Jakie są różnice między HTML 4.01, a HTML 5

(xDarkness) #1

Witam.

Niedawno wypożyczyłem książkę ABC HTML Adama Błaszczyka.

Wszystko jest tam bardzo ładnie opisane i jasno przedstawione na przykładach.

Książka została wydana w 2005 roku i opisuje standard HTML 4.01.

Doszedłem do listy znaczników; kiedyś przypadkowo serfując po internecie odkryłem, że istnieje wersja 5 języka HTML.

Teraz mam problem, gdyż nie wiem jakie znaczniki są jeszcze aktualne, a jakie wyszły z użycia, tak czy inaczej moja przeglądarka widzi chyba wszystkie znaczniki z wersji 4.01.

Był bym wdzięczny o podanie ( i krótkie opisanie ) każdego z nowych znaczników, oraz proszę o podanie tych, które nie występują w wersji 5.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

(adpawl) #2
  1. nikt nie będzie tutaj opisywał każdego tagu - od tego jest dokumentacja - w niej sobie popatrz

2. v5 nie jest jeszcze oficjalnym standardem, to ciągle jeszcze projekt

3. obsługa v5 jest powoli implementowana w przeglądarkach ...coś tam już jest, ale jeszcze wiele brakuje

4. standard każdy jeden jest dobry, byle byś się go trzymał ...nawet 4.01.

(Spectatorx) #3

Osobiście polecam przesiadkę na html5, bo jest bardziej semantyczny, zostało dodanych sporo ciekawych znaczników pozwalających na ciekawsze tworzenie layoutów.

(R@z0r) #4

Tak naprawdę idea pozostała tylko ta sama, ale i tu są też różnice.

(Drobok) #5

Jedyna różnica dziwna to zamykanie znaczników (w końcu po coś to wcześniej dodali). Można tworzyć naprzemiennie. Najnowsze przeglądarki dobrze sobie radzę z obsługą html5 :slight_smile: No może nie optymalnie, ale na początek nie ma co narzekać :slight_smile:

(xDarkness) #6

Hmm, rozumiem. A czy to takie teraz jest ważne, żeby wszystko w CSS'ie formatować ( na razie bez publikowania strony )?

(Spectatorx) #7

Najlepiej w cssie, w szczególności gdy cały css wywalimy do osobnego pliku, tak jest poprostu wygodnie, oddzielasz sobie w taki sposób część estetyczną od strukturalnej.

(soanvig) #8

Przede wszystkim w HTML5 możemy tworzyć proste skrypty oparte na gotowych tagach (skryptów, czy jak to nazwać, w każdym razie nie musimy już do wielu rzeczy stosować JS). I to jest jego najważniejsza cecha. To już nie jest tylko język opisu dokumentu.

A tak poza tym to mamy więcej tagów wyspecjalizowanych w opisie poszczególnych sesji (z HTML5 zmienia się więc znacząco semantyka) np.

-

-

itp.

(R@z0r) #9

Nie można. Czytałeś specyfikacje? Masz jasno napisane, ze jest to kontynuacja xhtml, a nie 4.1.