Jakie sterowniki do Dell Vostro 3500?

Witam.

Znajomy kupił nowego laptopa: Dell Vostro 3500 i5 480 4GB 500GB GF310. Zainstalowaliśmy Windowsa 7 64bit PL. Na płytach dołączonych do laptopa nie ma żadnych sterów. Bez sterów nie działa karta sieciowa, wifi, grafika jest słaba itd.

Oczywiście wszedłem na stronę Della i znalazłem stery do tego modelu:

http://support.dell.com/support/downloa … sent=False

Teraz pytanie: które z tych sterowników i programów (bo raczej nie wszystkie) i w JAKIEJ KOLEJNOŚCI mam zainstalować żeby było dobrze?

Na anglojęzycznym forum Della znalazłem takie info:

Nie wiem gdzie tam jest ten utility i w ogóle strasznie dużo tam tego.

Proszę więc o pomoc, pozdrawiam :slight_smile:

Instalację sterowników powinno się zacząć od instalacji sterów od chipsetu i to info które znalazłeś jest poprawne. Z tego linka którego podałeś wybierz zakładkę “Chipset”, a z niej wybierz zakładkę “Intel Driver - HM57 Express Chipset Family” i to jest ten sterownik, o którym Twoje znalezione info pisze.

Dzięki za odpowiedź. :wink:

“Intel Driver - HM57 Express Chipset Family” to jest “the chipset drivers”, a co to jest to “desktop/notebook utility”?

I jak już zainstaluję ten chipset, to co potem? Bo na przykład na tej stronie w zakładce grafika jest kilka pozycji i nie wiem którą wybrać…

Hej,

Wszystko zależy od tego, jaka dokładnie jest konfiguracja sprzętu. W przypadku Twojego sprzętu może być on wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Intel’a, w kartę dedykowaną GeForce’a lub w rozwiązanie hybrydowe - czyli karta zintegrowana oraz karta dedykowana. W zależności od tego, które z tych rozwiązań ma zastosowanie w Twoim egzemplarzu, instalujesz odpowiednie sterowniki. Poniżej zwięzła informacja co do czego się przyda - piszę tylko o tym, co może się przydać… :slight_smile:

:arrow: Aplication - OSD Utility - oprogramowanie do wyświetlania graficznych informacji w czasie na przykład zmieniania poziomu głośności,

:arrow: Audio - sterowniki do karty dźwiękowej,

:arrow: Backup & Recovery Manager - oprogramowanie do tworzenia i zarządzania back-up’ami,

:arrow: Chipset - najlepiej zainstalować wszystko. Poszczególne sterowniki odpowiadają za: zarządzanie funkcjami płyty głównej, za technologię Boost, za poprawne działanie chipsetu płyty głównej oraz za czytnik kart pamięci,

:arrow: Communication - sterowniki do karty HSPA,

:arrow: Mouse & Keyboard - sterowniki do touchpada,

:arrow: Network - pierwszy ze sterowników dotyczy Bluetoothe’a, kolejne to sterowniki kart WiFi (instalujesz zgodnie z tym, jaką kartę w laptopie posiadasz), a ostatnie to sterowniki do przewodowej karty sieciowej,

:arrow: SATA Drivers - pierwszy to aplikacja do monitorowanie kontrolera SATA, druga służy optymalizacji korzystania z dysków SSD (oczywiście jeśli sprzęt jest wyposażony w takowy dysk),

:arrow: Security - pierwszy to sterownik, drugi to oprogramowanie do czytnika linii papilarnych,

:arrow: Video - sterowniki do kart graficznych. Kolejno to sterowniki do: karty zintegrowanej Intel’a, karty dedykowanej GeForce’a, gdy sprzęt wyposażony jest także w kartę zintegrowaną Intel’a, karty zintegrowanej GeForce’a oraz karty dedykowanej GeFoce’a, gdy brak dodatkowej karty zintegrowanej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus ,

dziękuję Ci, bardzo mi pomogłeś :slight_smile:

Jeszcze tylko 1 pytanie: Windows 7 od razu sam zainstalował jakieś swoje sterowniki do niektórych rzeczy m.in. do dźwięku i obrazu (chociaż obraz jest słaby). Ja chcę zainstalować te wszystkie stery od Della, ale czy najpierw mam jakoś usuwać sterowniki zainstalowane przez Windowsa? Czy po prostu instalować te od Della na tamte i już?

Hej,

Na dobrą sprawę wedle uznania - choć niektórych sterowników nie sposób będzie usunąć, bo nie posiadają deinstalatora. Próżno szukać ich w aplecie Programy i funkcje. Zostaje wtedy tylko możliwość usunięcia przez menadżer sprzętu z zaznaczoną opcją usunięcia plików sterownika. Aczkolwiek bym się z tym tak nie bawił. Po prostu instalowałbym to, co ściągnę ze strony Dell’a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wielkie dzięki, wszystko się udało. Laptop ten ma jeszcze coś takiego jak “obsługa gestów”, ale to nie działa. Czy trzeba zainstalować jakiś sterownik do tej funkcji?

Hej,

Cieszę się, że się udało. :slight_smile:

Do obsługi gestów potrzebne są najnowsze sterowniki do touchpad’a. Znajdziesz je na przykład tutaj na vortalu - Synaptics Touchpad Driver 15.2.7. Domyślnie obsługa gestów powinna być włączona. Jeśli nie, należy wejść w ustawienia programu i włączyć ją.

Pozdrawiam,

Dimatheus