Jakie podzespoły pod Ryzen 5800X i RTX3080

CPU: Ryzen 7 5800X
GPU RTX 3080 / 3070

MOBO: GIGABYTE / ASUS coś na chipsecie X570 koszt około 900-1200 w zależności od modelu/wyposażenia
RAMY: polecam te firmy Kingston / Corsiar / Patriot sprawdzone marki taktowanie 3600Mhz najlepiej cl 16
Zasilacz polecam Seasonic Gold/platinium od 10-14 lat gwarancji w zależności od modelu.

NVME
Średnia półka WD Black SN750 lub 970 EVO NVMe
Wysoka Aorus Gen4lub Viper VP4100

SSD:
Budżetowy Crucial
Wysoka półka Samsung 860 Pro

HDD: WD Red lub WD ULTRASTAR
opcjonalnie można patrzeć po Hitachi lub Toshiba

omijaj Adata i Seagate dyski które najczęściej sie psują przyciągają uwage nieco niższą ceną ale chesz ryzykować dane bo nie chciało ci sie dopłacić parę dyszek do porządnej marki ?!

Co do dysków to HDD na magazyn jak coś ma być rzadko używane i tylko do leżakowania.
SSD a NVME w grach timing ładowania gier jest niemal identyczny ale NVME pokazuje pazura podczas korzystania z programów szczególnie do obróbki video.

Ogólnie odradzam zakup komputera w tym okresie bo ceny poszły mega w góre i ten sam high-end komputer przed covidem można było złożyć nawet o ponad tys złotych taniej.

bystryy, Quassar: dzięki za sugestie.

Jeśli chodzi o obudowę, to w oko wpadła mi (i to pomimo okna, a raczej okien) Sharkoon Night Shark (w wersji lite jest bez wiatraków z RGB). Na te Fractale też patrzyłem, ale nie zwróciłem uwagi, że mają drzwiczki, a za nimi miejsce na napęd 5,25". Nie wiem, czy te budy nie są za duże na moje potrzeby, ale pasuje mi ich bardzo minimalistyczny wygląd.

Jutro jeszcze poszperam i spróbuję nieco skonkretyzować wybrane części.

No a co do cen, to wiem, że są wysokie i kupując teraz przepłacę, ale wydaje mi się, że sytuacja się szybko nie unormuje. Praktycznie wszyscy producenci elektroniki mają problemy z łańcuchami dostaw a fabryki czipów po prostu się nie wyrabiają. Mimo wszystko chyba nie chcę czekać jeszcze nie wiadomo ile - miesiąc czy dwa mogę, ale pół roku czy rok? Chyba nie.

Coś powoli mi idzie do dobieranie sprzętu…

Na chwilę obecną celuję w obudowę SilentiumPC Armis AR7 i zasilacz Seasonic Focus GX 850W 80 Plus Gold.

Kojarzę, że zasilacz może mieć wiatrak od spodu, albo od góry. Chyba muszę na to zwrócić uwagę, by pasował do obudowy (umiejscowienie tunelu itp.)?

No i jeszcze RAM. Chyba wezmę G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V, bo trudno znaleźć coś innego o takim taktowaniu i CL16.

Zapomniałem o chłodzeniu do CPU. Jest sens zostawać przy tym z zestawu, czy od razu wziąć coś lepszego? Podkręcać procesora raczej nie będę, ale chciałbym, by było chłodno i cicho (i bez RGB).

Co do pamięci, musisz brać pod uwagę wysokość radiatorów, bo nie pod każde chłodzenie wejdą.

Obudowy preferuję takie, gdzie mogę wstawić wentylatory 14 cm, bo zazwyczaj dozbrajam je beQuiet SilentWings :slight_smile:

Chłodzenie do procesora bierz mocarne, Noctua NH-D15 lub beQuiet Dark Rock Pro 4.

Ta Noctua wydaje się strasznie ogromna :slight_smile: Zresztą ma napisane, że przy założonych obydwóch wiatrakach maksymalna wysokość kości RAM to 32 mm, a te, które znalazłem mają 42.

Dark Rock Pro 4 wygląda OK, ale nie widzę informacji, ile pod nim jest miejsca na RAM…

Widzisz, mnie czeka złożenie podobnego zestawu minus grafika. Mam już NH-D14 + adapter dla AM4. Wybrałem sobie jako pamięci GoodRAM Irdm Pro 3600 CL17 w dwóch kostkach po 16 GB. Kości z radiatorem mają wysokość 3 cm i nie mają RGB :slight_smile: Z korespondencji z producentem wiem, że te konkretnie moduły są na pamięciach Hynix i dobrze się podkręcają do 4000. Jedyny pech, to wersja w kolorze czarnym niemal wszędzie niedostępna, mają natomiast białe.

Jak na razie zamówione mam takie komponenty:

  • CPU: AMD Ryzen 7 5800X
  • RAM: Crucial Ballistix 32 GB (2x16GB) DDR4-3600 CL16
  • Chłodzenie: be quiet! Dark Rock Pro 4
  • Obudowa: be quiet! Pure Base 600

Jeśli chodzi o zasilacz, to wezmę jakiś 850 W, Seasonic albo be quiet!, w zależności od dostępności i cen.

Zastanawiam się jeszcze nad płytą główną. Nie potrzebuję jakiejś megagamingowej za 2k, ale musi mieć porządną sekcję zasilania, ciche chłodzenie chipsetu, no i chyba chcę wbudowane WiFi.

Na razie kompletnie olałem kwestię GPU, bo patrząc na ceny kart 30xx dostaję zawrotów głowy :slight_smile:

Brzmi jak MSI B550 Carbon :wink: Jest jednak pewna wada tego rozwiązania, postudiuj instrukcję, gdy chcesz zapełniać więcej gniazd PCIe.

Na obudową BQ Pure Base 600 trzeba uważać nie jest ona tak obszerna jak się wydaje. Np. montaż AIO 360 mm i płyty głównej z rozbudowaną sekcją zasilania może być trudny. Na froncie ciężko zainstalować chłodnice 360 mm(choć producent pisze że można) to nie ma wszystkich wymaganych otworów do przymocowania radiatora i nie sposób przykręcić wszystkich 3 wentylatorów takiego chłodzenia, mniejsze 260-280 mm chłodzenie można zamontować już bez problemu. Duże AIO w tej obudowie nastręcza kilka problemów, da się je zamontować na topie ale może być kłopot z instalacją napędów i tak jak wcześniej wspomniałem płyty głównej z obszernym radiatorem sekcji zasilania. Przepusty w odbudowie są również kiepsko zaprojektowane, montując dużą płytę część z nich staje się niedostępna, zasłonięta. Panel sterowania wentylatorami nie ma opcji całkowitego wyłączenia wentylatorów(trzy biegi bez off). Mało portów USB na obudowie tylko 2(USB 3.0), do tego są ciasne jak cholera. Panel maskujący top obudowy średni nie do końca przemyślne mocowanie, brak osobnej zatoki na zasilacz. Mnie udało się jakoś wcisnąć w tą obudowę AIO MSI Liquid Cooler 360R ale zabawy było co nie miara. Musiałem kombinować z płytą główną i wstawiłem w końcu ASUS X570-p bo przez chłodzenie nic innego zamontować nie szło. Chłodzenie kupiłem za nieduże pieniądze z drugiej ręki, więc jakoś przeżyłem to że ciężko to wszystko upchać w tej obudowie. Płyta działa z Ryzen 5800X i DDR4 4400 MHz bez problemu. Reszta to niuanse na które można przymknąć oko i np. dokupić sobie hub USB 3.0 na biurko. Wifi AC już miałem wcześniej, więc z płytą główną nie była mi potrzebna. Podkręcać CPU na razie nie zamierzam, wole ciszę i stabilność dla kilku % szkoda zabawy, undervolting obowiązkowy.

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Ja raczej wykluczam montaż AIO. Jak dla mnie chłodzenie cieczą ma większy sens dla GPU niż dla CPU, bo to karty graficzne generują więcej ciepła, a grafiki przystosowane do chłodzenia cieczą to rzadkość. CPU, dopóki nie jest mocno podkręcany, spokojnie można chłodzić powietrzem.

W mojej obecnej obudowie na froncie mam 4 porty USB, ale tylko w wersji 2. Niby fajnie, że dużo, ale w zasadzie nie potrzebuję ich aż tylu, poza tym po kilku latach zaczęły mieć problemy z działaniem. Myślę, że 2x USB 3.0 mi spokojnie wystarczy. Zresztą mój monitor ma hub USB 3.0. No i jeszcze można pociągnąć na biurko przedłużkę z tylnych portów.

Początkowo nic na pewno nie będę podkręcał, docelowo zresztą pewnie też nie. Nie mam za dużo czasu na takie zabawy, a cenię sobie stabilność i ciszę. Dzięki za przypomnienie o undervoltingu.

Dzisiaj zamówię jeszcze zasilacz. Jak części do mnie dotrą, to po przełożeniu mojej obecnej (mocno już wiekowej) karty graficznej będę mógł zmontować kompletny zestaw.

Wracając jeszcze do tej BQ Pure Base 600: jeśli okaże się lipą, to ją odeślę i wróce do studiowania dostępnych opcji. Jakieś inne typy już miałem.

Łochłopie, zaplusowałeś u mnie jak pieron. XD

Jeżeli nie chcesz grać, tylko obrabiać filmy to bym celował bardziej w serię QUADRO. No ale napisałeś, że będziesz grał czasami to RTX 3080 będzie najlepszy, ale oczywiście po spadku cen.

Co do płyty się nie wypowiem, bo się nie znam na płytach pod AMD.

Dyski ok, ale ja bym NAJPIERW kupił M.2., potem te SSD na sata.

Do grania to ssd lepiej ale jak edycja to brał bym jakiś high endowy M.2.
Bo przy obróbce ładnie widać płynnie podgląd wideo na na ssd to rwie…

Opcjonalnie można iśc w bardzo dużą ilość pamięci ram i z niej zrobić ram dysk i w niej obrabiać pliki.

Taki ram dysk potrafi mieć 11-16k prędkości kiedy SSD ma w okolicach 500 a nvme w okolicach 3k do 7k w zależności czy weźmiemy starego czy w nowej 4gen.

Dzięki :slight_smile:

Ja się wypowiedziałem mało precyzyjnie, więc przepraszam. Te dyski SSD już mam z obecnego komputera i przekładam do nowego. Pod oba systemy chcę właśnie kupić napędy M.2.

Jeszcze tylko płyta główna, zasilacz i będzie dobrze :slight_smile:

No dobra, zrobiło się nieco konkretniej i mimo wielkich braków w sklepach, wyklarował mi się taki zestaw (część rzeczy już mam, część jest w drodze):

  • CPU: AMD Ryzen 7 5800X
  • Mobo: MSI MAG X570 Tomahawk WiFi
  • RAM: Crucial Ballistix 32 GB (2x16GB) DDR4-3600 CL16
  • Chłodzenie: BQ Dark Rock Pro 4
  • Dyski: 2 x Samsung 970 EVO 500 GB M.2 Gen3
  • Obudowa: BQ Pure Base 600
  • Zasilacz: Seasonic Focus PX-850

Ta obudowa na żywo bardzo mi się podoba i wydaje się dość funkcjonalna. Porty USB na froncie nie są przesadnie ciasne, ale zaskoczyło mnie, że plastikowy “języczek” jest w nich po prawej stronie (czyli prawa strona to “góra” złącza). Chyba bym wołał odwrotnie, ale to ma tylko marginalne znaczenie.

Za to inżynierowie z Seasonica sugerują zamontować zasilacz wiatrakiem do góry, co zupełnie rozmija się z moim planem umieszczenia go wiatrakiem w dół, by ssał powietrze spod obudowy i wypychał na zewnątrz, tworząc osobny obieg powietrza dla zasilacza. Po to w końcu w obudowie mam perforowany spód. Zastosować się do porad producenta, czy zrobić po swojemu? A może to w zasadzie bez znaczenia?

Zastanawiam się jeszcze nad GPU. To, co mam teraz, to antyk zupełnie niegodny reszty nowiutkich podzespołów (AMD HD 7770 gigahertz edition, który już w momencie zakupu był z co najwyżej średniej półki). Może warto kupić teraz coś lepszego w oczekiwaniu na spadki cen? Ale co?

A może porwać się na docelowego RTX 3080, choć ceny są z kosmosu, i spróbować wykorzystać go do kopania Bitcoinów, by choć w części się spłacił? Przy obecnym kursie BTC nie jest to chyba pomysł całkiem od czapy?

Najlepiej zamontuj zasilacz tak jak powinien być zamontowany w tej obudowie czyli musi pobierać chłodne powietrze od spodu obudowy i wydmuchiwać nagrzane z wnętrza zasilacza. Reszta podzespołów ma swoje chłodzenie i tym nie musisz się martwić. Jedyne co musisz zrobić to domontować drugi 14 centymetrowy wentylator w obudowie na przedzie, bo w obudowie jest tylko jeden taki. Taki zabieg mocno poprawia wentylacje w obudowie BQ 600.

Dzięki.

Ja z kolei pomyślałem, że może trzeba jednak zrobić zgodnie z zaleceniem producenta zasilacza. Pod małym obciążeniem ten zasilacz nie włącza wiatraka, więc zapewne łatwiej mu się chłodzić, jeśli ciepło może uciekać otworem do góry.

Inżynierowie byli na urlopie, odpisywała sprzątaczka :wink: Zamontuj prawidłowo.

Dzięki. Nie wygłupiam się zatem i montuję jak trzeba :slight_smile:

[na drugi dzień]

Dotarła do mnie w końcu płyta główna wraz z obydwoma dyskami M.2, więc zająłem się montowaniem zestawu. Zasilacz wsadziłem otworem w dół i co się okazało? Że wszystkie napisy na jego obudowie są normalnie a nie do góry nogami, więc tak widać miało być :slight_smile:

Zestaw mam już prawie w całości zmontowany. Chyba jednak nie będę ze starej maszynki przekładał grafiki, tylko kupię coś na przeczekanie.