Jakim programem przyciąć zdjęcie na kształt elipsy itp.?


(system) #1

Szukam programu, którym kwadratowe zdjęcie będę mógł przyciąć na kształt elipsy lub innych kształtów - aby nie miało ono prostopadłych boków. :frowning:


(Durex86) #2

Nie wiem czy mój tok myślenia będzie się zgadzał z Twoim pytaniem, ale podejrzewam że chodzi Ci o pozostawienie środka kadru w elipsie oraz "wybielenie" pozostałej części zdjęcia.

Na szybko można to zrobić w GIMP-ie. Najpierw otwierasz w nim zdjęcie, następnie wybierasz z przybornika "Zaznaczenie eliptyczne" (lub dajesz klawisz [E]). Klikasz LPM i przeciągasz kursor tak, by powstał interesujący Cię kształt elipsy. Jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie, możesz pobawić się ramką, która "trzyma" zaznaczenie eliptyczne. Gdy ustawiłeś zaznaczenie w wymaganym miejscu klikasz na nim raz LPM. Zaznaczenie przyjmie teraz kształt elipsy. Następnie wybierasz z menu:

Zaznaczenie -> Odwróć (lub szybciej poprzez kombinację [Ctrl]+).

Teraz będzie zaznaczona część do "wybielenia". Z przybornika wybierasz "Wypełnianie kubełkiem" ([shift]+), we właściwościach narzędzia zaznaczasz opcję "Całe zaznaczenie", wybierasz na palecie kolor do wylania i klikasz na obszarze do "wybielenia".

Operacja z "wybielaniem", przy założeniu że będzie się chciało pozostawić inny kształt zdjęcia, będzie wymagała zabawy z maską.

Otwierasz zdjęcie w GIMP-ie i włączasz funkcję "Szybka maska" (taki mały kwadracik w lewym dolnym rogu okna ze zdjęciem lub [shift]+[Q]). Zdjęcie "krew zaleje". Bierzesz sobie pędzel [P], wybierasz jego kształt oraz wielkość i (ważne) biały kolor. Malując takim pędzlem po masce będziesz "odkrywał" części zdjęcia, które nie zostaną poddane wybieleniu. Gdy jesteś pewien, że "odkryłeś" w ten sposób odpowiedni obszar, wciskasz ponownie [shift]+[Q]. "Odkryte miejsca" maski przekształcone zostaną na zaznaczenie interesującej Cię części obrazu. Odwracasz zaznaczenie [Ctrl]+, bierzesz kubełek i (jak powyżej) możesz wylać białą farbę.

_ Aha, a jeśli nie chciałeś wylewać białej farby, tylko zamiast niej pozostawić przezroczystość, to po zaznaczeniu obszaru do "wybielenia" używasz menu: _

_ Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa _

i teraz możesz nacisnąć [Delete]. Zabawę można skończyć poprzez [Ctrl]+[shift]+[A] co spowoduje usunięcie zaznaczenia i jego animowanych obrysów.


(skrzek) #3

nie dasz rady zrobić czegoś takiego, gdyż plik graficzny posiada wymiar jako wysokość i szerokość podaną w pikselach jednym słowem tworzy prostokąt.

możesz jedynie wyciąć ze zdjęcia interesujący Ciebie kształt, a resztę ustawić jako białe tło z kanałem alfa i zapisać jako png, wtedy przez taki plik graficzny będzie "przebijać" np tło strony internetowej i będzie wyglądać np. tak:

10121_24_08_08_4_16_03.png


(system) #4

Skrzek dzięki !!