Jakiego kupić laptopa?- ma być tani i w miarę wydajny

Witam!

Proszę o pomoc w wyborze. Potrzebuję kupić laptopa odpowiedniego do przeglądania Internetu, prac biurowych, oglądania filmów i pracy z grafiką np. w Gimpie. No i żeby nie “zdychał” przy tych pracach. Może być bez systemu (byle dało się w niego wsadzić np. Ubuntu 10.04). Preferuję procki i grafikę AMD.

Potrafię wyrobić sobie zdanie na podstawie danych technicznych producenta, ale doskonale wiem, że nie zawsze są one obiektywne. Nigdy nie miałem własnego lapka i dlatego proszę, byście doradzili mi na podstawie Waszych własnych doświadczeń. Cena - do 2000 PLN, ale to już max.

Z góry dzięki!

Są albo tanie albo wydajne. W tym momencie dostaniesz laptopa za 1800 dużo mocniejszego niż ja kupiłem pare lat temu z 3600. W jakieś gazecie rtv agd był ostatnio taki. Proc i3 drugiej generacji 2.3ghz, 4gb ram ddr3 jesli sie nie myle i za 1800.

Jeśli chcesz laptopa do pracy przy tworzeniu/edycji grafiki to obecnie każdy laptop da radę. Trzeba by obrabiać/tworzyć naprawdę ogromne obrazy, żeby Gimp zajechał kartę graficzną… zwłaszcza, że nie ma on akceleracji GPU, a większość operacji (jeśli nie wszystkie) zrzuca na garb procesora. Można to zauważyć przy grafikach powiedzmy już od 1000x1000 px np. przy rysowaniu za pomocą tabletu graficznego jakimiś bardziej złożonymi pędzlami (plamy krwi, motylki, gwiazdki itp itd). W takich przypadkach obrys pędzla miga i widać wyraźne skoki. Można to też zaobserwować np. przy zmianie perspektywy zaznaczonego obiektu. W Photoshopie nie ma tego typu problemów (są inne, ale nie tak drażniące i utrudniające pracę).

Dobra karta graficzna przydałaby się, gdyby laptop miał służyć do projektowania 3D, CAD/CAM itp. Do grafiki dwuwymiarowej wystarczy nawet karta graficzna pokroju nVidia GeForce 310M albo zintegrowana w nowe procesory Intela (iX-xxxx).

Jeśli miałbym teraz kupować laptopa do takich celów, o jakich wspomniano, to skupiłbym się na matrycy. Idealna byłaby matowa IPS o rozdzielczości 1600x900.

@kamil

Nie potrzebuję lapka do prac 3D - do wymagających zadań używam solidnego pieca. Moje potrzeby są takie, jak napisałem w pierwszym poście - ma być jak najlepszy, do granicy 2000 złotych. Proszę po prostu o konkretne propozycje, bo nie dowierzam tekstom reklamowym, a nie chcę kupić i żałować…

To ja mam dwóch kandydatów:

  • Acer Aspire 7739G - 17 cali

  • Sony Vaio EA1S1E/W - 14 cali

Rewelacji pod względem jakości obrazu nie ma. Ale są to chyba dwa jedyne na rynku laptopy o przyzwoitej rozdzielczości w niskiej cenie.