Jakie sterowniki, w jakiej kolejności na "świeżym" systemie?

Właśnie będę stawiać system na nowo w ramach odświeżenia. Nie wiem tylko, jakie sterowniki i w jakiej kolejności trzeba zainstalować. Zawsze robiłem to po swojemu, ale wole zapytać i wiedzieć na potem jak to robić należy prawidłowo. Sprzęt jaki posiadam to:

MSI GeForce GTX 560 Ti Twin Frozr 1GB DDR5/256b D/mH PCI-E OC

Pamięć DDR3 Corsair 4GB PC1600 2x2GB CL9 XMS3

Zasilacz XFX Core 750W

Intel Core i5 2500K 3.30GHz LGA1155 BOX

Płyta główna AsRockP67 PRO3

Asus Xonar D1

Windows 7 HP SP1 x64 bit

Moje wątpliwości:

  1. Mam płytkę instalacyjną z oprogramowaniem od płyty głównej AsRock ale teraz już chyba nieaktualne? PC zakupiony w maju ub.r.

Beztytuuj_xxnpexe.jpg,

  1. Na stronie AsRock jest dużo nic nie mówiących mi sterowników. Wiem, mogę sprawdzić “z czym się to je” w google.pl, ale wolę spytać Was osobiście, doświadczonych weteranów, którzy powiedzą, że może coś jest zbędne.

  2. Korzystam z niezintegrowanego Asusa Xonara, czyli nie muszę instalować sterowników do zintegrowanego Realteka?

  3. Z internetem łączę się poprzez palucha USB, router w innym pomieszczeniu, neostrada. Czy muszę w ogóle instalować sterowniki od karty sieciowej? Po co się to robi? :oops: W chwili obecnej jestem przed instalacją systemu, oto menedżer urządzeń:

Beztytuuj_xxnpwew.jpg

Jeśli nie ma żadnych pytajników to olej, producenci dodają jakiś soft do konfiguracji, ale na ogół się on do niczego nie przydaje. Windows7 bardzo dobrze radzi sobie z sterownikami. Sterownika tej karty nie musisz instalować, po prostu jeśli z niej nie korzystasz to olej i tyle. Lecz potem jak przyjdzie ci konieczność podłączenia neta kablem możesz mieć z tym problem.

Obecnie mam problem z łączeniem się z internetem poprzez USB, które po włożeniu do gniazda ma awarię, wyskakuje komunikat, nie rozpoznano urządzenia USB, i zamiast rosnących słupków z siłą sygnału, mam ikonę komputera, przekreśloną czerwonym kryżykiem. Uruchamiam ponownie PC, czynność powtarzam czasem nawet kilkanaście razy…! Jakoś w końcu się udaje samo z siebie, ale codziennie walka. Jeden z powodów czemu robię reinstall, myślę, że DriverMax coś mi namieszał, już więcej z niego nie skorzystam.

P.S.

Czyli Atheros Wireless to jak nazwa mówi bezprzewodowe łączenie, a Realtek to poprzez kabel, si?

IMO tak. Rozwiń zakładkę inne urządzenia, tam powinien być twój modem. Jeśli masz jakieś problemy z jego rozpoznaniem musisz zainstalować sterownik ze strony jego producenta. Jeśli używałeś jakiegoś softu do instalacji sterowników mogłeś namieszać. Odinstaluj modem przez manager urządzeń.

Inne urządzenia -> mam tu tylko RazerKeyboard_0016_05_01. Dziwne, bo z razera mam tylko mysz…kolejny bonus od DriverMax - nie korzystajcie z tego syfu ludzie…

Nie wiem, czy to jeszcze Ci w czymś pomoże, ale po reinstalce systemu po pierwsze należy dążyć do uruchomienia internetu. Po co? A po to, aby w pierwszej kolejności pobrać wszelkie aktualizacje pilne i opcjonalne, w szczególności sprzętowe , czyli po prostu sterowniki z Windows Update. Tak więc jeśli komputer już sam, po reinstalce, nie połączy się z siecią, to użyj choćby płyty CD, aby zainstalować te jedne niezbędne sterowniki dla którejś karty sieciowej (Ethernet lub WiFi).

Po pobraniu i zainstalowaniu aktualizacji, o których mowa wyżej, otwórz systemowego Menadżera Urządzeń i sprawdź, co brakuje. Widać tam jak na dłoni! Dopiero teraz szukaj potrzebnych pozostałych sterowników, np. z płytki CD do płyty głównej. Nigdy nie korzystaj z aplikacji rzekomo aktualizujących sterowniki!

Poraj , na stronie AsRock jest sporo różnych sterowników (link w 1. poście), ich nazwy nic mi nie mówią, które mam zainstalować? IFD czy jakoś tak to chyba chipset, tyle wiem :slight_smile:

Pobierz te, które są zaznaczone w Menadżerze Urządzeń pytajnikami lub wykrzyknikami. Podaj nazwy tych pozycji na forum, to pomożemy! Oczywiście jeśli wykonałeś zaraz po reinstalacji to, co radziłem wyżej.

Pamiętaj, że Windows 7 zawiera w sobie (lub pobierze, zaproponuje) większość potrzebnych sterowników. Stosowanie płytki CD załączanej do płyty głównej też dobre. Prawie nie trzeba myśleć :slight_smile:

Instaluj wszystko z płytki za wyjakiem ASRockAPP Charger.

czyli:

Inf Driver (sterowniki do płyty)

LAN Driver (sterowniki do karty sieciowej przewodowej)

Etron USB 3.0 Driver (sterowniki do USB 3.0)

ME Driver

Co do strony ASRocka, nie wypowiem się bo maja synchronizacje bazy danych.

Zastosowałem się do rad, ale nie wszystkie problemy udało się rozwiązać. PC ciągle nie rozpoznaje USB (dziś znowu bawiłem się z tym dobre 40 min.!) Oto kilka PrtScn:

Jak widać moje USB wciąż widnieje jako Unknown Device. (Obrazek przed połączeniem z netem) PPM -> “Kontroler PCISimple Communications” -> “Aktualizuj oprogramowanie sterownika” - tutaj się udało, konkretnie zainstalowało mi “Intel® Management Engine Interface”.

Sposób nie zadziałał na “Kontroler Ethernet”

FXyhT.jpg

Tak wygląda próba podłączenia USB-ka zakończona niepowodzeniem:

NTCz0.jpg

Dokładniej to niepowodzenie wygląda tak:

VkwOa.jpg

Sterowniki dla kontrolera Ethernet masz pod Twoim linkiem, na stronie firmowej w pozycji 7 ( Realtek sterownik LAN 7023 ). Pobierz i zainstaluj.

Próba zainstalowania sterowników kontrolera Ethernet wygląda tak:

Lhyxt.jpg

Mam dwa pendrive’y. KAŻDY z nich mogę podłączyć w KAŻDE możliwe gniazdo w komputerze bez najmniejszych kłopotów. Sterowniki USB 3.0 oczywiście zainstalowane :slight_smile: chipset również.

Trochę dziwne (skąd Windows Vista?), jeśli chodzi o kontroler Ethernet. W tej sytuacji spróbuj użyć płytkę CD od płyty głównej. Nie wiem jak ona jest urządzona, ale w sterownikach chyba znajdziesz te, o które chodzi ( Ethernet ). Być może także te od " Unknown Device". Daj płytce samodzielnie zainstalować wszelkie sterowniki jakie znajdzie. Pozostałego oprogramowania raczej nie instaluj, przynajmniej na razie.

Rozwiązałem problem z tym dziwnym komunikatem powyżej od kontrolera Ethernet. Trzeba było wypakować pliki gdziekolwiek, ja odpaliłem setup bezpośrednio z okna 7zipa, stąd błąd.

Znowu nie mogłem natomiast połączyć się z netem, masakra jakaś…na płycie nic takiego nie mam, są tylko jak widać w 1. poście sterowniki, ale wszystkie mam zainstalowane oprócz tego AsRock APP Charger. Wina palucha?

Miałem na myśli, abyś w płytce CD użył opcji " Install All" i zrobi ona wszystko, co konieczne. Jeśli zainstalowałeś już prawidłowo sterowniki Ethernet, to internet po kablu powinien być, ale zrób to z płytką.

“Utilities” z tej płytki na razie nie instaluj, jedynie “Drivers”.

Niestety, nie pomogło. Zaznaczam też, że podłączenie przez kabel w żadnym wypadku nie wchodzi w grę. Router mam piętro niżej.

To ja wiem. Ale jesteś pewny sprawności Twojej karty sieciowej bezprewodowej na USB, jak mówisz tego “palucha USB”? Powiedz mi jeszcze, czy zostały w Menadżerze Urzadzeń jakieś pytajniki czy wykrzykniki?

Wszystko wskazuje, że on sprawny chyba do końca nie jest, skoro pendive’y działają jak należy…W menedżerze wszystko jest tip-top, kiedy nie rozpoznaje tej karty sieciowej to tylko przy unknown device.

A no właśnie! Czyli wniosek jest prosty. Wymiana tego “palucha”.

Niedaleko mnie jest pewien sklep, w którym facet ma karty sieciowe za 55zł z anteną, 50zł bez anteny, nie pamiętam nazwy, nie mam do tego głowy, zielone pudełko - i wszystko jasne, co nie? :smiley: To może tak: jaką byś polecił? Moja obecna praktycznie ZAWSZE ma siłę sygnału tylko do połowy, ale mimo to internet chodzi normalnie i ściąga się też z najwyższą prędkością.