Jakie użycie RAM? - Windows 10

Ile u Was po odpaleniu systemu i wczytaniu wszystkiego, nie otwieraniu niczego innego(programów itd) WIN10 pobiera pamięci?

Z 7.9GB. A co ?

To coś masz w autostarcie…

Serio tyle? Ja staram sie jak najbardziej “odchudzić” swój Win… Po odpaleniu do pulpitu na tą chwile u mnie zabiera ~1,5Gb. Ale jeszcze dążę by było mniej… 7Gb, szok… A generalnie standardowy pobór RAM-u Windowsa jaki jest? bo już nie pamietam.

Standard na jałowym biegu :wink:

1,4 do 1,7GB na start. Nie więcej. Chyba że po hibernacji uruchamiam system.

Idzie to jeszcze jakoś uszczuplić? Ze zbędnego “syfu”?

Tyle to nawet hejterzy MS w najśmielszych mokrych snach nie osiągają :wink:

Zauważyłem, że im więcej pamięci ma komputer tym więcej jej używa Windows 10.
Przy 4GB Ram jest to około 1,3 GB, przy 32 GB RAM około bierze około 2 GB.

1 polubienie

Około 40% z 4 GB.

a z 16/32Gb?

2 z 32GB

Ciekawe i dziwne że sie to tak rozkłada w zależności ile mamy RAM-u.

Coś w tym jest. Czy może ktoś potwierdzić zasadę ?ram

Ale to jest normalne że im więcej komputer ma pamięci na Windowsie, tym więcej tego ramu pobiera. Tak już jest od czasów Visty. System w razie potrzeby sam zwalnia tą pamięć na inne procesy. Druga sprawa - po co tyle komuś ramu skoro ma być nieużywane? Ja mam 12GB i dla mnie to są normalne wartości (mimo tego że u mnie zajmuję max 2GB po hibernacji). Można próbować ubijać usługi w msconfig. Nie masz drukarki - wyłącz bufor wydruku. Boisz się telemetrii - wyłącz ją z tego poziomu. Zaoszczędzisz te kilka MB.

1 polubienie

Jakie procesy itd. mogę spokojnie usunąć/wyłączyć, dany PC służy do internetu/filmów/muzyki/gier/grafiki. Nic ponad to. Jak widać nie będe potrzebował funkcji i procesów nie wiadomo jakich…

Czyli jest to zwykły, normalny PC “do wszystkiego”, a więc nic nie możesz wyłączyć!
Jedynie przeanalizuj, czy aby potrzebny Ci autostart niektórych programów uruchamiających się z razem systemem, których ikonki masz na pasku zadań, po prawej stronie.
Warto też przejrzeć systemowy Harmonogram Zadań, czy tam wszystko jest potrzebne i ewentualnie wyłączyć lub usunąć.

Hehe, tak poważnie to u mnie ~2GB przy 8GB ram. A u matki z 4GB pobiera na starcie 1,5GB.

Standard zależy od dostępnej pamięci.
W lapku i stacji dziecka mam po 8GB i tyle bierze (znaczy te 1,5GB).
W swojej stacji mam 32GB i 3,2 na starcie to norma.
W przyszłym miesiącu planuję dołożyć 2-gi CPU i dobić do 96GB, mogę dać znać jak się wtedy system rozwinie czy będzie jakaś zmiana.

Przy starcie z 16GB mam zużycie 1,5GB. Gdy uruchamiam FF i DP zużycie wzrasta do 2,2GB.