Jakie są wersje Unixa?

Witam

Chciałbym zacząć uczyć się unixa. Dokopałem się w internecie że jest pare wersji tego systemu. Czy ktoś mógł by w skrócie opisać różnice między nimi.

Ja zwróciłem najbardziej uwagę na wersje FreeBSD Unix i Solaris Unix (którą bym chciał się uczyć) Jeszcze jedno czy może ktoś zna ebook- i o podstawach unix solaris.

Najogólniej, to istnieje ogromna ilość odnóg Uniksa. Możesz używać, co Ci będzie wygodniej w administracji. Dla Ciebie pewnie ważne jest tylko, jak obsłuży twój sprzęt(ile urządzeń obsługuje)? Jeżeli tak, to możesz wybrać jakąś dystrybucje Linuksa. Wystarczy wybrać odpowiadające Ci środowisko graficzne i zestaw programów.

Jeżeli chcesz poznać tajniki do głębi, czyli móc z komputerem zrobić wszystko, to jednak wybór odpowiedniego systemu będzie mieć znaczenie. Narzędzia GNU często są zapożyczane przez inne projekty, np. niektóre systemy BSD. Odwrotna zasada też obowiązuje. Niemniej jednak, to każdy system różni się usługami dostępnymi na starcie, być może domyślnym kompilatorem, nieco narzędziami do administracji systemem, itp. Więc w takiej sytuacji wybór ma znaczenie.

Osobiście bym mógł polecić SLED/OpenSUSE. Jeśli jednak musisz się nauczyć Uniksa, bo tak Ci kazano w szkole/na uczelni, to im trudniej, tym lepiej. Przemyśl poprzednie zdanie. Lepiej nauczyć się dobrze wiersza poleceń niż wykłócać się z innymi, że ty możesz wszystko sobie wyklikać.

Mam sieć zbudowaną z 3 komputerów. Chciałbym nauczyć się unixa. Ale nie wiem jak się za to zabrać. Wydaje mi się najlepiej za wersje solaris (dużo ofert pracy związaną z tą wersją unixa znalazłem) Ale nawet nie wiem czy ona jest w trybie graficznym (chociaż wolał bym żeby nie była) A może jednak za FreeBSD?

Chciał bym nauczyć się jak obsługuje się sieci przez ten system, choć wiem że to jest bardzo trudne.

uniksy różnią się między sobą funkcjonalnością oferowaną przez ich jądra, jak i programami (np coreutils etc)- niektóre opcje które znajdziesz np w gnu coreutils nie występują w bsd (bądź występują, ale maja nieco inne znaczenie etc).

co do Solarisa- obadaj sobie OpenSolarisa http://pl.wikipedia.org/wiki/OpenSolaris

co do używania na desktopie- ze wszystkich uniksowatych (i uniksopodobnych) linux wspiera największą ilość sprzętu i oprogramowania (użytecznego na desktopie)- chociać np freebsd może używać binarek linuksowych.

co do np desktopu - kde/gnome/xfce + firefoksa odpalisz na większości uniksów, różnicy nie zauważysz.

rownież polecałbym poczytać o Plan9 - już niestety niezbyt rozwijanym systemie, ale który wzniósł bardzo dużo (również do linuksa)- z tym ze większość (jeśli nie wszystkie) informacje dostępne są w j. angielskim.

z dystrybucji linuksa- polecam fedorkę.

//// edit

w takim przypadku- polecam fedorkę. dlaczego? na niej oparty jest komercyjny, bardzo popularny (na serwerach etc) Red Hat Enterprise Linux (który ma z kolei swoją darmową kopię, CentOS)- zaletą tego jest to, że możesz uzyskać certyfikaty od RH- chociaż oczywiście doświadczenia nic nie zastąpi :slight_smile:

Uniksów, a raczej ich wersji jest sporo. Swoje wersje ma SCO, IBM - seria System Z, System X itd, HP UX, Sun - Solaris, Oracle też chyba miało jakiś. Bardzo bliskimi krewnymi uniksów są systemy BSD, które się od nich wywodzą. Dlatego, jak chcesz zacząć się uczyć obsługi, to polecam FreeBSD, który jest jedną, z najwierniejszych kopii.

Ok Dzięki ułatwiło mi to wybór.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Unix