Jakiego wybrać linuxa(live CD) jak go potem zainstalować?

Witam jeśli napisałem w złym dziale to serdecznie przepraszam

mam 3 rdzeniowego procka

i 4 GB ram i XP (32bit)

chciał bym zobaczyć co może wyciągnąć ze sprzętu Linux

jakie są wersje Linux`a ?

jak potem się w nim poruszać gdzie znaleźć jakieś poradniki czy coś ??

można mieć Linux portable ??(DVD albo na pena)

gdzie się ściąga wersje polskie jest jakaś oficjalna strona producenta ??

czy w Liniux obsługuje programy exe ??

nic nie słyszałem o linux oprócz tego ze jest darmowy więc co ma takiego czego XP nie ma ?? :smiley:

ok może dokładniejszy opis kompa :smiley:

  • RAM DDR3 4 GB

  • CPU AMD Athlon II x3 425 (3 x 2.7 GHz)

  • Grafa GeForce GTS 250

z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi

Witam.

Poczytaj tu: http://www.linux.pl/

A konkretniej? Co chcesz sprawdzić? Jeżeli chodzi o gry odpalane przez Wine(takie coś do exe), to może przegrać. Jeżeli chodzi o gry wykorzystujące OGL, to może wygrać, chociaż nie koniecznie. Jeżeli chodzi o odpalanie filmów, to testy kompresji/dekompresji wykazały, że na Linuksie wykonują się szybciej. Natomiast może być problem z graficzną akceleracją filmów.

Pewnie wszystkie możliwe - Linux, to tylko serce pod budowę systemu operacyjjnego. Przyjęło się, że systemy oparte na GNU/Linux(serce systemu + biblioteki GNU) określane będą mianem Linux. Tak więc Linux, to cała grupa systemów tworzonych od wielkich korporacji, przez model mieszany, po zwyczajne społeczność(np. grupę leśników obeznanych z komputerami lub całkiem luźne społeczności).

man

Można napisać, że Linux z tego słynie. Zanim komuś nielegalnie udało się przerobić Windows, by pracował jako Live, to Linuksy można było odpalać ze wszelkich mediów: od twardych dysków, przez nośniki CD-DVD, pendrivy, pamięć CMOS komputera, obraz dysku(WUBI), sieć lokalna, internet.

Wersje polskojęzyczne ściąga się z tych samych miejsc, co pozostałe - najczęściej ze strony producenta. Jężeli już masz wersję nie polskojęzyczną, to bez problemu “przerobisz” ją na wersję polskojęzyczną. Uwaga - podobnie, jak w systemach Windows, i tak nie wszystko będzie po polsku - część komunikatów nadal będzie po angielsku, jak choćby komunikaty podczas uruchamiania systemu. Wyjątkiem jest PLD.

Nie natywnie. Można wykorzystać jedno z mnóstwa narzędzi do uruchamiania programów exe, jednak skutek jest nie do określenia(niekiedy program się nie uruchomi, niekeidy będzie działać szybciej niż na Windows, niekiedy będzie działać wolniej, niekiedy będzie działać nie w pełni lub mieć dziwne grymasy, które na Windows się nie zdarzały, itd.)

Linux w rozumieniu, jako jądro systemu jest udostępniany nieodpłatnie. Natomiast poszczególne systemy z tej grupy już nie koniecznie. Zawzwyczaj komercyjne wersje upadają z tytułu chęci upodobnienia tych systemów do Widnows - np. Linspire, Linux XP(pewnie upadnie). Jedynie płatne dystrybucje profesjonalne, jak SLED czy RedHat Linux się utrzymują. Poza tym, to królują systemy darmowe.

Dodane 27.11.2010 (So) 21:25

To dwie odrębne rzeczy. Nie można ich porównywać w kategorii lepszośći. Nawet Windows Vista i Windows 7 przegrywają w niektórych, bardzo rzadkich sytuacjach z Windows XP. Jak więc można porównywać Windows z Linuksem?

Linux przede wszystkim nie jest jednolity, ale poszczególne składniki są na tyle wyizolowane, że możesz z jednego systemu zazwyczaj uczynić dowolny inny. Dla przykładu mamy kilka środowisk graficznych, co nie stoi na przeszkodzie, by w systemie w którym króluje inne środowisko zainstalować np. KDE4. Takie KDE4, to najbardziej klikalny i intuicyjny pulpit, jaki kiedykolwiek widziałem. Czerpie nieco z MacOS X, albo to MacOS X kiedyś czerpał od niego(np. Safari oparte na KHtml, Dashboard wzorem superkaramby chyba). Apple to udoskonaliło, a KDE ponownie to wprowadza, jednak z udoskonaleniami Apple. Jednak pokolei:

  • Nie przejmujesz się literkami dysków

  • Nie przejmuejsz się, gdzie dany program się instaluje/znajduje, a także, gdzie ma pliki - czyli korzystasz z szukajki programów w menu, a system sam Ci zainstaluje program nie pytając nawet o ścieżkę i bez problemu usunie program w całości, gdy tylko zechcesz

  • Z powyższego wynika, że nie bawisz się żadnymi regcleanerami, nie szukasz plików programu, nie męczysz się z podawaniem ścieżki przy instalacji łatek, nie martwisz się, że program zostawi Ci śmieci

  • Nie martwisz się koniecznością defragmentacji

  • Nie martwisz się wirusami

  • Wszystko masz logicznie uporządkowane - gry strategiczne(np. Freeciv) w Gry > Strategie , a nie w Start > Programy > Eidos(czy Maxis) > The Sims > Uruchom grę The Sims

  • Znacznie więcej rzeczy zrobisz z klawiatury niż Ci się wydaje

  • Żaden instalator Ci nie zaśmieca pulpitu ikonami

  • Nie potrzebujesz okna mój komputer, ani nie klikasz w Start > Wyłącz (wiem, że brzmi absurdalnie - o to chodziło)

Powracając do KDE4:

  • Pliki możesz komentować i wystawiać im oceny

  • Możesz szukać pliki po wystawionym komentarzu

  • Z łatwością utworzysz dowiązanie symboliczne

  • Wszystkie elementy wizualne pobierzesz bezpośrednio z poziomu środowiska

  • Bardzo rozbudowane środowisko - obsługuje m.in gesty - ja uruchamiam przeglądarkę internetową, klienta e-mail i inne programy przy użyciu gestów

  • Łatwość zarządzania oknami - okna przesuwasz klikając w puste miejsca, a nie trzymając za belkę

  • (Do powyższego) Wiele usprawnień w zarządzaniu oknami - m.in efekty do wyszukiwania okien(wpisujesz np. nazwę pliku, który edytujesz, a ponieważ programy wyświetlają ją na belce tytułowej, to KDE znajdzie Ci te okna)

  • Wirtualne pulpity - trzeba wypróbować

  • Aktywności - też trzeba wypróbować

  • Pulpit społecznościowy i plasma - integracja pulpitu z usługami społecznościowymi - np. pulpit Ci podpowie, że śledzona przez Ciebie osoba(ktoś słynny) akurat znajduje się w pobliżu

  • Tray - w KDE4 ikony w trayu są szare, a kolorowe tylko, gdy chcą coś zakuminikować

  • System powiadomień - bardzo dobrze zrealizowany system powiadomień i informowania o działaniach - to nie są zwykłe dymki, jak w Windows

  • Możliwość ustawienia całego okna na półprzezroczystość - ja np. często wypożyczam film z wideoteki, gdy mam na zadanie napisać długie sprawozdanie. Pod spodem półprzezroczystego okna procesora tekstu wyświetla mi się film.

  • Wiele rzeczy, które Microsoft zapożyczył do Windows Vista/Widnows 7

Mógłbym rozpisywać się długo. Jednym słowem. Praktycznie wszystko miażdzy Windows.

Zajrzyj tutaj:

http://jakilinux.org/

i tutaj:

http://jakilinux.org/jaki-linux/

Tutaj sprawdzisz kompatybilność aplikacji dla Win, działających w środowisku Wine:

http://appdb.winehq.org/ .

Budzik94 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Chłopakowi wystarczy Mint. XP na takim sprzęcie, szkoda mi było hardware :frowning:

nintyfan wielkie dzięki ze chciało ci się tyle wyjaśniać

http://www.rpath.org/project/aprillinux/release?id=6083

na początek ściąłem sobie to jak to jako obraz iso nagrałem to na DVD przez nero i po restarcie kompa nie ładuje się linux dlaczego ?

wiem ze nie zmieniałem nic i jest jak było czyli w pierwszej kolejności szuka bota na CD

Poradniki:

linux-przydatne-linki-t153364.html

Na początek wypróbuj minta, ew. ubuntu, ew. mandrivę lub ew. opensuse. Dla początkujących.

Na jaką płytę to nagrałeś tzw. firma?

ok pobrałem Mint`a i tym razem poszło :smiley:

do zamknięcia