Jakiś program/skrypt do wyczyszczenia Linuxa?

Kiedyś - niepamiętam już kiedy i gdzie - przeczytałem, że na Linuxa są “ogólne cleanery” które wyszukają pliki stare, zbędne, etc
Np. w tych miejscach:

  • $HOME

  • /var/tmp

  • /tmp

  • /var/cos-tam

  • /etc/cos-tam

  • /usr/cos-tam

 

Nie interesuje mnie sam $HOME, ale więcej folderów, jakieś stare pliki instalacyjne, tempowe, cache, etc.
Najlepiej żeby program/skrypt pokazał co chce wyczyścić, ile miejsca co zajmuje, zapytał przed działaniem, etc

 

Rodzaj Linuxa: Debian (sid/testing) na Desktopie.
Jakieś sugestie co do narzędzia? 
(może być z Ubuntu, PPA, Mint, może być kompilacja ze źródeł, może być skrypt w dowolnym języku, mogą być źródła z GitHub, może być paczka rpm… format nie ma znaczenia, bo i tak to uruchomię;))

 

pozdrawiam

sudo apt install bleachbit

https://www.bleachbit.org/

dzięki.

 

 

ktoś jeszcze coś poleci? :slight_smile:

Może za pomocą terminala?

sudo apt-get clean

sudo apt-get autoclean

sudo apt-get autoremove

sudo apt-get update

 

Ale co ty konkretnie chcesz tam czyścić? Logi systemowe, pliki konfiguracyjne, biblioteki…?

Jeśli logi systemowe zajmują za dużo miejsca to poprawnie skonfiguruj logrotate, osierocone biblioteki usuniesz komendą apt-get autoremove, katalogi tymczasowe powinny się czyścić same (ja mam nawet ustawione te katalogi w RAMie), ale jeśli z jakiegoś powodu zostały tam osierocone pliki to mogę ci napisać skrypt (musiałem go podać w cytacie bo znacznik < code > strasznie rozbija tekst)

zapisz w pliku tekstowym pod nazwą magiccleaner i nadaj prawa do wykonywania :smiley:

Do czyszczenia katalogu domowego, jeśli tego potrzebujesz to ktoś już wcześniej podpowiedział fajny program BleachBit.

Linux to nie Windows - nie zaśmieca się w tak dużym stopniu na przestrzeni czasu.

Najwięcej pozostałości to cache po aktualizacji pakietów do nowszych wersji i logi.

Bleachbit możesz uruchomić w trybie administratora o ile pamiętam i będzie dostępnych więcej opcji oczyszczania.