Jakie ramy dokupić do sprzętu z 2080 Ti + i9?

Zastanawiam się jakie kości ram dokupić do mojego sprzętu RTX 2080 Ti + Intel i9-9900k + Gigabyte Z390 AORUS ULTRA (bo poprzednie uległy awarii)
Chce kupić 4x8GB (i w zasadzie to jedyny warunek póki co).
Tego jest tak duża ilość, że trudno mi zdecydować, szczególnie że jak patrzyłem na testy to np. 3200 Mhz vs 4400 Mhz to było raptem 10fps różnicy, a cena jednak droższa.

W grach szybszy RAM niż 3200MHz da niewielki zysk wydajności. Jak nie jesteś maniakiem fpsów i nie walczysz za wszelką cenę o każdą klatkę więcej to nie ma za wielkiego sensu kupować szybszy RAM. Wysokotaktowany RAM (powyżej 3200MHz) spełni się idealnie w przypadku obróbki dużych plików video (np 4k). Wtedy inwestycja w taki RAM ma jak najbardziej sens.

Jeśli chcesz mieć pewność kompatybilności to posiłkuj się oficjalną listą.

ADATA XPG SpectriX D60G RGB 4133 MHz CL19

… bo dlaczego nie? :wink:

:confused:

CL19 przy takim taktowaniu nie ma absolutnie żadnego znaczenia. :stuck_out_tongue:

Możesz mi wytłumaczyć jak to obliczyłeś?

Po prostu wysoki czas dostępu rekompensuje wysokie taktowanie. Serio, poczytaj sobie o RAMach albo obejrzyj na YT filmy opisujące jak to działa.

Ja wiem jak to działa. Wiem co to są opóźnienia, wiem co to jest taktowanie. Wydaje mi się jednak, że ty możesz nie do końca, dlatego byłem ciekaw jak to obliczyłeś.

@anon67650823
Zwracam honor. Te pamięci są szybsze od 3200/16 :smiley: Odwrotnie sobie podzieliłem :joy:
Są szybsze o jakieś 8,5%, a to nawet sporo :wink:

A poza tym proponuję lekturę:

Panowie konkrety :smiley: to jakie te ramy wybrać? (ref)link prosze :slight_smile:

Ja bym wziął najszybsze na jakie możesz sobie pozwolić (minimum 3600).

Dokładnie. Jak cię stać na ramy 4200MHz to je kup. Jak uważasz że za drogie kup 3200 też nie będziesz żałował.

No to, to już są rakiety :smiley:

To ja tylko przypomnę:

Ale cl16 już są na liście, a to nadal szybciej od adata :wink:

No… do 2080 Ti i 9900K to tylko Tridenty 4000+ :slight_smile:

https://www.x-kom.pl/comparison/550277,516829
Czy jest sens brać G.Skill i dopłacać? Zamiast Cruciale? Statystyki są podobne, ale Cruciale są o wiele tańsze.