Jakie programy mogę usunąć?

Witam, chciałbym zapytać, które programy mogę usunąć z systemu aby nie zaśmiecały mi kompa.

 

Panel sterowań.

Bez tytułu.jpg

Witaj,
Nie znam wszystkich składników VAIO, kropką zaznaczyłem wszystkie śmieci:

 

Widzę kolega leci grubo bo nawet antywirusa, office czy gry zaznaczył do usunięcia :wink:

Myślę że sam powinieneś zdecydować czego nie używasz, na pewno należy zrobić czystki wśród programów vaio. Jeśli nie używasz to jave także usuń.

Avasta od pewnego czasu ciężko nazwać za dobry program, Office to tylko dostarczony trial wymagający aktywacji. 

Od VAIO w zasadzie wszystko do wywalenia. 

 

Avasta zamień na np. Comodo. Reszta z tych z kropkami wedle Twojego widzimisię.

Jest Steam i Origin czyli gry.

Dzięki wszystkim za pomoc.Wiadomo gier nie usuwam. Ale jeżeli chodzi o programy vaio to nie wiem do czego one służą i nie chcę usunąć czegoś co wpłynie na system.

Wszystkie programy VAIO to dodatki, które często “zawalają system” i mało wnoszą (nazywa się to bloatware albo crapware). Ja bym jedynie zainteresował się np. VAIO Care recovery: pewnie można utworzyć płytki ratunkowe (backup).

 

 

 

Rozumiem, żę wszystkie inne mogę bez problemu usunąć ? I czy Java jest mi potrzebna do gier typu Fifa, cs?

Ps.Sorki, że tak pytam ale jestem zielony w tym. 

Jeśli odinstalujesz javę to system ci powie czy jej potrzebuje w przyszłości. Z innej beczki, lepiej jest zdobyć czysty instalator systemu i z niego zainstalować świeży system. W zasadzie jest to jedyna słuszna metoda utrzymania systemu w ryzach.

 

Java - zostaw, Origin i Steam - jak grasz, to zostaw. Jak wspomniałem, zrób sobie wcześniej jakiś backup (kopię) na płytki DVD, czy zewnętrzny dysk USB.

Powiem tak sam jadę na VAIO z Win10 jednak postawiłem system na czysto ,można zapytać z jakiego powodu ,kupiłem z Win8 krótko po tym pojawiła się aktualizacja do Win8.1 ,dodam jeszcze że kolejną nakładką była aktualizacja do Win10 ,po tych wszystkich nakładkach komp nie dość że opornie się uruchamiał ,czytaj wyjątkowo wolno to potrafił przymulać w trakcie pracy ,niedawno zrobiłem czystą instalacje i nie ma porównania normalnie dzień a noc , od kliknięcia na start do ukazania się pulpitu  nie mija nawet 10 sec a mam zwykły HDD nie szybki SSD po uruchomieniu bardzo szybko Menedżer zadań się uspokaja , dzięki postawieniu na czysto pozbyłem się całej masy niepotrzebnych programów instalowanych wraz z VAIO ,a do najbardziej obciążających zalicza się VAIO care i przypisane mu komponenty te potrafią czasem zamulić kompa ,napisze tak jeśli chcesz się tego pozbyć i nie boisz się ewentualnych problemów jakie mogą z tego wyniknąć a mogą szczególnie z sterownikiem dźwięku to stawiaj System na czysto tylko wcześniej zadbaj o kopie sterowników  ,jeśli nie chcesz ,to tak ,odinstaluj Cyberlink PowerDVD to trial w dodatku starej wersji ,usuń też Cyberlink Power2go8 to też taki sobie soft ,za to 9ka jest już bardzo fajna i sam jej używam  ,jak chcesz nowszego to masz tu link do pobrania Cyberlink Power2Go9 Platinum i kluczyk w komplecie http://www.cyberlink.com/stat/edms/english/2015/Q2/DS4_Survey/tks_download.html

usuń też Adobe Reader ,pliki PDF otwiera teraz choćby Chrome czy Opera ,to naprawdę zbędny program ,wywal Avasta to jeden z najgorszych softów i zainstaluj leciutką Pande free ,VAIO klawiatura zdalna z tego co pamiętam jest do Playstation jeśli nie używasz odinstaluj ,wywal Intel AppUpp Center to sklep intela z Apkami który został już zamknięty ,sam sprawdż https://software.intel.com/sites/landingpage/intelappup/ , wywal Vaio Movie Creator to taki pic na wodę nie program, Microsoft Office to też tylko zachęta do instalacji a nie pełnoprawny soft możesz śmiało usunąć ,Play Memories Home to przeglądarka do zdjęć nie dość że wolna to w dodatku potwornie długo się aktualizuje ,są lepsze darmowe odpowiedniki a to zdecydowanie do usunięcia ,Jeśłi masz telefon Sony zostaw Vaio Xperia link jeśli nie odinstaluj możesz też śmiało usunąć VAIO Image Optimizer.

Wywal też VAIO Gesture Control chyba że używasz , to soft do sterowania kompem za pomocą gestów i wykorzystuje kamerkę wbudowaną w lapka.

Zadałeś dodatkowe pytanie odnoście Java ,to zależy ,Chrome a widzę że używasz tej przeglądarki nie obsługuje już Javy jednak niektóre strony czy gry sieciowe mogą jej wymagać ,powiem tak możesz odinstalować a jeśli będzie potrzebna pobierzesz i zainstalujesz najnowszą wersje ,to darmowy soft ,zresztą widzę że masz starą wersje wiec albo usuń albo aktualizuj do najnowszej tu masz link https://www.java.com/pl/download/

Proponuje też zainstaluj sobie jakiś lepszy soft do usuwania programów tu musisz sam wybrać mam 3 typy 

http://www.dobreprogramy.pl/IObit-Uninstaller,Program,Windows,25707.html program  ma min głębokie skanowanie i usuwa więcej niż systemowy ma dodatkowo wbudowaną niszczarkę i pozwala na de instalacje rozszerzeń w przeglądarkach.

http://www.dobreprogramy.pl/GeekUninstaller,Program,Windows,33126.html ten również posiada głębokie skanowanie a dodatkowo jest w wersji portable czyli nie wymaga instalacji.

http://www.dobreprogramy.pl/Soft4Boost-Any-Uninstaller,Program,Windows,62064.html i na koniec to maleństwo też zacny soft choć niepozorny.

Aha i na koniec , uruchom VAIO Care i tam przy opcjach przywracania jest gdzieś możliwość zainstalowania firmowego softu dostarczanego razem z kompem wejdź w ustawienia i powinna się pokazać lista dostępnych programów/sterowników ,jeśli zechcesz coś przywrócić możesz z tego poziomu ale to będzie starzyzna;) ,i jeszcze jedno skoro masz VAIO to mogę śmiało założyć że firmowo zainstalowany był McAfee Internet Security ,to wyjątkowo oporny do usunięcia program , pobierz i uruchom http://www.bleepingcomputer.com/download/mcafee-consumer-products-removal-tool/ pewnie po wszystkim konieczny będzie restart komputera ,następnie wejdź do Menedżera zadań i sprawdź czy nie w Procesach/Usługach nie ma żadnych śladów po McAfee jak coś jest to wyłącz /usuń ,dobrze jest też wejść w Edytor rejestru REGEDIT i poszukać wpisów/kluczy pozostawionych przez ten program ,możesz je śmiało usunąć.

Zainstaluj również jakiś program do defragmentacji bo widzę że takiego nie posiadasz a regularne czyszczenie najlepiej poprzez systemową funkcje Oczyszczanie Dysku + CCleaner oraz Defragmentacja raz w tygodniu zdecydowanie przyśpieszą komputer ,ale regularna:) ,z darmowych mogę polecićhttp://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-Disk-Defrag,Program,Windows,13271.html.

Mała rada na koniec nigdy nie aktualizuj sterowników VAIO z poziomu innego softu niż VAIO Update bo prędzej czy później wynikną z tego problemy.

Wielkie dzięki, że chciało Ci się to tak opisać. Sam nie jestem zadowolony z W8 co chwile jakieś problemy…  ale co zrobić…  a do tego laptop do wyrzucenia :smiley: Systemu nie będę stawiał ponieważ jak mówiłem jestem zielony w te klocki. Aktualnie usunąłem wszystkie wskazane programy.

 

Ps. Ma ktoś jeszcze jakieś rady aby odciążyć już ledwo chodzący laptop ?

 

Usuń startujące z systemem programy.

Pobierz PrivaZer. jest po polsku i ma łatwe przejrzyste ustawienia, które zapisuje się do pliku. Pozaznaczaj wsio i po analizie uruchom czyszczenie. Będzie pokazywał na początku ze 2 godzin, ale w piętnaście minut powinien uwolnić system od wszelkich pozostałości, milionów wpisów log i innych.

Pobierz stąd wersje przenośną. Do jednorazowego użytku - najlepiej sie nadaje. Kiedy za pół roku zrobisz generalne sprzątanie dysku, to juz będzie kilka następnych wersji programu https://privazer.com/download.php

Rady ,po pierwsze zawsze aktualizuj system i programy jak napisałem wcześniej raz  w tygodniu uruchom Oczyszczanie Dysku + CCleaner  i zrób defragmentacje przy czym defragmentacja zawsze po czyszczeniu żeby nie defragmentować śmieci. Jeśli defragmentacja była robiona X czasu temu to licz się że może potrwać nawet kilka godzin za to kolejne do kilkudziesięciu minut ,pod warunkiem że będziesz powtarzać ją dość regularnie ,ja polecam raz na tydzień , i niczego najlepiej wtedy nie robić na kompie z słuchaniem muzy włącznie niech na spokojnie zrobi swoje.

Tak jak napisała Tosia196 dobrze by było wyłączyć część programów z auto startu  nie wiem co tam masz więc  zrób zrzut i coś się doradzi , z darmowych programów do optymalizacji zdecydowanie dobrym pomysłem będzie uruchomienie programu polecanego przez kolegę Bogdan_G , ewentualnie możesz też pobrać darmowy http://www.dobreprogramy.pl/Wise-Care-365-Free,Program,Windows,40833.html ,jest też dostępna wersja PRO tu masz link http://wisecleaner.com/xen/WiseCare365_buzz99.exe ,w przypadku tego softu po skanowaniu zaproponuje min wyłączenie zbędnych usług warto się nad tym przez chwile pochylić i poczytać co i jak jeśli czegoś nie używasz można wyłączyć ,zaproponuje też wyłączenie auto-startu DVD po włożeniu płyty ale możesz to od-ptaszkować ,zawsze też możesz cofnąć wprowadzone zmiany bo i  program daje  taką możliwość.

Jeśli masz Win8.0 to polecam zaktualizować do 8.1, a jeśli nie chcesz 10ki to zaraz po uruchomieniu 8.1 pobierz i uruchom http://www.dobreprogramy.pl/GWX-Control-Panel,Program,Windows,66797.html ,oczywiście po aktualizacji do 8.1 uruchom VAIO-Update bo pojawią się nowe sterowniki na koniec Windows-Update w przypadku tej usługi warto wyłączyć automatyczne aktualizacje niech tylko powiadamia o dostępnych ale bez samodzielnej instalacji ,zawsze dobrze jest sprawdzić na drugi dzień w Google czy dana aktualizacja nie rozwaliła komuś systemu bo i tak bywa.

Warto też wejść w ustawienia Steam w zasobniku systemowym i wyłączyć automatyczny start z Windows, poszukasz a znajdziesz;).

Jeśłi odinstalowałeś Cyberlink PowerDVD to przyda się jakiś player Video ale tu radź sobie sam jest tego naprawdę duży wybór choćby Polski  All Player ,coś sobie znajdziesz http://www.dobreprogramy.pl/Odtwarzacze-plikow-audio-i-wideo,Programy,Windows,195.html ,zawsze też możesz coś pobrać ze sklepu Windows choć tam niestety wybór jest dość marny.

Możesz też pobrać ten oto programik i sprawdzić czy komputer nie jest zarobaczony http://www.dobreprogramy.pl/Zemana-AntiMalware-Free,Program,Windows,73690.html ,uruchomi się jako trial ale możesz wyłączyć start z systemem i rezydentną ochronę w ustawieniach choć to zbędne bo leciutki jest jak piórko i działa w oparciu o chmurę więc net musi być włączony  am soft często się aktualizuje i praktycznie cały czas masz darmowy trial;) ,zrób pełne skanowanie, a nóż widelec coś tam jeszcze spowalnia twojego kompa.

Do Chrome zaś polecam uBlock Origin tylko wejdź w ustawienia i dodaj więcej filtrów z językowych zostaw tylko PL + aktualizuj. i dodatek WOT do sprawdzania reputacji stron ,jeśli będziesz jeszcze miał jakieś pytania możesz napisać na priv.