Jakim porgramem zrobić profesjonalny plakat

Witam jaki programem mogę zrobić coś takiego jak na tym JPG http://pl.tinypic.com/view.php?pic=rt0uvn&s=4 tylko chce zrobić inny związany z piłką nożną

Po. 1 Po co od razu boldem? Zwykły tekst też jest dostrzegalny :wink:

Po. 2 Musisz mieć trochę zdolności plastycznych

Po. 3 Plakaty na upartego możesz robić w każdym programie graficznym. Ja plakaty i inne materiały promocyjne robię w Gimpie, ale w zasadzie najlepiej tego typu prace robić w jakimś programie do grafiki wektorowej (Inkscape, CorelDraw, Adobe Illustrator), a nie rastrowej.

Możesz zrobić w PS, Corelu, Illustratorze czy co ja bym polecał InDesigna. Przeszukaj forum pod kątem dtp, masę tego tu jest.

Znaczy w RGB, pogratulować :slight_smile:

Bzdura, wystarczy ustawić odpowiednią rozdzielczość - czyli 300DPI.

aha dzięki wam

Widać, że nie pracujesz z Gimpem. Program ten obsługuje profile kolorystyczne (również CMYK). Można o tym poczytać m.in. na gimpuj.info :wink:

I nie możesz powiedzieć, że piszę bzdury, bo praca z grafiką wektorową, którą można powiększać bez utraty jakości jak najbardziej ma sens.

Gimp nie obsługuje CMYKa, ma tylko emulowaną paletę, taka namiastka bez odwzorowania czegoś takiego na tyle sensownego jak profile CMYK, których jest sporo, ot choćby Eurocoated v2. Są jeszcze profile Uncoated gdybyś nie wiedział a jest tych profili naprawdę dużo. Nie wnikając w szczegóły Separate+ to nic nie warty bajer - jeśli coś się tworzy w CMYKu to inna bajka, konwersja do CMYK pociąga za sobą wiele problemów ot choćby - całkowite pokrycie - większość drukarni wymaga 280 max 300% pokrycia, po konwersji z RGB raczej trudno nad tym panować, kolor czarny - black, z rozbawienia nie będzie czarny, ale ze składowych, czyli fail.

Wytłumaczę Ci to na prostym przykładzie. Potrzebuję mieć powiedzmy na plakacie aplę w kolorze niebieskim o rozbarwieniu C100, M47, Y0, K0, jesteś mi to w stanie zagwarantować? Nie jesteś. I tyle w temacie udawania CMYKa na Gimpie.

Owszem mogę i właśnie to twierdzę. W pracy przy plakacie nie jest wymagane skalowanie grafiki powyżej standardowego rozmiaru przy zachowaniu rozdzielczości, tak więc grafika wektorowa nie musi tam być wykorzystywana. Poza tym, jak masz zamiar wykorzystać jakieś zdjęcie? :slight_smile: 300DPI to nawet za dużo na plakat - 225 spokojnie wystarczy.

Hmm…chcesz zrobić profesjonalny plakat a jednoczesnie pytasz jakim programem? Zacznij więc od mniej profesjonalnego.Może to Cię natchnie

http://www.webdesign.org/photoshop/spec … 18441.html

http://www.madtuts.com/2010/03/create-a … wallpaper/