Jakie programy graficzne wykorzystują moc GPU?


(Adalbert) #1

Czy programy graficzne (szczególnie Cinema 4D, Autocad, Photoshop i Corel) wykorzystują moc obliczeniową karty graficznej? Jeżeli tak, to które konkretnie i w jakim zakresie oraz jakie karty graficzne są wymagane do tego wspomagania?


(Gural7) #2

Photoshop wykorzystuje CUDA I Stream,różnego rodzaju programu Folding@Home,autocad korzysta z CUDA tylko nie wiem czy seria Geforce czy tylko seria Quadro.Tu masz stronę z obsługi AutoCada http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/hc ... ID=9240618 ,a co do Photoshopa wystarczy karta graficzna obsługująca Cuda,oczywiście wszystko zależy od wersji Photoshopa.


(Phobos64) #3

Cinema przynajmniej do wersji 11.0 nie wykorzystuje, Autocad nie orientuje się. Photoshop CS4 do niektórych operacji związanych z powiększaniem obrazu i obrotem pola roboczego, CS5 ponoć wykorzystuje GPU znacznie lepiej i teoretycznie tylko parę modeli. Jednak na nowszych kartach powinno działać bez problemu.

http://www.adobe.com/pl/products/premiere/ - lista kart

Corel nie wykorzystuje GPU bo nie ma do czego :wink:

Natomiast polecam wypróbowanie tego wynalazku: Octane Render- opis tu http://www.blender.pl/index.php?option= ... 4&Itemid=1


(Adalbert) #4

Przetwarzaniem równoległym się nie zajmujmy, akurat tu wiem co i jak. :slight_smile:

Obecnie mówimy konkretnie o:

Cinema 4D Release 11 (lub R8)

Autocad 2007 (lub 2010)

Adobe Photoshop CS4 Extended (11.0)

Corel 12

choć z czasem może nowsze wersje będą używane, bądź też inne programy (ale graficzne, nie obliczanie rozproszone). Ale to ewentualnie w przyszłości, teraz właśnie te programy się liczą.

No to Photoshopa wesprą i karty nVidia i ATI (jedyne wymagania, to obsługa CUDA/Stream), czy tylko te z CUDA?

Wg tego linku do obsługi AutoCADa, to ATI też wspiera ten program, więc nie opiera się to tylko na CUDA.

No i w czym pomaga karta graficzna? W takim AutoCADzie tylko wspierają wyświetlanie 3D?


(Gural7) #5

Photoshopa to na pewno właśnie takie podstawowe czynności typu takie jak wymienił Phenom ,jakieś przeciągania,rozciągania,a co AutoCada to wspiera tryb 2D/3D.Tak Photoshop także kożysta z ATI STREAM czyli wymagana jest seria kart HD 4800 i wyżej.


(Adalbert) #6

Czyli przykładowo w najnowszym Photoshopie nie ma znaczenia, czy mam Radeona HD5850, czy mam zintegrowaną kartę graficzną (Intel GMA HD) z nowym procesorem Intela Core i? Bo na podanej stronie można przeczytać:

Czy może jest to tylko lista kart, które Adobe sprawdził, natomiast wszystkie karty które posiadają obsługę CUDA/Stream czy OpenCL (wiadomo która technologia?) powinny również radzić sobie z pomocą Photoshopowi?


(Gural7) #7

Nie ma znaczenia totalnego,po prostu wszystkie operacje siądą na procesor co nie oznacza że będzie od razu wszystko chodzić beznadziejnie,bo tak naprawdę wsparcie dla GPU to jak na razie chwyt marketingowy,bo moc kart graficznych jest tam jak na razie użyta znikoma.


(Adalbert) #8

Kiedyś był artykuł na temat CUDA/Stream na benchmark (dokładnie http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... /5361.html) ale tam znalazł się jedynie Adobe Premiere Pro CS4 wykorzystujący CUDA:

żaden inny program graficzny (z wyżej wymienionych) się tam nie znalazł.

Dlatego zastanawiam się, czy te programy działają z konkretnymi modelami kart graficznych, czy raczej z daną technologią (CUDA/Stream/OpenCL etc.).


(Gural7) #9

ATI STREAM( HD 4670,4850,4870,4890 i tak dalej,poniżej HD 4670 nie są wspierane)

CUDA( Seria GeForce 8 no i wiadomo odpowiednik tej karty w Quadro i wszystkie wyżej)


(sadaj72) #10

Z ciekawych programów wykorzystujących cuda, i związanych z grafiką jest octane render, program renderujący, korzystający z GPGPU, możliwe że jest exporter z cinemy do octane

:arrow: http://www.refractivesoftware.com/


(Phobos64) #11

Nie ma to jak czytanie wątku ze zrozumieniem :lol:


(Adalbert) #12

Jakie karty obsługują Stream bądź CUDA to umiem sprawdzić. Mi raczej chodzi o to, czy te programy graficzne wykorzystują moc obliczeniową tylko tych kilku modeli wypisanych na stronach, czy korzystają z technologii dostępnych na innych kartach.

Przykładowo ten Octane Render mam jasność, do renderowania wykorzystuje technologię CUDA i jak mam kartę wspierającą tę technologię, to nie ma problemu. W FAQ można przeczytać, że jak OpenCL się jeszcze bardziej rozwinie, to wprowadzą jego obsługę.

A jak dokładnie jest z innymi programami?


(Phobos64) #13

Poza Autocadem chyba już napisałem co działa a co nie? :slight_smile:


(Gural7) #14

Na razie programów wykorzystujących moc CUDA/STREAM jest niewiele,nie mówie tu o zastosowaniu profesjonalnym lecz typowo użytkowym które już były wymienione.

tu masz kilka artykułów: http://www.tomshardware.com/reviews/nvi ... ,2299.html

a tu masz stronę o GPGPU : http://gpgpu.org/

oczywiście by używać ATI STREAM potrzeba pobrać : http://developer.amd.com/gpu/atistreams ... .aspx#five


(Adalbert) #15

Ok, chyba już mniej więcej wiem, dziękuję za pomoc. Zbierając wszystko czego się dowiedziałem i doczytałem:

  • [*:36z36ctz]Cinema 4D wykorzystuje kartę graficzną tylko i wyłącznie do generowania sceny i korzysta z OpenGL czyli praktycznie każda karta pozwoli na wyświetlenie, ale oczywiście im szybsza karta graficzna, tym więcej fps (przy Intel GMA HD mamy koło 1fps, więc zintegrowana karta się raczej do tego nie nadaje)
    http://www.nvidia.pl/object/adobe_photoshop_pl.html