Jakie urządzenie wybrać do rozdzielenia sieci

Witam, od razu zaznaczam że jestem laikiem w tym temacie.
Otóż mam problem nie wiem jak rozdzielić internet z jednego kabla na 2 komputery(zaznaczam że jeden komputer jest w odległości 20m od drugiego). Czy jakieś urządzenie posiada taką możliwość?

Na żółto zaznaczony jest główny router z którego dochodzi internet.
Pomarańczowy to kolor urządzenia rozdzielającego.
A dwa niebieskie prostokąty oznaczają komputery.

Witaj na forum. Napisz jeszcze proszę:

  • dokładny symbol żółtego urządzenia (od tego zależy, czy zastosuje się router czy switch); kto jest Twoim dostawcą internetu? Kabel, radowe, telefoniczne?
  • czy wystarczy Ci połączenie kablem, czy chcesz też mieć możliwość wifi.
1 polubienie

Switch

1 polubienie

Dostawcą jest vectra, tyle wiem. Myślę, że kabel wystarczy. Oczywiście na obu komputerach musi działać internet, bez względu czy jeden z nich jest włączony bądź nie. Urządzenie pomarańczowe to urządzenie, którego szukam.

To musisz jeszcze się dowiedzieć jakie dokładne urządzenie dostałeś - dokładna marka urządzenia / symbol. Jest prawdopodobnie z jednym gniazdkiem (RJ45, gdzie jest podpięty obecnie komputer). Na 99% będzie potrzebny router, ale sprawdź te informacje.

Raczej router.

Jeżeli router posiada więcej wyjść RJ45 to sprawa prosta, wystarczy podpiąć obydwa komputery do routera. Jeżeli ma tylko jedno gniazdo to musisz mieć switch.

1 polubienie

Najprawdopodobniej będzie potrzebny router.

Jeżeli posiada już jeden router to po co niepotrzebnie komplikować sieć. Wystarczy switch.

Nie sądzę, żeby był router od Vectry. Trzeba router z opcją klonowania MAC od strony WAN.

Czy taki router da rade?: http://allegro.pl/router-wifi-tp-link-tl-wr841n-300mb-s-upc-vectra-i6891244415.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plaallegro&ev_adgr=TP-LINK&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=CjwKCAjw0qLOBRBUEiwAMG5xMAN_i5K-aoTBqj6HzwbeVL525GC4xne6hqG63jzh-uzJrvmsTUd6cBoCwnsQAvD_BwE

I jeszcze jedno jak wygląda konfiguracja takiej sieci?

Szkoda, że nie chcesz napisać co jest w tej sieci, bo by łatwiej było dopasować urządzenie. Tak, taki router będzie się nadawać. Włączyć do prądu, wpiąć obecny kabel w niebieskie gniazdko, komputer co był wcześniej podłączony w jedno z 4 żółtych gniazdek, zaczekać ze 2 minuty, zobaczyć czy jest internet. Jak nie ma, to będzie trzeba się zalogować na urządzenie z tego komputera co był wcześniej podłączony i wykonać klonowanie adresu MAC.

Do niebieskiego wejścia będę musiał podpiąć kabel z pierwszego(żołtego) modemu?

@maciejskarpeta - słuchaj, tak możemy sobie gdybać, podaj dokładny model tego “żółtego” urządzenia, o co prosił już @bachus, jak możesz zrób mu zdjęcie (zdjęcia), najlepiej z różnych stron (możesz je wklejać bezpośrednio do postu) i wtedy będzie wiadomo na 100% czego potrzebujesz.

Po co się pytasz skoro sam nie chcesz odpowiadać? Pisze do ciebie ekspert a ty go olewasz?

Nie wiem po co kombinować. Vectra daje routery takie jak chyba wszyscy dostawcy z kilkoma wyjściami. Bezpośrednio podpinamy oba komputery po kablu i gra gitara. Switch w domu nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla laika. 2 lata temu, jak od nich miałem internet dawali router Cisco - bardzo zacny. Teraz nie jestem pewien co dają, ale na pewno jest to ten sam rodzaj urządzenia tj. modemo-router. 4 wyjścia są minimum.

@maciejskarpeta na przyszłość jak zakładasz wątek i ktoś Cię prosi o szczegóły to racz cokolwiek odpowiedzieć, bo nikt tu nie jest jasnowidzem.

No właśnie o to chodzi że to trzeba ustalić - u dwóch członków rodziny we Wrocławiu jest Vectra, dany jest rodzaj “modemu” (terminala, który praktycznie służy jako mediakokwerter i tyle). Po podłączeniu komputera bierze on sobie adres IP zewnętrzny od dostawcy (z routera po stronie Vectry). Urządzenie w domu nie jest routerem, ma jeden port RJ45 bez WIFI. Dodatkowo brany jest adres MAC komputera który został podłączony, więc nowy router powinien mieć opcję klonowania MAC. Całkiem możliwe, że właśnie jest takie urządzenie, ponieważ powstał ten wątek.
Jak jest już router, to chyba oczywiste, że w większości przypadków wystarczy podpiąć nowy komputer kablem i tyle, jednak autorowi wątku nie chce się sprawdzić prostej rzeczy.

A to jeszcze gdzieś nie dają routera by ew. podpiąć więcej urządzeń poza specjalnymi prośbami klienta? Mnie np. w głowie się nie mieści, by zostawiać człowieka-laika niemalże na lodzie. Co do klonowania MAC to chyba większość jak nie wszystkie, nawet te marketowe routery cuś takiego mają.

Jak jeden komputer, to pewnie prościej właśnie takie urządzenie - nie problem że więcej gniazdek itd, dodatkowo mniej transferu się zużywa :wink: Całkiem możliwe, że Vectra poszła po rozum do głowy (konkurencja ze strony UPC i innych dostawców) i dają jakieś uczciwsze urządzenia nawet z racji tego, że smartfon lub inne urządzenie wifi w domu (czasy IoT) to już praktycznie standard.

Nie jestem w stanie dać zdjęć ani dodatkowych informacji. Aktualnie szukam routera z opcją klonowania adresu mac, ew. jeśli ta opcja nie jest potrzebna to czy ten router da radę TP-LINK TL-WR841N. Jakie routery polecacie?

rozumiem że połączenie router do routera ma iść przez wejścia lan do lan.