Jakie system zainstalować na laptop i stacjonarkę?

Witam

Nie wiem czy tutaj umieścić ten temat, ale myślę ze będzie dobrze :) 

 

Laptop to ASUS X750LB i5 4200U 4GB ram gf740M

PC to E8400 + ES3G + 4GB + GF9600GT 1GB 256bit

 

Jakie systemy zainstalować na te dwa komputery ? 

Może jakiegoś innego niż Win, Mac OS X  ? 

 

Cześć,

Windows 7 lub 8, w zależności który bardziej preferujesz albo jakąś dystrybucję Linuksa.

Wszystko zależy od tego do czego potrzebujesz system. Jeżeli chcesz tylko grać, to Windows. A jak bardziej “profesjonalne” to Linux lub Mac. Możesz również zainstalować więcej niż jeden system.

Korzystałem z Windows 7/8/8.1 -te wersje są dobrze dopracowane i nie sprawiają problemów.

To co zainstalujesz zależeć będzie od twoich preferencji i to co Ci się bardziej spodoba.

Jeśli chodzi o Twojego laptopa to dobra półka,wszystkie wymienione przeze mnie systemy będą hulały.

Gram + Photoshop + robię strony internetowe

Linux ale jaki ? żebym miał sterowniki 

Jeśli nie używałeś Linuksa wcześniej, to przygotuj się na trochę nauki.

Na początek polecam Ci Ubuntu, zobacz sobie najpierw na youtube. Jeśli ci nie przypadnie interface, spróbuj Kubuntu, jest podobniejszy do Windowsa (jest dostarczany z KDE, które jest do windowsa dosyć podobne), ale pod maską ma to samo co Ubuntu.

Granie na linuksie, w gry pod Windows, to konieczność użycia Wine, czyli strata na wydajności. A także (w przypadku AMD) kiepska jakość sterowników graficznych.

 

Nie ma wersji Photoshop pod Linux.

 

Dla Ciebie właściwy wybór to Windows.

PYtał o Linuksa, dostał odpowiedź, choć w jego wypadku faktycznie Windows jest najlepszym wyborem.

Cześć, 

Jaki Linux - wybór dystrybucji

Proszę nie zapominać, że jest możliwość instalacji Linuksa po Windowsie ;).

Ogólnie w Linuksie masz lepszą wydajność programów (np. GIMP lub Firefox), większą kontrolę i brak wirusów. Pełną kontrolę nad systemem uzyskasz, gdy zainstalujesz np. Archa. To wszystko jednak zależy od Ciebie - czy chciałbyś się pobawić w konfiguracji, czy może mieć system na wynos. Możliwości Linuksa są ogromne, dostosywanie do własnych potrzeb - także możliwe. Skonfigurujesz bardziej niż Windowsa. Oto kilka OS, które być może przypadną Ci do gustu:

Linux Mint - korzystałam, w ogóle nie wymaga integrowania użytkownika, dla początkujących, bardzo przyjazny. Możesz mieć od razu wszystkie kodeki i różne programy. Szczególnie jest wygodna funkcja aktualizacji pakietów. Masz możliwość wyboru kilku nakładek graficznych na start. Kopia Ubuntu w innej formie.

Ubuntu - korzystałam, wyrzuciłam. Dla początkującego i średniego idealne, ale nakładka jest taka niewygodna (według mnie). Bazuje na .deb, najpopularniejszych (obecnie) paczkach. Jest wiele edycji (np. Kubuntu, Lubuntu). Wspierane przez Canconial.

Fedora - tutaj jest troszeczkę inaczej. Fedora to poligon doświadczalny Red Hata, występuje możliwość niestabilności, gdyż trafiają tam najnowsze aplikacje, które następnie są dodawane do Red Hat Linux. Korzysta z programu YUM, paczki to .rpm. Mało konfiguralne (GNOME 3.16), jednak jest zawsze możliwość instalacji innych nakładek.

To jest oczywiście zestaw dla początkującego. Najpierw z nich skorzystaj, trochę się poucz (i kto to mówi, że ma się uczyć), potem zainteresuj się czymś bardziej profesjonalnym (jeżeli chcesz). Linux jest dobry, jeżeli chodzi o szybkość, ale o gry to już inna sprawa. Na zintegrowanej karcie nie zagrasz w TF2, Dotę i CS:GO. Sprawdzałam, jakby co ;).

Pozdrawiam, Neukrate :D.

 Uściślijmy, że ów brak wirusów spowodowany jest małą ich ilością na ten system, wynikający z bardzo niskiej popularności na desktopie, a nie z odporności samego systemu.

 Ja też mam brak wirusów na Windows, mimo iż w sieci krążą ich miliony :wink:

Uściślijmy że to jest w dużej mierze spowodowane strukturą systemu, a nie samym brakiem popularności np. istnienie repozytoriów z dobrze przetestowanym oprogramowaniem, bo atakującemu dużo bardziej opłaca się zaatakować maszynę z linuksem która pracuje jako serwer niż 100 pc Kowalskich, a jednak częściej dochodzi do ataku na pc. Oczywistym jest że pobranie paczki  z niewiadomego źródła i zainstalowanie jej z prawami admina skończy się tak jak jej twórca założył, a jeśli miał złe intencje i program będzie coś psuł to możemy go nazwać wirusem.