Jakie wybrać dwa nośniki danych

Witam serdecznie,

jestem zainteresowany kupnem dwóch nośników danych:

  • pierwszy będzie służył do gromadzenia filmów oraz zdjęć, gotowych do podłączenia do telewizora

  • drugi będzie pełnił rolę archiwizera, w którym zamieszczę ~200 GB filmów zgranych z VHS oraz pewnie kopie zapasowe systemu.

Z pierwszego nośnika będę korzystał często, z drugiego rzadziej. Zależy mi również aby drugi nośnik był możliwie jak najbardziej zabezpieczony przed uszkodzeniem cennych danych.

Myślałem o dwóch dyskach zewnętrznych 500GB 2,5" USB. W pierwszym przypadku mam bezpośrednie połączenie z telewizorem, nie muszę marnować gniazdka dla źródła zasilania, a pojemność myślę, że jest wystarczająca. W drugim przypadku już nie mam pewności czy aby na pewno dysk zewnętrzny jest bezpieczny. Zależy mi głównie na ochronie danych VHS. Może lepsze będą do tego płyty DVD lub karty SD?

Proszę o rady co wybrać.

P.S. W przypadku pierwszego dysku ważne jest również aby nie miał wbudowanego kabla USB. Podobno w modelach które go posiadają jest on za krótki, a ja będę potrzebował 1,5 m żeby mi nie wisiał w powietrzu, gdy jest podłączony do TV.