Jakie środowisko programistyczne wybrać?

Witam.

Od pewnego czasu poszukuję jakiegoś przyjaznego środowiska programistycznego.

Dotychczas miałem kontakt z paroma językami. Trochę z Turbo Pascalem, C++, języki te znużyły mnie po pierwszych kilkudziesięciu stronach, miałem problem z myśleniem w nich i swobodnym posługiwaniem się zdobytymi informacjami. Za to bardzo dobrze przyswoiłem języki webowe tj. HTML i CSS i jeden język skryptowy, który sam osobiście bardzo polubiłem - VBScript. Chyba własnie czegoś takiego szukam.

Jestem ciekawy także jakie funkcje kryje za sobą język JAVA i do czego w ogóle to służy.

Również jeśli chodzi o jakieś przyjazne, popularne środowisko skryptowe to co polecacie?

Chciałbym aby była w nim możliwość sterowania procesami systemu, pisania różnych skryptów pod Windows’a oraz możliwość sterowania funkcjami administracyjnymi.

Wielce dziękuję za pomoc i pozdrawiam :slight_smile:

PS. Przepraszam za błędy - już poprawiłem.

PowerShell 2.0

Do reszty - taki mój subiektywny przegląd:

Pisanie dla przyjemności - Python (mocno polecam), Ruby

Ciągle na czasie - Java, C#

Na czasie i dochodowo - Java EE, ASP.NET (i/lub MVC)

Nowoczesnego i jeszcze rzadko używanego - Scala, Clojure, Go.

Imo nawet kiedy uskuteczniasz language hopping, na wstępie warto dobrze nauczyć się chociaż jednego języka obiektowego, żeby później mieć porównanie, kiedy będziesz bawił się innymi.

xDarkness ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu dokonania korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.