Jakie rozszerzenie ma najmniejszy rozmiar pliku

W jakim rozszerzeniu zapisać film, aby miał najmniejszy rozmiar pliku :?:

3GP

a z tych rozszerzeń: wmv, mpg, avi, mkv, mp4 , to które będzie miało najmnieszy rozmiar pliku :?:

Teoretycznie każde, wszystko jest zależne od parametrów kodowania jakie ustawisz przy kompresji video, jednak chyba mkv i mp4 da najlepszą jakość przy małej objętości pliku.

a potem można odtworzyć ten plik w tych podstawowych programach :?:

Rozszerzenie nie ma wpływu na wielkość pliku. Zależy to od użytego kodeka, jego ustawień i rozdzielczości filmu.

Co rozumiesz pod pojęciem “w podstawowych programach”? Jeśli masz zainstalowane w systemie kodeki to prawie każdy program do odtwarzania video sobie z tym poradzi.

To jest chyba wiadome, że sama zmiana rozszerzenia nie zmieni formatu pliku i jego objętości. Twórca wątku może trochę nieprecyzyjnie się wyraził.

Rozszerzenie ma znaczenie o tyle, że to zupełnie różne kodeki i dają inną wielkość pliku wynikowego przy tych samych ustawieniach jakości.

Moim skromnym zdaniem, to rozszerzenie pliku jest właśnie informacją o sposobie kodowania, a nie tylko nic nie znaczącym skrótem.

wybierając takie, a nie inne kodowanie musimy brać pod uwagę jakiego odtwarzacza będziemy używać bo nie każdy odtwarzacz otworzy plik z każdym rozszerzeniem.

Najbardziej uniwersalnym kodowaniem jest kodowanie z rozszerzeniem .avi i teoretycznie powinien go otworzyć każdy odtwarzacz, ale też ostatnio różnie z tym bywa. Pliki z rozszerzeniem .avi, to odpowiedniki plików muzycznych z rozszerzeniem .wav czyli pliki praktycznie bez kompresji, ale o najlepszej jakości.

Dobrą kompresję daje kodowanie plików z rozszerzeniem .wmv i moim zdaniem lepszą niż w plikach z rozszerzeniem .mpg czy mp4 co można łatwo sprawdzić. Oczywiście obojętnie jakie użyjemy kodowanie to można tak zmieniać różne parametry aby wielkość pliku końcowego byla jak najmniejsza, oczywiście z pogorszeniem jakości. W czasach internetu bardzo często stosowane jest niewymienione tutaj kodowanie z rozszerzeniem .flv dające bardzo dobrą kompresję i możliwość odtwarzania strumieniowego, a zatem bardzo dobrze nadające się do odtwrzania przez internet bo nie trzeba czekać na wczytanie całego pliku. Pliki z takim z rozszerzniem są stosowane np. na YouTube.

wystarczy bardzo małe bitrate ale jakościowo będzie straszny :stuck_out_tongue:

@floyd. Zastosuję kodeki XviD, DivX, ON2, h.254 a rozszerzeniem w dalszym ciągu będzie .avi. W jaki sposób wywnioskujesz jakiego kodeka użyłem?

Ważny powinien być algorytm kodowania, a nie nazwa kodeka tak jak przy plikach muzycznych: plik jest w standardzie .mp3 i mniej ważne jakiego programu się użyło do jego kodowania. Jeszcze by tego brakowało żeby były na tyle różne kodowania takich plików aby dla jednego pliku muzycznego z rozszerzeniem mp3 trzeba było takiego odtwarzacz, a dla innej mp3 innego odtwarzacza. Podobnie z obrazkami: Rozszerzenia .jpg, .gif, png itd określają pewien standard, a programów kodujących w tym formacie jest wiele i mogą to robić trochę lepiej lub trochę gorzej. Krótko mówiąc rozszerzenie pliku określa pewien standard jego kodowania i to powinno być istotne. Być może w kodowaniu plików wideo jest już taki bałagan, że nie liczy się żaden standard, no to gratuluję, choć rozumiem skąd się to wzięło i dlaczego każdy autor sili się na własny standard. Ja w każdym bądź razie nie używam i nie mam zamiaru używać jakiś dziwnych kodeków które wymagają dodatkowo odpowiedniego odtwarzacza. Dobrze, że przynajmniej w kodowaniu plików muzycznych czy graficznych nie ma takiego bałaganu. Jeszcze jedna uwaga: Jeżeli jakiś kodek tworzy pliki .avi których nie da się otworzyć w dowolnym odtwarzaczu to nadaje się na śmietnik, przynajmniej dla mnie.

z tego co się orientuje mp3 nie są kodowany tylko przez Lame, jest jeszcze jeden ale nie używany :stuck_out_tongue:

a AVI praktycznie obsłuży każdy rodzaj kodeka, czy to xvid, divx, m-jpeg, mpeg-4 itd. avi jest bardzo universalne a rozszerzenie nie robi jakoś różnicy (po ustawieniu takiego samego bitrate i kodeka jak w 3gp rozmiar pliku będzie niemalże identyczny, zależnie od programu)