Jakie wybrać pamięci?

Witam mam pytanie czy lepiej kupić 2 kości ramu po 8 GB ale z szybkością 2133 mzh czy jedną kość ramu 8 gb ale z większą szybkością np 2400MHz z góry dzięki za odpowiedz

W tym wypadku dwie po 8 z 2133. Różnica między 2133 a 2400 jest niezauważalna a dwie kości dadzą ci dual channel co jest już mocno we wydajności odczuwalne.

Płyta, procesor?

Możesz kupić szybsze pamięci i tak zostaną ustawione na początek na 2133MHz.

Witam mam pytanie chce kupić 2 kości ram to jest kości którą mam HyperX 8GB 2133MHz Fury Black CL14 ten ram jest ciężko znaleźć i czy ktoś napisze jaką mogę kupić drugą kości żeby wszystko ładnie działało z góry dziękuje

O tych samych parametrach, tj. DDR3/4 - zależy jaki to RAM i 2133 MHz oraz CL14.

Producenci mogą się różnić, ważne aby RAMy miały takie samo taktowanie i opóźnienie. A np. DDR3 do DDR4 i na odwrót nie wsadzisz, bo to kompletnie inne sloty :wink:

Nie jest to wymagane.

W przypadku konfiguracji Dual Channel wymagane jest by kości były identyczne. Nieprawdą jest to co piszesz że nie muszą być tak samo taktowane i mogą mieć różne opóźnienia. Korzystając z profilu X.M.P dwóch różnych kości na 100% nie odpalisz. Technicznie istniej możliwość samodzielnego ustawiania opóźnień i taktowania osobno dla każdej kości ale oprogramowanie bios musi na to pozwalać. Żeby takie sprawy ogarnąć trzeba mieć trochę pojęcia i zwykły user raczej nie będzie się w to bawił to raz, większości przypadków takie rozwiązanie nie zadziała to dwa, czasami więcej przy tym zabawy niż pożytku to trzy, i cztery taka konfiguracja ram wymaga dokładnego przetestowania i nawet jak wszystko w testach jest ok to można od czasu do czasu zobaczyć bsod tak bez powodu.

Podaj na wszelki wypadek procesor i płytę główną, aby potem się nie okazało, że nie będzie pasować :slight_smile:

Ale zalecane.

Dla pewności kup moduły takim samym CL ale z obsługujące timingi jak twoje obecne (mogą mieć niższe ale obsługiwać również wyższe przy tym samym CL). Ogólnie obsadzenie 4 slotów jest bardziej upierdliwe niż dwóch.

płyta prime z370-p asus
i5-8400

Natywnie bez kombinowania uruchomisz na swojej płycie pamięci DDR4 2666 MHz(nominalna obsługa przez CPU). Ale jest spora szansa na odpalenie szybszych modułów, ponieważ Twoja płyta wspiera pamięci aż do 4000 MHz(OC). Większość pamięci 3200 MHz powinna ruszyć na Twoje płycie bez problemu. Jeszcze szybsze moduły do wypróbowania. Przy zakupie pamięci warto zajrzeć na tą listę https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/PRIME_Z370-A/Memory_QVL.pdf