Jakie żarówki wybrać do domu?


(Jimix) #1

Otóż w całym domu mam zwykłe żarówki. Chcę je teraz wszystkie wymienić na jakieś energooszczędne. Wielu kwestii też nie rozumiem, czy żarówka diodowa czyli LED to to samo co energooszczędna? Słyszałem że energooszczędnych nie powinno się montować w miejscach częstego wł. i wył. światła bo drastycznie skraca to ich żywotność. Czy takie żarówki będą dobre? http://www.allegro.pl/item570828248_zar ... gwint.html

Co to jest moc światła w lumenach, np. 400. Ile lm ma zwykła żarówka?


(Kpc21) #2

Polecam zapoznać się z tym tematem:

http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=213393

Ja słyszałem że nie jest to po prostu opłacalne, bo świetlówki (żarówka energooszczędna to nie jest poprawna nazwa, bo w żarówce źródłem światła jest żarzący się drut) przy zapalaniu zużywają dużo prądu. Ale są też specjalne przeznaczone do częstego zapalania i gaszenia. Więcej w ww. temacie.

Nie, to nie jest to samo. "Żarówki" LED-owe co prawda są bardziej energooszczędne od świetlówek kompaktowych, ale dają dożo słabsze światło. Różnią się też technologią działania - typowa "żarówka" energooszczędna działa na tej samej zasadzie, co świetlówki w kształcie długich rur np. w szkole, natomiast "żarówka" diodowa składają się z kilkudziesięciu diod LED (wykorzystywane są w lampkach kontrolnych jak np. lampka pracy twardego dysku lub włączenia zasilania na obudowie komputera).


(Zbych ) #3

Dla porównania weźmy zwykłą żarówke 100 Watt , dokładnie przez godzine świecenia ta żarówka tyleż wattów zużyje co w czasie 10 godzin daje 1kilowat , wiadomo jak jasno świeci zwykła żarówka , odpowiednikiem takiej jasności jest żarówka energooszczędna o mocy 25Watt (oczywiście firmówka , bo takie byle co za 5zł to nie ma co nawet porównywać) czyli zużycie energi mniejsze o 4 razy (dopiero 40 godzin świecenia zużyje 1 kilowat) żarówki led najnowszy wynalazek i jeszcze udoskonalany ale już obecnie niezmiernie oszczędne , np żarówka 18 diodowa pobiera prąd o wartości 1,2 Watta , ale żeby jasnością światła dorównała zwykłej żarówce 100Watt lub energooszczędnej 25Watt potrzebnych jest ich 10 sztuk , więc pobór prądu wyniesie wtedy 12 Watt czyli aż ponad 8 razy mniej jak żarówka konwencjonalna i 2 razy mniej jak żarówka energooszczędna , stosowanie żarówek led do "normalnego" użytku jest narazie nieopłacalne bo jedna taka sztuka dobrej firmy kosztuje od 15-30zł ale za to jej trwałość to podobno 11-20 lat , żarówka energooszczędna powinna wytrzymać około 6 tyś - 12 tyś godzin , jeżeli ktoś nie liczy się z kasą i buduje lub remontuje dom , stosując sufity podwieszane może skusić się na zasosowanie oświetlenia typu led , obecnie w handlu można kupić żarówki led o napięciu 230V (gwint duży i mały i mocowanie typu "starter) i 12V (mocowanie "druciki") o jasnym niebieskawym poświcie jak i o normalnym "ciepłym" świeceniu , 18 diodowe (1,2 Watt) i 36 diodowe (2,4Watt) z tym że 18 dodowe pasują do standartowych opraw montowanych w podwieszanych sufitach. Zwykłej żarówki podczas świecenia gołymi palcami raczej nie wykręcimy , energooszczędne jeżeli ktoś odporny na ból to można próbować nie powinna poparzyć , natomiast led to całkowicie zimne świecenie nie powoduje prawie żadnego wydzielania ciepła.


(Kpc21) #4

Świetlówki nie nagrzewają się tak jak żarówki, na pewno się od takiej nie poparzymy.


(fiesta) #5

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym że:

Czyli 95 % zużytej energii elektrycznej idzie w powietrze.

Najkorzystniejszy stosunek sprawności, jakości dostarczanego światła itp posiadają nadal halogeny.


(Zbych ) #6

No widzisz nie doczytałeś tego co trzeba , żarówki led nie wydzielają/produkują prawie wogóle ciepła , minimalne wydzielenie się ciepła z takiej żarówki jest spowodowny jej elektroniką , mam taką żarówke zastosowaną wewnątrz terarium i po zapaleniu się jej temperatuta w terarium zwrasta po dłuzszym czasie o około 0,5 stopnia. Zarówka jest raczej wykożystana jako efekt zwiększający widoczność pającza.

Obecnie sprawność świetlna żarówki firmowej led to aż 90% , 9% pochłania elektronika i aż 1% ulatuje z ciepłem.

-- Dodane 08.03.2009 (N) 23:49 --

Odpowiedniej mocy świetlówka jak i świetlówka kompaktowa (energooszczędna) np. 25 watt potrfi również nagrzać się do tego stopnia że może poparzyć.


(fiesta) #7

Ja mówię o klasycznej żarówce, a wadą oświetlenia LEDowego jest bardzo nieprzyjazna dla ludzkiego oka barwa światła. Dlatego polecam halogeny.

8)


(rafal83) #8

Lumen to jednostka strumienia świetlnego, mówiąc kolkwialnie jak mocno żarówka świeci. 400 to trochę mało, oczywiście zależy to od pomieszczenia, jego rozmiaru, generalnie im więcej tym lepiej.

Nie mam tych świetlówek, ale słychałem, że jak świetlówka ma np. 40W to w rzeczywistości należy się spodziewać innego (słabszego) światła niż dałaby zwykła żarówka. Polecam więc kupić jedną żarówkę wybadać jej właściwoći i na tej podstawie kupić do całego domu, tak możesz sie kolego tylko niepotrzebnie denerwować:slight_smile: Z opinie użytkowników słyszałem też że lepiej kupić jakąs firmową Philips lub Osram


(Zbych ) #9

Obecnie w sprzedaży są już conajmniej 3 rodzaje żarówek led o różnych odcieniach świecenia , mam możliwość pokazania tylko 2 rodzajów , światło "ciepłe" praktycznie nie różniące się od konwencjonalnego i światło "nieprzyjemne"

5fa01e80dba4e136m.jpg


(rafal83) #10

podrążmy jeszcze temat:)

ciekawa literatura. Polecam

http://www.bezel.com.pl/oswietlenie.html


(Kpc21) #11

A można wiedzieć, dlaczego halogeny mają tak dobrą sprawność mimo tego, że nagrzewają się znacznie bardziej niż żarówki tradycyjne?


(Zbych ) #12

Halogeny mają większą sprawność "świetlną" dlatego że oprócz gazu w bance stosuje się jeszcze jakiś związek chemiczny który w połaczeniu z gazem powoduje jeszcze większą temperature żarnika niż to jest w zwykłej żarówce , wieksza temeperatura bardziej efektywne świecenie przy mniejszym zużyciu energi , niestety ale halogeny przez tą temeperature mają znacznie mniejszą żywotnośc niż żarówka "zwykła" która jest większa a żarnik ma mniejszą temperatura , pozatym większa powierzchnia lepiej odprowadza ciepło na zewnątrz co wydłuża też działanie żarówki.


(Jimix) #13

sporo się dowiedziałem, dziękuję za poświęcony czas, teraz już wiem w jakim kierunku zmierzać =D>