Jakie znacie programy napisane w .NET?


(Marcinmil) #1

Czesc

Jakie znacie programy (najlepiej jakies znane) które wymagają .net (1.1, 2, 3, 3.5) do działania?

zastanawiam się w czym się teraz tworzy oprogramowanie... .net , java wymagaja bibliotek do uruchomienia a w czystym api mozna sie urobic po pachy przy pisaniu.. :slight_smile:

Pozdrawiam


(Fiołek) #2

Aplikacje pod .NET, choćby moja strona, kilka moich programików, wszystkie programy z TEJ strony. Programów stworzonych pod .NET jest bardzo dużo, wystarczy trochę poszukać.

Oprogramowanie pod .NET tworzy się najczęściej wykorzystując Visual Studio.


(Marcinmil) #3

ogolnie jak tworzyc to wiem:)

zastanawiam sie tylko nad tym z jakich narzedzi korzystaja firmy gdy planuja wydac program (nie wiem np takiego subiekta czy cos) dla klientow... :slight_smile:


(Fiołek) #4

Ale co ma sposób wydawania/dystrybucji do .NET?


(somekind) #5

Bądź poważny i nie nabijaj się z pytającego :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ja znam chociażby Paint.NET. Poza tym o ile mi wiadomo, to produkty tej firmy wymagają .NET do działania: http://www.ath.pl/. A i tak pewno większość oprogramowania jest tworzona na zamówienie dla konkretnych firm.


(Airborn) #6

Ja mógłbym podać jedną taką na pewno :wink: Młode firmy, z początkującymi programistami wybierają .NET ze względu na stosunkowo nieduże narzuty czasowe na stworzenie oprogramowania.


(Marcinmil) #7

czyli sugerujecie ze na zamówienie pisze sie raczej male programy dla konkretnych uzytkownikow (firm)? a jakiejś poważniejsze w np c++?

czym mogę np w takim razie zastapic .net? (java nie od razu mowie :smiley: ) a jesli c++ to jakie np. frameworki? np qt?


(Airborn) #8

Dle kto powiedział, że małe? Można małe, można duże, można ogromne, wszystko zależy od potrzeb.


(somekind) #9

Trzeba np. napisać system informatyczny dla firmy odpowiadający za zarządzanie klientami i ofertą handlową, obejmujący bazę danych, aplikacje stacjonarną (pod Windows) dla pracowników oraz sklep internetowy dla klientów. W .NET połowa kodu będzie współdzielona między obiema częściami, no i sam kod będzie zwięźlejszy niż w innych językach. Zrobisz to szybciej i krócej w czym innym?


(Marcinmil) #10

Fakt w .net i javie pisze się wyśmienicie programy przejmując się jedynie tym co istotne, a wszystko inne jest dostarczone (potrzebne klasy, garbage collection, jakieś dodatki np reporting services). Najbardziej jednak nie podoba mi się w .net i javie ze wymagają doinstalowania dodatkowego środowiska, aby uruchomić program :slight_smile: zazwyczaj gdy instaluje program jakieś znanej firmy ściągnięty z internetu (photoshop, autocad... itp) to nie jest wymagane doinstalowanie niczego :slight_smile:


(somekind) #11

Hmm... Odpalasz na surowym sprzęcie? Raczej musisz mieć co najmniej system operacyjny :slight_smile:

Poza tym problem ten dotyczy użytkowników XP, w Vista Framework 3.0 jest, w 7 pewno jeszcze nowszy będzie.

Zawsze też możesz być hardcorem - ściągnij, rozpakuj i obejrzyj sobie ten filmik: http://www.thinstall.com/demos/dnet20.zip, tam jest pokazane jak zrobić aplikację w .NET nie wymagającą zainstalowanego frameworka do działania. Tylko to idiotyczny pomysł :slight_smile:


(Pkolaczk) #12

Możesz dostarczyć JRE razem ze swoją aplikacją + odpowiedni instalator natywny (np. launch4j). JRE waży "tylko" 18 MB (to i tak pikuś przy tym ile waży .NET :P). Większość komputerów ma fabrycznie zainstalowane jedno i drugie, więc nie wiem, czy jest sens się tak męczyć.


(somekind) #13

Instalator .NET 2.0 to niecałe 23 MB. 3.5 jest sporo większy, ale z Javą nie ma go co porównywać, bo w niej prawie nic nie ma :stuck_out_tongue_winking_eye:


(Pkolaczk) #14

Eee tam nic nie ma. Właśnie w .NET nic nie ma, bo większość załatwia natywnymi wywołaniami do obiektów systemowych COM i COM+.

Stąd przeniesienie .NETa na inne platformy idzie tak chropawo (patrz: mono), a Java wychodzi równocześnie na kilka platform (i większość kodu jest wspólne).

Niemniej od Java 6 update 10 da się dla większości aplikacji ograniczyć JRE do 2-4 MB, bez konieczności dociągania czegokolwiek więcej.


(somekind) #15

Pisałem już tu gdzieś o rzeczach, które są w .NET a nie ma ich w Javie. Bardziej kompetentny tekst o tym tutaj: [urlhttp]. Mnie zupełnie nie dziwi, że coś, co jest zdecydowanie bardziej rozbudowane zajmuje więcej miejsca.

A wieloplatformowość to całkiem inna kwestia, w której te technologie różnią się w samych swoich założeniach, więc nie wiem co tu porównywać :stuck_out_tongue:

Wiadomo, że M$ nie wypuści .NET pod miliony różnorakich dystrybucji Linuksa, bo nie byłby w stanie zapewnić wsparcia technicznego dla każdej z nich. Takiemu podejściu też się nie dziwię, jest zwyczajnie nieopłacalne :slight_smile: