Jakie są koszta (mniej wiecej) zużycia enegii przez stacje roboczą?

Dzień dobry
Proszę was o pomoc w obliczeniu kosztów miesięcznych zużycia energii przez stacje roboczą:
zasilacz 550w
64gb RAM (zwykle pracuje 8)
ryzen 9 3950x (pracuje prawie na maksimum ~220 wat)
grafiki niema

pozdrawiam
M

Oto wynik: ???

Praca stała/8-16, codziennie/pn-pt.
Taryfa i koszt prądu?

Przyjmując 8-16, to pewnie coś koło 30-40 zł.

Najlepiej kupić najtańszy watomierz (kilkanaście zł) i sprawdzić w praktyce. Inaczej możesz tylko szacować, a wyniki mogą być bardzo różne w zależności od obciążenia i wydajności prądowej podzespołów.

Mój Threadripper pod obciążeniem żre 300-350W. Dla uproszczenia przyjmijmy 350W. W ciągu godziny komp zeżre 0,35kWh. Jak łatwo policzyć: praca przez całą dobę to 8,4kWh; co za tym idzie, miesięczne zużycie prądu (30 dni): 252kWh.

1kWh w taryfie G11 to średnio 0,62 PLN. Zatem miesięczne pędzenie TR4 na 100% przez 24/7 to circa about 150 PLN. Nie licząc kosztów stałych.

No ale te 50W w to jest 15%, do tego jeszcze sprawność zasilacza kilkanaście procent (zasilacz ma inną wydajność pod różnymi obciążeniami) i różnice w szacunkach robią się spore.

Sprawdzałem na watomierzu, już nie pamiętam ile wskazywał. Dla uproszczenia przyjąłem 350W. Dlatego Twoja sugestia o zakupie miernika jest jak najbardziej słuszna.

https://allegro.pl/kategoria/wyposazenie-inteligentny-dom-251242?string=gniazdko%20wifi&bmatch=dict55-ctx-hou-1-4-1106

Albo gniazdko wifi i podglądać na smartfonie aktualne zużycie przy poszczególnych obiążeniach (przy normalnym watomierzu czasami ciężko jest obserwować wyświetlacz jak np. gniazdko jest schowane w głęboko w szafce). Będzie też wtedy zliczane zużycie miesięczne, więc będziesz mieć realne zużycie.

Sam używam takiego gniazdka, ale bardziej niż samo zużycie interesuje mnie zdalne wyłączania/włączania drukarki 3d.

Przepraszam 24h działa nonstop

Dzięki za info

Ciężko policzyć, bo płyty dla AMD potrafią ciągnąć trochę. Poza tym Ryzen 9 3950x bez grafiki? Jak?

Jak poznasz nieco dokładniej pobór mocy to użyj np. tego kalkulatora.