Jakie są różnice między HTML 4.01, a HTML 5

Witam.

Niedawno wypożyczyłem książkę ABC HTML Adama Błaszczyka.

Wszystko jest tam bardzo ładnie opisane i jasno przedstawione na przykładach.

Książka została wydana w 2005 roku i opisuje standard HTML 4.01.

Doszedłem do listy znaczników; kiedyś przypadkowo serfując po internecie odkryłem, że istnieje wersja 5 języka HTML.

Teraz mam problem, gdyż nie wiem jakie znaczniki są jeszcze aktualne, a jakie wyszły z użycia, tak czy inaczej moja przeglądarka widzi chyba wszystkie znaczniki z wersji 4.01.

Był bym wdzięczny o podanie ( i krótkie opisanie ) każdego z nowych znaczników, oraz proszę o podanie tych, które nie występują w wersji 5.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  1. nikt nie będzie tutaj opisywał każdego tagu - od tego jest dokumentacja - w niej sobie popatrz

  2. v5 nie jest jeszcze oficjalnym standardem, to ciągle jeszcze projekt

  3. obsługa v5 jest powoli implementowana w przeglądarkach …coś tam już jest, ale jeszcze wiele brakuje

  4. standard każdy jeden jest dobry, byle byś się go trzymał …nawet 4.01.

Osobiście polecam przesiadkę na html5, bo jest bardziej semantyczny, zostało dodanych sporo ciekawych znaczników pozwalających na ciekawsze tworzenie layoutów.

Tak naprawdę idea pozostała tylko ta sama, ale i tu są też różnice.

Jedyna różnica dziwna to zamykanie znaczników (w końcu po coś to wcześniej dodali). Można tworzyć naprzemiennie. Najnowsze przeglądarki dobrze sobie radzę z obsługą html5 :slight_smile: No może nie optymalnie, ale na początek nie ma co narzekać :slight_smile:

Hmm, rozumiem. A czy to takie teraz jest ważne, żeby wszystko w CSS’ie formatować ( na razie bez publikowania strony )?

Najlepiej w cssie, w szczególności gdy cały css wywalimy do osobnego pliku, tak jest poprostu wygodnie, oddzielasz sobie w taki sposób część estetyczną od strukturalnej.

Przede wszystkim w HTML5 możemy tworzyć proste skrypty oparte na gotowych tagach (skryptów, czy jak to nazwać, w każdym razie nie musimy już do wielu rzeczy stosować JS). I to jest jego najważniejsza cecha. To już nie jest tylko język opisu dokumentu.

A tak poza tym to mamy więcej tagów wyspecjalizowanych w opisie poszczególnych sesji (z HTML5 zmienia się więc znacząco semantyka) np.

itp.

Nie można. Czytałeś specyfikacje? Masz jasno napisane, ze jest to kontynuacja xhtml, a nie 4.1.