Jakie sprzęty do domowej serwerowni

Witam,
Mam takie pytanie, mianowicie jaka jest potrzebna infrastruktura sieciowa jakie oprogramowanie i jaki internet do serwerowni swiadczącej usługi dla 100 osób.

Jakie usługi?

Najlepiej gdybyś miał symetryk i 2 łącza od różnych dostawców. Do tego router, ktory ogarnie ruch, więc wszelkie tp linki odpadają.

Polecam sprzęt od Mikrotika. Switch od Netgeara. Robisz sobie na tym agregację. Zestawiasz 2 łącza na MT i robisz failover.

Napisz jaki masz sprzęt obecnie. UPSa masz?

Sprzęt i oprogramowanie pod usługi, jakie mają być świadczone dla tych 100 osób. Może coś określ - typ działalności, jaki rodzaj “usług” (branża).

Znaczy zastanawia mnie temat data center koszt itp. Nie zamierzam tego na razie robić. A jeśli chodzi o usługi to serwery dedykowane,vps,strony,poczta itp.
Jeśli chodzi o zaplecze energetyczne to wiadome jest że będę musiał mieć ups i agregat. Jaki internet jeśli chodzi o prędkość polecacie i dostawcę. I jakie serwery dell czy jakieś inne. I ma 16 lat i jeśli macie dobre licea bądź technika z profilem związanym z data center programowaniem administratorem it to piszcie .

Sorry za formę ale piszę z telefonu.

Jak chcesz budować DC, to przede wszystkim:

  1. Dwa niezależne przyłącza energetyczne;
  2. UPS i to raczej duży, wszystko zależy od obciążenia;
  3. Agregat;
  4. Redudantna sieć;
  5. Klimatyzowane pomieszczenie;
  6. Filtry powietrza, żebyś nie musiał co tydzień odkurzać serwerów;
  7. System przeciwpożarowy;
  8. Monitoring urządzeń, pomieszczeń i dostępu do serwerowni.

O ile serwery wepniesz sobie w switcha, o tyle sieć musisz już mieć bardziej rozbudowaną, to nie jeden router i jeden switch. W DC musi być redundacja, czyli minimum 2 routery, które udźwigną ruch, minimum 2 switche core i switche dostępowe. DC buduje się raczej w modelu leaf-spine. W razie padu jakiegoś switcha lub routera, sieć działa dalej. Ty widzisz stratę jednego pakietu, a klient nie widzi żadnej różnicy w działaniu. Oprócz tego SAN w oparciu o switch fibre-channel lub infiniband, od biedy iSCSI. Wszystko w zależności od potrzeb i funduszy. Na początku pewnie będzie skromnie. Zawsze można zacząć od skromnej sieci, jednego serwera i to rozbudowywać. Jak się rozrośnie, wybudować własne pomieszczenia serwerowe i dostosować wszystko jak należy.

A co do liceum to polecacie jakiś bądź technikum w którym zdobędę wiedzę na ten temat.

Szkoła jak szkoła i tak wszystkiego sam się musisz nauczyć. Ja tam do żadnej szkoły informatycznej nie kończyłem i sam wszystkiego się uczyłem.

Znaczy zastanawia mnie temat data center koszt itp. Nie zamierzam tego na razie robić. A jeśli chodzi o usługi to serwery dedykowane,vps,strony,poczta itp.

A co do liceum to polecacie jakiś bądź technikum w którym zdobędę wiedzę na ten temat.

Kup jakiś stary komputer/serwer (najlepiej coś energooszczędnego) z dużą ilością ramu, postaw jakiś hypervisor i eksperymentuj w wirtualnym środowisku.

W domowych warunkach nie ma sensu trzymać dużej ilości sprzętu, bo na prąd nie narobisz.

BTW Co jest z awatarami na forum, jakieś zielone koła wyskakują?

Zielone aureole mają grzeczni użytkownicy :wink: a tak serio, zielony oznacz online :wink:

OMG! Ten znowu swoje teorie. Żeby ktoś Cię atakował Cię DDoSem musi mieć konkretny powód, nikt rozsądny nie DDoSujde, jeśli nie będzie miał z tego korzyści.

IP w Nowym Jorku? Powodzenia z opóźnieniami. Kto będzie chciał z tego korzystać?