Jakie są różnice w zabezpieczeniach sieci WiFi i sieci GSM?

Witam.

Mam pytanie jakie są różnice w bezpieczeństwie pomiędzy wifi a internetem typu blueconnect, play online itp.??

PZdr.

Do wi-fi Ktoś może się włamać , a do 3G (blueconnect) ktoś by musiał ci zabrać kartę SIM

ok ale powoli. Teoretycznie jest 3g kodowane ale przecież wiemy że podsłuch rozmowy nawet tej kodowanej przez komórkę jest możliwy więc i do 3g też można zapewne się włamać. Jak to zrozumieć tak na “chłopski rozum”??

Na chlopski rozum zaczij od tego ze wi-fi mozesz zakodowac kluczem wpa-2 i chulaj dusza . Przeccietny polak szybciej zrezygnuje z browarka zanim ci sie wlamie :stuck_out_tongue_winking_eye: Nie wiem czy to jest wgl mozliwe ;D

zgadzam się z tym wpa 2 i teraz pytanie nasuwa się kolejne co zatem bezpieczniejsze - wifi z szyfrowaniem wpa2 czy np. blueconnect, playonline itp??

a co pod oknem siedzi ci jakis druid totalnie bialy bo nigdy okna nie widzial i koniecznie chce sie dostac do twojego szyfrowanego neta za pomoca klucza o dlugosci 36 mieszanych znakow (taki przyklad) :stuck_out_tongue_winking_eye: poza tym nie ma najmniejszego problemu ze zmiana nazwy czy hasla do sieci :stuck_out_tongue_winking_eye:

Witam.

Zawsze podkreślam na początku, że dokładnie nie nzam się na sieciach itp. tematach ale coś tam wiem i na logikę rzecz ujmując zrodziło mi sie takie pytanie: jak operator np. Play czy T-mobile zabezpiecza swoją sieć dając klientowi internet mobilny?? Skoro bezpieczeństwo przynajmnijej teoretycznie takiej sieci internetowej, takiej usługi jest duże to jak to się dzieje?? Ponadto co bezpieczniejsze zabezpieczenie wifi WPA2 czy takie od operatora??

Bo skoro mam internet mobilny idzie on z powietrza jakimiś portami czy nie wiem czym i teoretycznie jest bezpieczny to WPA2 chyba też, zatem co bezpieczniejsze??

Chodzi Ci o możliwość podłączenia się do sieci, czy o możliwość podsłuchania transmisji?

Pozdrawiam!

Ten internet sam w sobie jest już szyfrowany, aby nie dało się przechwycić sygnału do siebie. Po drugie - nic z tego modemu nie jest rozgłaszane w eter najbliższy, więc i połączyć się z tym nie połączysz, póki nie zaczniesz sam “ręcznie” (czyt. przez programy typu Connectify) go rozgłaszać i udostępniać, ale i wtedy możesz użyć szyfrowania WPA2.

Na pytanie “co bezpieczniejsze” trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Internet mobilny ma to do siebie, że jest, no właśnie, mobilny, a stacjonarny WiFi rozgłasza normalnie połączenie na stosunkowo niewielkiej przestrzeni (mówię o standardowych antenach oraz mieszkaniu w bloku, bo w domku to często sąsiad już nie złapie internetu, albo będzie słaby sygnał), dlatego, mimo wszystko, używa się szyfrowania przez WPA2. Druga rzecz, to stacjonarny jest zawsze włączony, więc i możliwość podłączenia się do niego jest większa. Mobilny natomiast działa tylko w przypadku, kiedy jest zasilony z portu USB (mówię też o zwykłych modemach podłączanych do portu w ten sposób, innych nie widziałem jeszcze), więc to kolejne utrudnienie. Kolejna sprawa, to, aby połączyć się z tym urządzeniem, musisz wstukać pin i inne bajery czasem - następne utrudnienie.

Jeśli coś źle napisałem, niech mnie ktoś sprostuje, a później uzupełni :stuck_out_tongue:

WPA2 dotyczy tylko WiFi a nie GSM/UMTS (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpieczeństwo_GSM

http://www.azelu.republika.pl/nowe/zabezpieczenia.html

Gdyby Play udostępniało usługi przez WiFi, wtedy mogli by korzystać z szyfrowania WEP/WPA. T-Mobile nie wiem, kiedyś jeszcze Era miał WiMax, tam pewnie korzystają z tego szyfrowania.

Połączyłem wątki.