Jakie umiejętności przy tworzeniu portalu

Moja prośba jest nietypowa. Mam zbudować portal tematyczny. Oczywiście nie sama. Muszę poszukać programisty do wykonania tego projektu. Problem tkwi w tym, że nie wiem o co pytać, na co zwracać uwagę. Jak poprawnie sformuować ogłoszenie. Ma to być portal, na którym będzie sklep, forum, community. W przyszłości ma być też możliwość wstawiania filmików amatorskich. Niestety moja wiedza w tym zakresie jest zerowa. Wiem, że na tym forum są bardzo mądre głowy i bardzo ![-o<

O optymalizację kodu, jego dobrą budowę dla robotów indeksująch, o SEO, o portfolio, o koszta.

Myślę, że jest to bardzo zależne od tego jaką kwotą dysponujesz.

Im więcej oferujesz tym więcej możesz wymagać i tym lepiej serwis będzie przygotowany.

No i zależnie od tego jakimi technologiami ma być wykonany.

Na pewno będzie to PHP + MySQL, znajomość Photoshopa dla wykonania grafiki bo to podstawy tworzenia stron.

Dla usprawnienia działania serwisu przyda się też znajomość javascript, może ajax. Do wykonania bannerów flash.

Jakieś technologie zabezpieczeń których nazw nie znam mogą być też potrzebne.

Wszystko zależne jest od tego jak dobrze serwis ma być wykonany.

zakładam że będziesz szukała tego programisty przez internet więc polecam Ci wejść na http://zlecenia.przez.net i zobaczyć jak sformułowane są ogłoszenia mniej więcej (70%) jest dość nie dokładnie sformułowana no ale zawsze masz jakieś podstawy…

Przy tworzeniu portalu trzeba mieć wiedzę na temat języków programowania (php, asp.net, JS itp.) albo zastosować gotowy system CMS lub zamówić skrypt, o kosztach utrzymania, o domenach i hostingach oraz o dobrej reklamie i pozycjonowaniu.

Bez reklamy i pozycjonowania strona nie wypali. :wink:

Dziękuję za pomoc. Poszperam w tych “zleceniach”. Wiedziałam tylko, że potrzebny mi jest ktoś z umiejętnością flasha. Co do grafiki w photoshopie to mam już taką osobę. Domeny już mam wykupione, koszty serwera też znam, o pozycjonowaniu i reklamie wiem, będzie to robił menager. Tak też poszukuję programisty, który będzie wiedział co mu jest potrzebne do stworzenia portalu od strony technicznej. Wstawiłam nawet jedno ogłoszenie, ale uznano, że napisałam je bardzo nieprofesjonalnie. Właśnie dlatego postannowiłam się zwrócić do was o pomoc. Przecież jak kupuje się buty, to nie trzeba być szewcem. Niestety okazuje się, że poszukiwanie programisty wymaga znajomości wiedzy informatycznej. Mam nadzieję, że dzięki waszej pomocy uda mi się to ogłoszenie napisać “profesjonalnie”.

Dodane 19.04.2009 (N) 13:12

Jeszcze jedno. Cztałam te ogłoszenia i zapomniałam dodać, że mój portal będzie polskim odpowiednikiem portalu zagranicznego. Czyli budowa taka sama, ale grafika lepsza. Jak to profesjonalnie napisać?

Dużo zależy też od ilości odwiedzin jakiej się spodziewasz. Do napisania serwisu który będzie miał 100 wejść dziennie potrzebny jest po prostu ktoś kto zna technologie w której ma być on napisany bo nie potrzeba szczególnie wydajnych rozwiązań. Jednak jeżeli ma to być w przyszłości duży serwis który będzie miał 2000 wejść dziennie i więcej doświadczenie programisty zaczyna nabierać znaczenia ponieważ rozwiązania muszą być lepiej przemyślane, sprawdzone, optymalne i bezpieczne, a tego nie zrobi ktoś kto napisał jeden serwis w życiu i pare małych stronek.

Co do samych technologii wykonania tutaj powinnaś się skontaktować z informatykiem jednak i omówić cała sprawę. Musisz opisać w miarę dokładnie jak widzisz ten serwis tzn wszystkie opcje jakie ma oferować. Wtedy znacznie łatwiej można wybrać technologie, a co za tym idzie napisać konkretne ogłoszenie.

Od siebie dodam, że nie musi to być wcale PHP+MySQL. Programistów którzy wykorzystują tę technologię jest jednak najwięcej i co za tym idzie ceny są dość względne. Może być to np wykonane w technologi Ruby on Rails + baza danych lub .NET+baza danych. Za bazę może robić MySQL ale znów pytanie jak dużo będzie odwiedzin. Przy pewnej liczbie zapytań może się okazać ze baza po prostu będzie za wolna. Wtedy można ją zmienić na Oracle jednak jest to rozwiązanie kilka razy bardziej skomplikowane od MySQL i oczywiście Oracle jest systemem bazowym płatnym. Sama zamiana bazy danych gdzie jest kilkaset tysięcy rekordów to też niezbyt proste i tanie rozwiązanie więc warto się zastanowić jaki system bazowy wybrać.

Rozpisałem się trochę ale to jest temat na który można powiedzieć znacznie więcej. No i jest niestety tak jak mówisz w tym temacie trzeba mieć wiedzę ponieważ tutaj praca nie kończy się na wykonaniu działającego serwisu jak to bywa z butami u szewca. Wybór odpowiedniej technologii ma duże znaczenie dla przyszłości serwisu, a błędy projektowe popełnione we wczesnej fazie będą ciągnąć się przez cały czas działania serwisu.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba zgłoszę się do profesjonalnej firmy, bo jestem za cieniutka w tym temacie :wink: