Jakie sterowniki do FX5200? MINT11LXDE

Witam. Używam w tej chwili najnowszych sterowników ale nichodzą one tak jakbym chciał. Jaka wersja jest najlepsza? Jak usunąć nową a zainstalować starszą wersję?

Odinstalować w panelu sterowania sterowniki przeczyścić driver celanerem/driver sweeperem i zainstalować starsze/nowsze sterowniki.

ale ja używam LINUXa MINTa 11 LXDE a nie XP czy tam 7

Której wersji używasz? 173.14.31?

Co rozumiesz przez “nie chodzą tak jakbym chciał”?

Zależnie od metody instalacji:

a) Ręczna z pliku *.run - sterownik można odinstalować uruchamiając instalator (powinien sobie leżeć grzecznie w /usr/bin - a przynajmniej tak jest w readme) z przełącznikiem “–uninstall”:

nvidia-installer --uninstall

Oczywiście wykonane z uprawnieniami administratora (nie korzystałem nigdy z Minta, ale przypuszczam, że jak Ubuntu korzysta z sudo, więc będzie to wyglądać “sudo nvidia-installer --uninstall”) przy wyłączonym trybie graficznym.

Teoretycznie powinno też wystarczyć uruchomienie pliku .run ze starszym sterownikiem, ale tą metodę przerabiałem tylko w przypadku instalacji nowszych wersji.

b) Jeżeli instalowałeś z paczki - to wystarczy ją odznaczyć/odinstalować w używanym programie do zarządzania pakietami.

TAK UZYWAM TYCH NAJNOWSZYCH CZYLI 173 tak jak pan napisal.

CZY MÓGŁBY MI KTOŚ NAPISAĆ JAK SKASOWAĆ AKTUALNY STEROWNIK A WGRAĆ STARSZY? JA JESTEM NOWYM UŻYTKOWNIKIEM LINUXA. WOLĘ SAM NIEGRZEBAĆ CHOCIAŻ DZISIAJ GRZEBAŁEM USUNĄŁEM NAJNOWSZY STEROWNIK W SYNAPTICS MENADZER PAKIETOW I SYSTEM NIEWSTAŁ

Nie “krzycz”. To tylko zniechęca do udzielenia jakiejkolwiek pomocy.

Co rozumiesz przez “system nie wstał” - w ogóle nic się nie uruchomiło ([ctrl]+[F1] przełącza na konsolę? “wypluł” jakieś błędy?) czy od razu przywitał Cię terminal? Jeżeli druga opcja to zaloguj się i wykonaj polecenie (przywróci sterownik, oczywiście o ile masz dostęp do sieci):

sudo apt-get install nvidia-173

Teoretycznie możesz, jeżeli *koniecznie* chcesz spróbować innej wersji, zamiast 173 wpisz w powyższym 96 - ale nie polecam (mogą być problemy przy instalacji - może chcieć coś potrzebnego usunąć).

Kiedy już powrócisz do trybu graficznego sprawdź czy w folderze /etc/X11 znajduje się plik “xorg.conf”, a jeżeli tam jest to wklej zawartość na forum (pamiętaj by ująć go w tagi “code” lub przesłać np. na wklej.org i podaj link).

Dalej czekam na informacje, jakie miałeś problemy ze sterownikiem 173. Często problemy związane są z konfliktem pomiędzy nouveau a zamkniętymi sterownikami nvidii i zmiana wersji (zwłaszcza na wcześniejsze) nie pomaga.

Teraz co do ściągania samych sterowników.

Są dwie opcje - z repozytorium (są wersje 173 i 96) lub ze strony nvidii. Instrukcje instalacji podam jak w końcu napiszesz, jakie były problemy z 173 :stuck_out_tongue:

Chodzi o to że wyskoczyło mi coś takiego jak checking batery i coś jeszcze było przed tym i pisało że wszytsko OK ale system stał w miejscu. Sformatowałem i na razie mi wszystko chodzi tylko mam problem z tymi sterownikami chciałbym zainstalować tą wersję 96 a skasować tamtą tylko nie wiem jak to zrobiuć żeby nic nie zepsóć w sytemie

Dodane 10.03.2012 (So) 20:29

Aha a która z wersji 96 jest najlepsza bo jest ich ok. 10?

Po raz kolejny powtarzam pytanie - jakie problemy pojawiały się przy 173? Źle wykrywa rozdzielczość monitora, pojawiają się artefakty graficzne czy coś innego?

Ostatnia (najnowsza/z najwyższym numerem). Prawdę mówiąc, to wersja 173 jest tą “zalecaną” dla serii fx i wyższych (6,7…) jeżeli występują problemy…

Jeżeli sformatowałeś i instalowałeś od nowa, to nie masz na razie zainstalowanych żadnych sterowników od nvidii, więc nie ma co usuwać.

Swoją drogą “Katya” nie miała szczęścia do sterowników nvidii. Możesz jeszcze spróbować sterowników “eksperymentalnych” z “włączyć sterownik?”/“additional drivers” - podobno niekiedy działają lepiej niż zamknięte na starszych kartach albo… ponieważ jesteś i tak “świeżo” po instalacji to może ściągnij i zainstaluj Minta 12;)

Problemem jest że troszku się przycina. Mam zainstalowaną wersję 173.

Dodane 11.03.2012 (N) 11:15

A jak zaktualizować do wersji 12?

Najbardziej “przyjazna użytkownikowi” (tj. najszybsza i największa szansa, że nic “samo” się nie zepsuje) jest instalacja/aktualizacja z użyciem płyty 12. Po świeżej instalacji spróbuj najpierw sterownika “nouveau” i jeżeli on będzie działać poprawnie pozostań przy nim.

chcialem jeszcze spytac czy katalog domowy /home przy instalacji mam wybrac ze to partycja logiczna czy podstawowa?Bo wybralem ze logiczna a to chyba zle i czy potrzebuje SWAP jak mam 2GB RAM? Linux Mint 11 LXDE. I o co chodzi ze dac partycje na poczatek i na koniec? Czy to cos zmienia?

To zależy jakie systemy masz na dysku i jakie zamierzasz mieć w przyszłości. Np. ja w tej chwili mam taki układ:

sda1 (podst) bootloader windows 7

sda2 (podst) dysk systemowy windows 7

sda3 (podst) programy/gry/media windows

sda4 (rozszerzona)

|sda5 (log) /

|sda6 (log) swap

|sda7 (log) /home

Ogólnie zasada jest taka, że partycje podstawowe mogą być tylko 4, przy czym jeżeli się planuje więcej partycji, to z 4 robi się rozszerzoną w której znajdują się dyski logiczne. Linuksowi nie robi większej różnicy, czy korzysta się z partycji podstawowej czy z dysku logicznego - tylko Windows Vista/7 są na to wrażliwe (lepiej by były na part. podst.).

Co do swap - zależy do czego wykorzystujesz system. Jeżeli do edycji grafiki - czasem i 10 Gb może być mało :wink: Jeżeli do tzw. codziennych zastosowań - tj. internet, proste gry, filmy, muzyka, office przy niewielkich (<100MB) plikach to można by się zastanawiać czy sobie nie podarować, zwłaszcza jeżeli korzystasz zwykle tylko z 1-2 programów naraz. Ja zawsze wychodziłem z założenia, że te 0,5-4 GB mnie nie zbawią i wolałem zostawić - ale też ze względu na to, że nigdy nie miałem pewności co będę musiał za pół roku robić na komputerze;)

To zależy od kontekstu… strzelając (kontekst = tworzenie nowej partycji w ręcznym podziale dysku) - chodzi pewnie o to, czy partycja ma zostać tworzona od początku lub końca wolnego miejsca - różnica jest taka, że im dalej od początku dysku tym mniejsze są prędkości odczytu/zapisu danych (w przypadku zwykłych HDD, w SSD nie robi to różnicy). Ustawienie “od końca” jest przydane raczej rzadko (nazwijmy to “zaawansowanym podziałem partycji dostosowanym do potrzeb konkretnego użytkownika” - np. na 60 GB dysku potrzebuję 4 partycje - 10GB “/”, 1GB “swap”, 5GB “backup” i reszta na “/home” w takim układzie tworzę kolejno 2 partycje od początku “/” i “swap”, potem od końca “backup” - bo szybkość przyda się raczej partycji home - i z reszty - w środku dysku - tworzę “home”).

Ja uzywam komputera do gierek, muzyki, internetu, filmow, zdjec do torrentow. Czy SWAP spowalnia kompa? Czy potrzebuje SWAPa jak tak to ile go dac 512mb czy 1GB? I jak to poukladac na poczatek swap pozniej system czy system poziej swap?

Swap nie spowalnia komputera, natomiast jego brak może (nie musi). Czy potrzebujesz? Trudne pytanie. Jak napisałem powyżej - zwykle wolałem się asekurować - bo nigdy nie wiadomo. Więcej niż ten 1GB nie będzie raczej potrzebny. Jeżeli potrzebujesz wolnego miejsca na dysku to śmiało możesz dać symboliczne 512 MB.

Stary, sprawdzony układ “/”, potem swap i dalej “/home” jest chyba najlepszy :wink:

Tak na marginesie - nie pytałeś ale przypuszczam, że przynajmniej się nad tym zastanawiałeś - na partycję “/” nie opłaca się dawać więcej niż 8-10GB, chyba, że instalujesz naprawdę gigantyczne ilości programów lub gier (te z Windows, uruchamiane przez wine, instalowane są w podfolderach “/home”).

Ale może dość już o tym, bo zaczyna się offtop robić :wink:

Daj znać czy będą działać sterowniki nouveau.

nouveau jak sie je instaluje? Ja pracuje teraz bez sterownika i chodzi lepiej. JA zrobilem u siebie najpierw SWAP, /, /home

Chodzi o ten pakiet:

http://packages.ubuntu.com/natty/xserve … eo-nouveau .

Podaj wynik poleceń:

dpkg -l | grep xserver-xorg-video

lspci -k | grep -A3 VGA

czy xorg w najnowszej wersji spowalnia kartę graficzną FX5200. Czy xorg ma coś wspólnego z wydajnością karty?