Jakie partycje na dysku 500GB?

Witam,

Poszukuję opinie jakiej wielkości najlepiej ustawić partycje (i ile), żeby optymalnie działał system.

Sprzęt laptop - Samsung R710 z dyskiem 500GB.

System - Windows Vista Premium.

Pozdrawiam,

Hej,

Wielokrotnie było o tym na forum. Wystarczy użyć wyszukiwarki. #-o Ogólnie nie ma sztywnych zasad, co do podziału dysku zarówno jeśli chodzi o ilość partycji, jak i ich pojemność. Ja na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

:arrow: 1 - System - jakieś 50 GB, by było sporo miejsca na ewentualne punkty przywracania systemu,

:arrow: 2 - Gry - wszystko zależy od tego, czy i w jakie gry grasz. Powiedzmy że jakieś 30 - 50 GB,

:arrow: 3 - Magazyn - cała reszta. Tutaj będziesz trzymał dokumenty, muzykę, zdjęcia, etc.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ja bym z kolei proponował jakieś 60 gb na system a resztę na drugą partycję. Ja mam tak na 750 gb;)

Na system 50GB (przy 32-bitowym może być 40GB), resztę wg. uznania.

Ja resztę podzieliłem na partycje Muzyka, Filmy, Programy.

Hej,

Tak jak pisałem - nie ma sztywnych zasad, przez co każdy użytkownik poleca nieco inne rozwiązania; bardzo często podobne do tych, które zastosował u siebie. :slight_smile: Ale w tej kwestii to zupełnie normalne. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

ja polecam

71680MB na system i reszta na dane.

A jeżeli grasz w gry to dodatkowa partycja na gry, jej rozmiar zależy ile gier instalujesz.

Warto zaopatrzyć się w partycje śmietnik na TMP, TEMP, oraz pamięć podręczną FF inaczej będzie śmietnik na C:\ i szybciej okna padną :wink:

Hej,

Akurat w tym wypadku wystarczy regularnie używać programów czyszczących w stylu CCleaner’a i śmietnika nie będzie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Możesz w ogóle nie dzielić. Ja tak zrobiłem i jest mi jakoś wygodniej (wcześniej miałem kilka partycji).

Hej,

Teoretycznie tak. Ale praktycznie już nie bardzo. Dajmy na to, że posypie się system i będziesz chciał dokonać reinstalacji. I co zrobisz?? Sformatujesz partycję tracąc wszystkie dane na niej zgromadzone?? Bez sensu…

Pozdrawiam,

Dimatheus

jeszcze zrob na osobnej parycji plik wymiany

Hej,

Niekoniecznie zmiana położenia pliku wymiany spowoduje polepszenie wydajności w systemie. Należy pamiętać, że im dalej od środka talerza leżą sektory, tym dostęp do nich dłuższy, a i sam transfer z końcowych partii talerza magnetycznego dysku zdecydowanie mniejszy. Stąd też zmienianie położenia pliku wymiany ma sens, gdy dysponujemy dwoma dyskami fizycznymi, albo gdy główny system znajduje się na innej niż początkowa partycja.

Pozdrawiam,

Dimatheus