Jakie programy na ubuntu oraz kilka pytań

Witam

Otóż chcę zacząć zabawę z linuksem :slight_smile: I ponieważ nigdy z nim nie miałem do czynienia, mam dość trochę pytań :wink:

  1. Jakie programy (i czy jest zwykły instalator do nich) byście polecili do:

a) słuchania muzyki

b) oglądania filmów

c) przeglądarka internetowa (czytałem, że jest firefox wbudowany, czy to prawda ?)

d) przeglądarka plików pdf oraz dokumentów tekstowych (też czytałem, że od razu jest oppenoffice :slight_smile: )

e) komunikator, obsługujący gg (wystarczy, że tylko gg; czytałem, że kadu)

f) czy trzeba jakiegoś antywirusa albo firewalla zainstalować ? Czy wystarczy że raz na jakiś czas przeskanuje skanerem online (owiele jeśli jakiś działa, jak tak to proszę podać link :slight_smile:

g) jaki program, do nagrywania płyt ?

To wszystko chyba, jeśli chodzi o programy :stuck_out_tongue:

  1. Jak to jest ze sterownikami, czy ubuntu będzie działał na/z :

Gigabyte GA-945P-S3 I945P S775, Intel Pentium 4 3,4GHz, Goodram ddr2 2x 512, Galaxy GeForce 7300GT 256MB ddr3 Zalman, Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio + Creative T6100, HDD Samsung 160 GB ??

Będę musiał jakieś sterowniki zainstalować, lub coś zrobić ?? Jak tak to proszę o szczegółowe informacje.

  1. Jeżeli bym chciał się zacząć bawić dalej z linuksem, ale inną wersją niż ubuntu, to zależy od dystrybucji, czy te programy i czy ta dystrybucja będzie działała poprawnie ??

  2. Mam internet z śląskiej telewizji kablowej vectra czy internet będzie mi działał ??

To chyba wszystko :stuck_out_tongue:

Bardzo proszę o odpowiedzi, nie usuwanie tego tematu, i podanie jak najwięcej przydatnych i potrzebnych linków i porad :slight_smile:

Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile:

A wysiliłeś się chociaż i zajrzałeś do przyklejonych tematów? Chyba nie, bo trafiłbyśtutaj: viewtopic.php?f=14&t=153364 i znalazł linka do strony z zamiennikami.

amarok

mplayer

tak, wbudowany

openoffice, koffice

kadu,pidgin

po co?

k3b

po instalacji, trzeba będzie doinstalować sterowniki do karty graficznej, nie wiem jak z muzyczną

Jak chcesz mieć pod nosem wszystko to tak:

a) Amarok

b) Mplayer lub Kaffeine

c) Firefox (zwykle jest domyślnie zainstalowany w większości dystrybucji

d) Do PDF -> KPDF lub Okulat, inne OpenOffice

e) Pidgin, Kopete lub Kadu

f) antywirus niepotrzebny, firewall zawsze się przyda (np. w Mandrivie domyślnie zainstalowany)

g) K3B najlpeszy,ewentualnie Brassero

  1. Ubuntu powinien działać, ale nie polecam tej dystrybucji.

  2. Możesz mieć dwie dystrybucje zainstalowane.

  3. Net powinien działać.

  1. Muzyka – exaile (amarok jest pisany z użyciem biblioteki QT a gnome GTK czego efektem jest ładowanie bibliotek QT by uruchomić amaroka w gnome - strata zasobów komputera chociaż jak ktoś się uprze to można i tak).

  2. Filmy – totem (natywny pod GTK w standardowej instalacji, ewentualnie mplayer).

  3. Przeglądarka – firefox jest w standardowej instalacji.

  4. Przeglądarka plików pdf oraz dokumentów tekstowych – w standardowej instalacji jest openoffice a do PDF evince (także w standardowej instalacji).

  5. Komunikator – kadu nada się najlepiej, ewentualnie pidgin ale miałem problem z pobraniem listy kontaktów z servera gg.

  6. Firewall i antywirus – Ubuntu w domyślnej instalacji jest już tak skonfigurowane pod kątem bezpieczeństwa że wlasna konfiguracja firewalla wymagana nie jest, ale oczywiście możliwa np. przy pomocy graficznej nakładki na iptables o nazwie firestarter. Antywirus zbędny (skanery online także raczej nie pójdą bo do pracy wymagają instalacji wtyczek activeX itp w IE).

  7. Nagrywanie płyt – brasero znajdujące się w standardowej instalacji w zupełności wystarcza.


Sterowniki raczej tylko do karty graficznej będzie trzeba zainstalować (Menu System --> Administracja --> Sterowniki wybierasz sterownik i klikasz “włącz”).

Ubuntu jest dobrą dystrybucją dla początkujących. Możesz ewentualnie spróbować jeszcze mandrivy, opensuse, mint linux (przeróbka ubuntu).

Internet po podłączeniu modemu przez usb bądź kartę sieciową powinien działać, najlepiej odpal livecd ubuntu i podepnij modem, jeżeli net będzie już w trakcie korzystania z livecd to znaczy że po instalacji problemu nie będzie. Jeżeli z jakiegoś powodu neta nie będzie nie instaluj linuksa i podaj nam model modemu to razem coś zaradzimy.

Jeżeli masz zainstalowanego Konquerora, to polecam Ci ten oto skaner pseudoonline:

data;text/html,

Nie wykryto na twoim komputerze wirusów

[/code]

Aktualnie najlepszy możliwy skaner dla bardziej nowoczesnych dystrybucji(np. nowe Ubuntu). Dziła równie dobrze nawet bez dostępu do internetu :wink: .

Co do programów, to do słuchania muzyki polecam Amaroka. Nie instaluj jednak wersji 2.x lub nowszej. Są do wersje rozwojowe(Amarok 2.0 jeszcze nie wydano).

Do oglądania filmów, to polecam Totem lub Kaffeine. Totem jest dobry, jednak ma problemy z odtwarzaniem napisów. Kaffeine sobie z tym radzi.

Do nagrywania płyt, to dość popularny jest K3B.

Totem faktycznie ma czasem problem z napisami, dlatego polecam również mplayera, a jaki sens jest instalować połowe kde w ubuntu? Tego naprawde nie rozumiem, ani to sie nie integruje z systemem ani szybciej nie chodzi… :slight_smile:

zawsze można całe, a dalej używać gnome np. ja tak mam

====================================

do nagrywania jeszcze całkiem fajnie się używa nero for linux

Dla mnie to strata miejsca i zasobów komputera po prostu :slight_smile: No ale jak kto lubi :wink:

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi :smiley:

W sumie zastanawiałem się między ubuntu a mandrivą i jakoś wybór padł na ubuntu, a może jednak polecacie bardziej mandrivę ??

Jeżeli tak, to proszę to krótko uzasadnić :wink:

Dziękuję

Ubuntu bo:

  • Darmowe CD

  • Ubuntu wyglada estetycznie w przeciwienstwie do mandrivy

  • Jest bardzo stabilny. W przeciwienstwie do mandrivy z ktora mialen problemy od zawsze.

  • Instalacja sterownikow do grafiki i kodekow jest banalnie prosta

  • Programy sie nie wysypuja w przeciwienstwie do mandrivy w ktorej konqueror czesto sie wylaczal z powodu bledow.

No czyli dobrze wybrałem :smiley:

Aha, a co z kodekami ?? :stuck_out_tongue:

Są wbudowane i filmy będzie odtwarzał jak trzeba ??

I czy formaty takie jak avi, flv, mp3 oraz reszta popularnych formatów będzie odtwarzał bez problemów zainstalowany program, np. amarok i mplayer ??

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hard … ardy_Heron

Wielkie dzięki mati75.

Jutro instaluję ubuntu, i w razie pytań będę pisał.

Na dzisiaj to wszystko. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile: :slight_smile:

Pozdrawiam