Jakie środowisko graficzne na stary komputer

Cześć,
Ostatnio wygrzebałem stary komputer. Zainstalowałem na nim Arch Linuksa i szukam jakiegoś lekkiego i dobrego środowiska graficznego
Parametry tego PC:
Intel Celeron 2.6GHz
2GB RAM
NVIDIA GeForce FX 5500
WD 40GB + Seagate 160GB
Jakie możecie polecić? Dobrze by było jakby dobrze w miarę wyglądało i nie pochłaniało dużo zasobów. 
P.S.: Wiem, że ten komputer prawdopodobnie już się do niczego nie nadaje, ale już taki jestem, że lubię chomikować różne sprzęty.
 

LXDE, albo LXQT. A jak nie przeszkadza Ci absolutny minimalizm używaj samego menadżera okien. Ja na średnim lapku używam gołego menadżera okien i działa niczym rakieta.

 

P.S a ten twój komputer wcale nie najgorszy jest. XFCE też spokojnie pójdzie, ale zaproponowałem Ci te dwa wyżej bo są najlżejsze z możliwych.

To zależy co chcesz na nim robić, ale ten komputer w dodatku na archu udźwignie każde środowisko graficzne łącznie z KDE

XFCE,LXDE,FluxBox,WindowMaker.Ten komputer ma dość dużo pamięci,więc nawet z GNOME nie powinien mieć problemów.

Cześć,

Póki co jestem po testach LXDE i LXQT. Teraz testuje Plasme KDE. Niestety moda na płaskie okienka jak to się mówi… Flat Design? zaraziła mnie. Myślę nad tym żeby był to komputer do multimediów, biurowych rzeczy i przeglądania internetu, chociaż nie wiem czy będzie wygodnie na tym sprzęcie. Niestety 2GB RAM to maksimum na tej płycie głównej

Wytapane z mojej Xperii Z5 przy użyciu Tapatalka

KDE 4 nie jest płaskie. Jakieś distro z tym znajdziesz. Na moim starym lapie z sempronem chodziło całkiem znośnie.

Na tym procku KDE powinno pociągnąć (nie wiem jak z grafiką, ale wodotryski można wyłączyć). Z KDE4 korzystałem do końca wsparcia, ale do plasmy osobiście nie mogę się przekonać. Za dużo jeszcze błędów i design jakoś do mnie również nie przemawia. XFCE4 za to jest dosyć elastyczne w dostosowaniu i mało wymagające - na tym komputerze będzie miało sporo powietrza. To moje drugie ulubione środowisko graficzne i korzystam z niego pomimo relatywnie mocnego sprzętu.

KDE4 pomimo że kolega poleca radził bym sobie odpuścić bo przestały wychodzić już nawet poprawki bezpieczeństwa do niego.

Tylko nie instaluj systemu na tym dysku 40GB bo podejrzewam że prędkości jakie osiąga mogą przymulić każdy program :wink:

Jeżeli zależy Ci na szybkości, bierz Openbox. Wystarczy odpowiednio skonfigurować pliki konfiguracyjne i będzie dobrze służył. Przynajmniej on nie zjada tyle ramu, co np. KDE lub inne tego typu. U mnie bez pakietu startowego, czyli conky, Dropbox, Steam oraz innych dupereli zżera mniej niż 200 MB. I da się ustawić Ob (Openbox) wedle własnego uznania. Do tego jakiś lekki Terminal oraz Pale Moon. Będzie śmigał :). Może nawet w gry na silniku Quake 3 pograsz. Do tego SWAP (2 GB) jest obowiązkowy.

Ama… 200 MB to mi KDE4 postawione na 32bit zjada :stuck_out_tongue_winking_eye: Szkoda że przestali je rozwijać :stuck_out_tongue_winking_eye:

Komp w pracy to procek intela 1,6 bodajrze na którym to stoi, ramu 2 GB, grafika zintegrowana bo to paczka od della, może RAM dolożyłem na 4 GB… duży swap ale mało używany. Komp służy lokalnie na sambie kilka kompów, biedna strona www, i ssh… Siedząc na nim korzystam z thunderbird, firefox z pipelight (mam oprogramowanie w sliverlight do gps którego nie przeskocze), libre office, gimp, scribus, lazarus (zostaly nawyki z dzieciństwa), kdevelop, do tego virtualbox z win732bit i tam bardzo słabo zoptymalizowane oprogramowanie (nie przeskocze - oprogramowanie własnościowe - psia mać!)

Próbowałem się przesiąść na plasma 5, ale jest tak zbugowane że odpuściłem i korzystam z xfce4 - bardzo elastyczne środowisko… polecam.

Distro Gentoo :wink: bez utwardzania, ale się przymierzam do naprawienia błędów… może ktoś pomoże :wink: Ciebie też zachęcam do spróbowania. Raz spróbujesz portage i już nie wrócisz do innych distro :wink:

LXDE, XFCE lub MATE/Cinnamon.

Tak, to była bardzo merytoryczna odpowiedź… Prawie jak moja teraz…

@pocolog

 

Xfce4 to kiedyś miałam. Ciągle nie mogłam zdecydować, czy właśnie na Xfce4 pozostać, czy może też i MATE. Dlatego wolę Openbox - teraz trudno jest mi się przyzwyczaić do jakichkolwiek innych środowisk graficznych. Po co komu pasek z oknami, skoro można dobrze nawigować systemem za pomocą Alt+Tab? A ten nowoczesny styl Plasmy… Zbyt cukierkowo. Jak tam dam na pulpit poważną tapetę z Geraltem? To tak, jakby zmieszać Dobro ze Złem, ogień z wodą, bla bla bla…

 

Do Gentoo mnie nie przekonasz. Mam żelazną barierę, która chroni moją głowę przed przyjmowaniem zbyt dużej ilości informacji lub przyjmowaniem złych informacji. Pozostanę na Archu, bo po prostu łatwiej jest mi wszystko zainstalować, dodatkowo tak dobrze mam skonfigurowany (ignorując błędy na starcie), że nie mam ochoty zmieniać na coś innego. Może na Raspberry Pi 3 poeksperymentuję z Gentoo, o ile to przyjdzie za kilka dni i pomysł ten nie wypadnie mi łba przez te trzy doby. Jednak wypróbować nie zaszkodzi. Zobaczymy, jak to będzie :P.

Odpowiedź mogła być jeszcze bardziej merytoryczna, ale trudno mi się zdecydować. Jest wiele takich środowisk na stare pecety. Sam polecam na stare komputery LXDE i Openbox (sam LXDE używam na starym laptopie), do XFCE jakoś trudno jest mi się przyzwyczaić. No i MATE/Cinnamon też jest fajny, ale tych środowisk graficznych używam rzadziej, i zużywają więcej RAMu niż te które wymieniłem wcześniej.

Zgadzam się ze zdaniem Czerwonego Grzyba rodem z Mario. @Polski Derp powinien samodzielnie przetestować różne gui i wybrać dla siebie to najodpowiedniejsze. Przecież nikt za niego nie będzie myślał i decydował.

LXDE - lekkie, proste, przystępne.

Wysłane z mojego SM-G110H przy użyciu Tapatalka

Cześć,

Myślę nad Openbox lub xfce

Możecie podrzucić mi linki do poradników jak skonfigurować OB?

Z góry dzięki.

Wytapane z mojej Xperii Z5 przy użyciu Tapatalka

https://wiki.archlinux.org/index.php/Openbox_(Polski)

https://wiki.archlinux.org/index.php/Openbox

 

Instalujesz openbox oraz edytujesz jeden plik:

gedit ~/.xinitrc

Dodaj na końcu tego pliku “exec openbox-session”. Wszystkie inne linie komentuj (dodając znak “#” przez tymi liniami).

 

Zainstaluj pakiety:

sudo pacman -Sy && sudo pacman -S obconf obmenu

 

Jeżeli tego nie zrobiłeś, zainstaluj motywy graficzne.

sudo pacman -S openbox-themes

 

Uruchom program, zmień wygląd okien oraz inne tego typu rzeczy:

obconf

 

Edytuj menu za pomocą:

obmenu

 

Przyciski wyłączania i polecenia:

wyłącz - systemctl poweroff

wyloguj - openbox --exit

zrestartuj - systemctl reboot

uśpij - systemctl suspend

hibernacja - systemctl hibernate

 

Możesz manualnie edytować plik za pomocą dowolnego edytora tekstu (lokalizacja: ~/.config/openbox).

 

Do zmiany tapety zainstaluj pakiet nitrogen.

 

OB chyba nie jest już rozwijany, w przeciwieństwie do Fluxboxa, którego od czasu do czasu wychodzą nowe wersje.

Ale mogę się mylić.

Generalnie popatrz sobie Tutaj

Można się zorientować na tema możliwości wyglądu a być może i funckjonalności Boxa.

Ja polecam FB.