Jakie użycie RAM? - Windows 10

(Soulcatcher) #1

Ile u Was po odpaleniu systemu i wczytaniu wszystkiego, nie otwieraniu niczego innego(programów itd) WIN10 pobiera pamięci?

(Prosiczek) #2

Z 7.9GB. A co ?

(krystian3w) #3

To coś masz w autostarcie…

(Soulcatcher) #4

Serio tyle? Ja staram sie jak najbardziej “odchudzić” swój Win… Po odpaleniu do pulpitu na tą chwile u mnie zabiera ~1,5Gb. Ale jeszcze dążę by było mniej… 7Gb, szok… A generalnie standardowy pobór RAM-u Windowsa jaki jest? bo już nie pamietam.

(marcin20000) #5

Standard na jałowym biegu :wink:

(kopratko) #6

1,4 do 1,7GB na start. Nie więcej. Chyba że po hibernacji uruchamiam system.

(Soulcatcher) #7

Idzie to jeszcze jakoś uszczuplić? Ze zbędnego “syfu”?

(gom1) #8

Tyle to nawet hejterzy MS w najśmielszych mokrych snach nie osiągają :wink:

(sensu) #9

Zauważyłem, że im więcej pamięci ma komputer tym więcej jej używa Windows 10.
Przy 4GB Ram jest to około 1,3 GB, przy 32 GB RAM około bierze około 2 GB.

1 Like
(Astor44) #10

Około 40% z 4 GB.

(Soulcatcher) #11

a z 16/32Gb?

(sadaj72) #12

2 z 32GB

(Soulcatcher) #13

Ciekawe i dziwne że sie to tak rozkłada w zależności ile mamy RAM-u.

(Christophorus) #14

Coś w tym jest. Czy może ktoś potwierdzić zasadę ?ram

(kopratko) #15

Ale to jest normalne że im więcej komputer ma pamięci na Windowsie, tym więcej tego ramu pobiera. Tak już jest od czasów Visty. System w razie potrzeby sam zwalnia tą pamięć na inne procesy. Druga sprawa - po co tyle komuś ramu skoro ma być nieużywane? Ja mam 12GB i dla mnie to są normalne wartości (mimo tego że u mnie zajmuję max 2GB po hibernacji). Można próbować ubijać usługi w msconfig. Nie masz drukarki - wyłącz bufor wydruku. Boisz się telemetrii - wyłącz ją z tego poziomu. Zaoszczędzisz te kilka MB.

1 Like
(Soulcatcher) #16

Jakie procesy itd. mogę spokojnie usunąć/wyłączyć, dany PC służy do internetu/filmów/muzyki/gier/grafiki. Nic ponad to. Jak widać nie będe potrzebował funkcji i procesów nie wiadomo jakich…

(Astor44) #17

Czyli jest to zwykły, normalny PC “do wszystkiego”, a więc nic nie możesz wyłączyć!
Jedynie przeanalizuj, czy aby potrzebny Ci autostart niektórych programów uruchamiających się z razem systemem, których ikonki masz na pasku zadań, po prawej stronie.
Warto też przejrzeć systemowy Harmonogram Zadań, czy tam wszystko jest potrzebne i ewentualnie wyłączyć lub usunąć.

(Prosiczek) #18

Hehe, tak poważnie to u mnie ~2GB przy 8GB ram. A u matki z 4GB pobiera na starcie 1,5GB.

(daras28-82) #19

Standard zależy od dostępnej pamięci.
W lapku i stacji dziecka mam po 8GB i tyle bierze (znaczy te 1,5GB).
W swojej stacji mam 32GB i 3,2 na starcie to norma.
W przyszłym miesiącu planuję dołożyć 2-gi CPU i dobić do 96GB, mogę dać znać jak się wtedy system rozwinie czy będzie jakaś zmiana.

(Jaziko) #20

Przy starcie z 16GB mam zużycie 1,5GB. Gdy uruchamiam FF i DP zużycie wzrasta do 2,2GB.