Jakie stronki na tę chwilę polecacie do testowania łącza?


(dre4merOn) #1

Cześć mam internet w toyi 12mb/s. I chciałbym sprawdzić czy wszystko jest w porzadku czy mnie nie oszukali i przetestować łącze. Jakie stronki polecacie na tę chwilę do testowania łącza?


(Osimaru) #2

http://www.speedtest.net/pl/


(xyzzyx) #3

http://www.dsl.cz/


(Longhorn2009) #4

Pobierasz plik najlepiej z kilku serwerów obsługujących duże prędkości pobierania (w tym dobreprogramy), aby sprawdzić typowy transfer, potem mnożysz przez 8 i już masz realną prędkość internetu. Speedtesty nie są w 100 procentach pewnymi metodami to testowania osiągów łączy.


(dre4merOn) #5

A jakie to miały by być serwery konkretnie? Mógłbyś podać linki na pw? Napisać chciałem do Ciebie w tej sprawie ale chyba miałeś zawaloną skrzynkę pocztową.


(Longhorn2009) #6

noc.gts.pl

test.mm.pl (pliki testowe)

Z tych serwerów możesz pobierać, przy pobieraniu będziesz mieć transfer w KB/s lub MB/s. Mnożysz przez 8 i uzyskujesz realny w pełni osiągalny na twoim łączu transfer w Kb/s lub Mb/s.


(roobal) #7

Dowolny. Możesz pobrać sobie obraz ISO dowolnego systemu Linux, BSD itp. te serwery najczęściej pozwalają pobierać z maksymalną szybkością łącza.

 

Albo odwrotnie 12Mb/s dzielisz na 8, łatwiej i szybciej. Przy pełnych 12Mb/s powinno być około 1,5MB/s.

 

Nie ma co przesadzać, w umowie i tak masz do 12Mb/s, więc jak będziesz miał 8Mb/s to nic nie zrobisz, nawet przy 1Mb/s nie zareklamujesz łacza, bo masz do 12Mb/s, a nie gwarantowane 12Mb/s. Poza tym możesz mieć taką sytuację jak ja, operator oferuje mi 15Mb/s, jednak przy większym obciążeniu sieci wyciągam 10Mb/s, a przy małym obciążeniu operator pozwala mi przekroczyć ten limit do 20Mb/s i według mnie to jest uczciwe, czasami mam słabsze łącze, ale później w zamian za to mam renkompensatę i u Ciebie może być tak samo.


(Dimatheus) #8

Hej,

Strona http://tester.netia.pl dość wiarogodnie pokazuje wyniki łącza. Na pewno nie działa tylko dla netii, bo na łączu UPC maksymalne wyniki osiągam w granicach tego, co zadeklarowane jako maks w umowie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Orzyl) #9

Wszystko zależy od peeringu operatora. Test za pomocą kilku ściągnięć iso najbardziej wiarygodny.