Jakie urządzenie wybrać do rozdzielenia sieci

Z routera który kupisz ma być podłączony port WAN do portu w urządzeniu którego nie możesz opisać.

Chyba odwrotnie, przynajmniej tak mi się wydaje.

Kupujesz urządzenie. Ma ono port WAN + 4-5 portów LAN. Z tego urządzenia dołączonym najczęściej kabelkiem łączysz ten port WAN z portem instniejącego już urządzenia (od dostawcy internetu). Komputer podpinasz do nowego urządzenia do jednego z portów LAN.

Nie. Prościej napiszę - wyjmujesz wtyczkę z komputera i podpinasz ją do routera do gniazda WAN, który masz zamiar kupić. Potem wyprowadzasz dwa kable z gniazd oznaczonych LAN od 1 -4 dajmy na to oznaczone 1 i 2

Prawdopodobnie masz coś takiego od Vectry - nie wiem, strzelam.

image

Na 99% masz wypuszczony kabel z gniazda Ethernet, który łączy się z komputerem. Ten właśnie kabel zamiast do komputera, wpinasz do routera. Na przykładzie routera, który podałeś do portu o kolorze niebieskim, podpisanym WAN.

image

Do żółtych podpinasz komputery, które maja się łączyć przewodowo. Jeżeli musisz dokupić kable to nie mogą być one crossowane tj. na obu końcach kolorowe kabelki wewnątrz wtyczki musza być tak samo poukładane (zwane też układem prostym)

Po lewej układ prosty, po prawej cross. Ciebie interesuje wariant po lewej tj. w obu końcówkach na kablu ma być ten sam układ. Nie wiem gdzie będziesz kupował. W profesjonalnym sklepie będą robić Ci wtyczki i jak powiesz, że potrzebujesz kabla by podłączyć komputer z routerem to będą wiedzieć co mają robić. W marketach też kupisz kable, chyba nawet tylko proste - przynajmniej ja nie widziałem w marketach crossowanego.

Internet przez kabel załatwiony, użyłem switcha, jednak prędkość jest strasznie niska, da się to zwiększyć aktualnie na speedtescie mam pobieranie na 9 mb/s, kiedy mój internet ma około 100 mb/s.

Da się, albo się nie da. Zacznij pisać o zastosowanych urządzeniach.