Jakie polecacie książki o linuksie i sieciach?

Witam,

chciałbym się dowiedzieć jakie książki moglibyście mi polecić, interesuje mnie tematyka budowy dystrybucji np. debiana jak ją konfigurować (i w ogóle co z czym się je), administracja serwerami i ich zabezpieczanie oraz coś o sieciach w linuksie :wink: Podstawy jakieś już tam mam oraz obycie z linuksem bo korzystam z niego w różnych rozwiązaniach od mniej więcej 2 lat i po prostu chciałbym się czegoś nowego nauczyć a różne tutoriale w internecie często są przestarzałe.

Mogą być to konkretne tytuły, albo linki do książki w Helionie. Możecie mnie też pytać dlaczego nie czytam dokumentacji, nie robię tego ponieważ większość jest napisana w języku angielskim z którym u mnie nie jest najlepiej ale to co jest w naszym ojczystym języku oczywiście czytam.

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Mimo wszystko jeżeli chcesz wyjść ponad poziom ‘linuksowego casuala’, najlepszym wyjściem byłaby inwestycja w angielski, serio. W tym właśnie języku masz i najświeższe, i najbardziej szczegółowe informacje. Prawdziwej wiedzy tajemnej często nie tłumaczy się na inne, bo jest przydatna raczej niewielkiemu gronu. Językiem techników jest angielski i nawet na głupich studiach inżynierskich (no, przynajmniej informatycznych) normą jest odsyłanie do niepolskich tekstów.

Btw. niektóre książki to dopiero potrafią być przestarzałe (wydanie angielskojęzyczne -> tłumaczenie -> wydanie polski -> nieaktualność). A w takim Google’u możesz uruchomić wyszukiwanie informacji np. z ostatniego roku.

Teraz od września idę do technikum na profil technik informatyk, i mama chce mnie wysłać na kurs j. angielskiego więc później jakoś dam radę :wink: Puki co jeśli coś jest napisane w miarę prostym angielskim to ja sobie dojdę o co chodzi ale puki nie nauczę się tego języka do takiego poziomu żeby bez większych problemów czytać książki i inne teksty w tym języku, to prosił bym o jakieś sensowne tytuły książek.

Tylko wiesz, techniczny/komputerowy angielski to nie to samo co beletrystyka. Gramatyka, oczywiście, jest ta sama, ale zasób słów jest mniejszy i po części wspólny z naszym polskim żargonem. W takich tekstach rzadko się bawi w kwiecistość i przenośnie, bo piszą je ludzie z całego świata dla ludzi z całego świata (na oficjalnym forum Chakry udziela się paru dosłownie amerykanów - reszta to obywatele świata i jakoś się dogadujemy). Sam z angielskiego nie jestem wielkim orłem i w tym języku przeczytałem (dosyć mozolnie) zaledwie parę książek, ale z pozyskiwaniem informacji z ArchWiki (genialne źródło wiedzy o Archu i OS-ach archopodobnych) nie mam problemu, czego i tobie życzę :wink:

W technikum na moim profilu będę się uczył typowego technicznego języka :wink: przynajmniej tak to szkoła przedstawia.

“W technikum na moim profilu będę się uczył typowego technicznego języka” i tu się zdziwisz (i to nie pierwszy raz bo w technikum czeka cię to wiele razy na tym profilu) bo okaże się, że przyjdzie ta sama laska co a standardowym na ta lekcje ze “specjalnym” angielskim i powie “w zasadzie to ja nie znam się na komputerach…” i da wam parę kserówek z “zdaniami” a założę się, że już te słowa znasz od dawna co tam będą :wink: Więc proponuję już zacząć samemu się uczyć a co do książek to może wpierw zacznij od jakiś ogólnych o sieciach/linux np. jakieś “biblie” a potem po opanowaniu podstaw sobie jak już opanujesz angielski zaczniesz drążyć temat w tym języku jak radzi Frankfurterium…

Zacząłbym od tego

http://debian-handbook.info/browse/stable/

Chociaż polecam zacząć czytać coś od Red Hata https://docs.redhat.com/docs/en-US/Red_ … index.html dużo lepsza dokumentacja.

TCP/IP Administracja sieci wyd. O’REILLY

Linux Mechanizmy Sieciowe wyd. O’REILLY

Network Warrior - Wojownik Sieci

http://pl.scribd.com/doc/93815685/Wojow … -II-Wojsie