelu), ale jest to dość przyjazny system.