Jakie są różnice w dystrybucjach

Jak w temacie. Czytałem w internecie ale nie mogę zrozumieć tego co jest tam napisane. Chciałbym aby tkoś mógł mi wytłumaczyć na przykładzie Ubuntu, openSuse i fedora.

Czy to są całkiem inne systemy i na każdy są różne odpowiedniki programów ? Są całkiem inne komendy w terminalu (trzeba się nauczyć do każdego systemu osobno) ? Proszę o wytłumaczenie, bo jak patrze na różne systemy linuksa to niewiem o co z tym chodzi. Bo wg mnie linux to linux, a nie osobne różne systemy.

Już pytałeś o to na forum.linux.pl … Większość komend jest taka sama (programy). Różnią się systemem pakietów i menedżerami pakietów:

  • apt-get

  • urpmi

  • zypper

  • yum

Jak będziesz się chciał nauczyć to się nauczysz (obecnie mam 4 systemy - każdy z innej “bajki”).

Ok, dzięki.

Nie chciałem na tamtym forum pytać, bo sądziłem, że nikt mi już nie odpisze nic nowego. A o co chodzi z tym systemem pakietów i menedżerem pakietów ?

Dystrybucja to cały pakiet mogący być zainstalowany na zwykłym komputerze jądro+programy,Linux jest na takiej licencji,że każdy może sobie robić różne dystrybucje,nawet są specjalne skrypty do tego,każda dystrybucja może mieć swój własny manadżer pakietów.

Mandriva/Fedora - rpm

Debian/Ubuntu - deb

Slackware - tgz

Różnice są głównie w zarządzaniu pakietami i środowiskach graficznych,jedne dystrybucje mają domyślnie środowisko Gnome,inne KDE,a jeszcze inne Enlightment Environment.Różny może być też zestaw domyślnych programów dostępnych po instalacji,zależy to od przeznaczenia dystrybucji,jakie programy są w dystrybucji można się dowiedzieć z jej forów internetowych.

Jest kilka głównych dystrybucji

Debian,Mandriva,Ubuntu,Fedora,SUSE,Knoppix,Slackware,to o nich głównie możesz poczytać w sieci i całe dziesiątki mniejszych np. Puppy Linux mające swoje fora.

Manadzer pakietów pozwala w wygodny sposób zarządzać pakietami - składniki Linuxa mają głównie taką postać,programy i biblioteki są głównie dystrybuwane w pakietach,zestaw podstawowych komend Linuxa jest taki sam,różnice mogą być w zależności od użytego manadzera pakietów,trochę inaczej może się instalować programy z linii poleceń.

System pakietów to ich typ i powiązania ze sobą,np. programy wymagają bibliotek w możliwie najnowszych wersjach,system pakietów sprawdza zależności i znajduje jakich składników brakuje,aby instalowany program się uruchomił,często system musi ściągnąć biblioteki o możliwie aktualnych wersjach.

Tak, Linux to Linux i jest tylko jeden, bo tak naprawdę Linux to jądro tych wszystkich systemów, w każdym jest takie samo. To o czym Ty piszesz, to dystrybucje, mogą się różnić budową czy konfiguracją systemu (porównaj sobie Debiana z Gentoo czy Arch Linux), różnią się głównie składem oprogramowania, które dostarczają (dystrybuują), twórcy poszczególnych dystrybucji mogą nakładać na jądro czy aplikacje łatki, które uważają za stosowne/przydatne/najlepsze/spełniające ich i/lub większości oczekiwania.

Co do komend, dotyczą one głównie menedżerów pakietów i jakiś autorskich narzędzi konfiguracyjnych. Zasada działania menedżera pakietów jest w każdym systemie właściwie taka sama, wystarczy ją tylko poznać, jeśli wiesz jak to działa, nauka poleceń to nie nauka to po prostu skojarzenie polecenia z systemem. To tak samo jak samochodem, każdym jeździ się tak samo, ale do różnych samochodów wlewa się różne rodzaje paliwa, przesiadając się z jednego do drugiego, musisz wiedzieć jakim rodzaje paliwa jest zasilany.