Jakie są zależności pomiędzy kompem, routerem i AV


(Kurss1005) #1

Witajcie dopiero teraz mam router i pytania.

Mam router podłączony do listwy do której są także podlączone komp, monitor.

Wlączam listwę co powoduje uruchomienie wszystkich wymienionych, AV jednak się trochę ładuje.

1.Czy w związku z tym jest bezpieczne wejscie do sieci odrazu.

  1. Router ma wyłącznik trzeba z niego korzystać?

  2. Czy może wystarczy odciąc zasilanie jak to było z modemem?

Wybaczcie laikowi te pytania.


(sadaj72) #2

Nie bardzo rozumiem sens wyłączania routera.


#3

kalina , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038


(manieKMP) #4

Jeśli router posiada i ma aktywne zabezpieczenia, to jest “bezpieczne”… choć i tak, przy jednym z najgorszych scenariuszy, zlokalizowanie i zaatakowanie ofiary trochę trwa, poza tym nawet jak nie odpalisz przeglądarki, to komp/system/oprogramowanie i tak łączy się z siecią (jest ustawiane połączenie sieciowe/internetowe, oprogramowanie automatycznie sprawdza aktualizacje i je pobiera itp. itd.)

Powinno, jeśli jest w ogóle potrzeba jego wyłączenia, ale nie jest wymagane.

Można… sporo routerów nie posiada wyłącznika, po prostu bierze się i wyciąga wtyczkę/zasilacz z gniazdka. Za to bardziej niebezpieczne może okazać się wyciągnięcie wtyczki łączącej zasilacz z routerem.


(Kurss1005) #5

W czym tkwi to niebezpieczeństwo?


(manieKMP) #6

Jeśli pytanie odnosi się do odpowiedzi na pkt. 3, to chodzi o niekorzystny skok napięcia ma elektronikę (przeskok iskry).

Zasilacz podłączony do sieci posiada ładunek elektryczny mogący uszkodzić router podczas odwrotnej kolejności podłączania (zdarzyła się Tobie chyba nie raz sytuacja, w której podłączając coś do gniazdka zaiskrzyło ;)).

Z tych względów, w instrukcjach obsługi przeważnie podają, by najpierw spinać zasilacze ze sprzętem, dopiero po tym podłączać do gniazdek (takie zapisy znajdziesz w manual’ach do lapków, części routerów, większości komórek… po to by to zasilacze/ładowarki dostawały po swoich czterech literach, a nie sprzęt).


(xomo_pl) #7

po co ją wyłączasz? router z zasady powinien działać cały czas. Nic mu nie będzie od tego bo jest do tego stworzony by działać 24h/dobę 7dni w tyg

AV jak sie domyślam to chodzi Ci o antywirus na komputerze - jeśli tak to-

  1. router ma własne zabezpieczenie sieci - firewall więc stosując antywirus z zaporą nie jako dublujesz funkcje.

Dlatego jeśli ma się router to w domu wystarcza sam antywirus a jako forewall ten wbudowany w system

  1. nie wyłączaj routera z sieci- jest to zbędne całkowicie. Nikt Ci się nie włamie do sieci bo router ma zabezpieczenia przed tym/

(Kpc21) #8

Dodam jeszcze dość oczywistą rzecz - antywirus na komputerze w żaden sposób nie wpływa na router. Router z punktu widzenia sieci komputerowej to wyspecjalizowany komputer. W przeciwieństwie do modemu, który jest urządzeniem peryferyjnym komputera, jak drukarka czy klawiatura. Pod względem funkcjonalności blisko mu do karty sieciowej. Kartę sieciową ma i router i komputer. W ten sposób połączone są ze sobą w sieć lokalną i dzięki temu do routera możesz podłączyć więcej niż jeden komputer. Tak więc gdyby ktoś miał ci się włamać do routera, antywirus na komputerze w tym nie przeszkodzi. Nawet wskazane jest, by antywirus przy uruchamianiu dysponował połączeniem z Internetem, bo wtedy pobiera aktualizacje definicji wirusów.