Jakość Audio CD wypalonego z MP3

Witam.

Być może temat ten jest zupełnie bez sensu, ale dręczy mnie jedna rzecz.

Czy wam też się wydaje, że płyta Audio CD wypalona ze zwykłych, średniej

jakości plików MP3 ma lepsze brzmienie niż jakbym odtwarzał pliki MP3.

Ja zauważam to szczególnie, gdy jadę samochodem i słucham muzyki.

Przykładowo, odpalam sobie w radiu utwór z płyty w MP3 (np. 128 kbps)

a następnie ten sam utwór, tylko w Audio CD, który wypalony był z tej właśnie

128 kilobitowej Mp3-jki. Od razu zauważam lepsze brzmienie Audio CD, głębszy bas,

czystsze wysokie tony. Czy to tylko mi się tak wydaje? No bo przecież to niemożliwe,

żeby plik MP3 po konwersji do Audio miał lepszą jakość. Z gorszej jakości nie da się zrobić

lepszej. Co o tym myślicie? Czy ktoś też zauważył taką różnicę?

Wcale nie musi ci się wydawać. Możliwe że masz poprostu kiepski odtwarzacz MP3. Napisz jeszcze w jaki sposób odtwarzasz MP3 przez radio samochodowe.

Mam odtwarzacz Blaupunkt Santa Cruz MP36. Raczej kiepski odtwarzacz to nie jest. Pliki MP3 odtwarzam normalnie

z płyty (radio odtwarza format mp3).

Aha w takim razie ja źle zrozumiałem oco ci chodzi. Może radio samo obniża bitrate MP3, lub gdzieś można to samemu ustawić ? Jedynie coś w tym rodzaju lub też podczas konwersji z MP3 na Audio CD program próbuje jakoś polepszyć dzwięk. Oczywiście nie da się zrobić lepszej jakości ale podbicie basów, wzmocnienie wokalu i tego typu triki są możliwe więc sprawdz czy gdzieś w ustawieniach programu nie masz czegoś takiego włączonego.

Ja też kiedyś słuchałem mptrójki i potem przetworzyłem ją na format wav czyli taki jak jest na płycie audiocd i według mnie lepiej brzmiała nieprzerobiona mptrójka… Ale wszystko zależy od programu, który robi konwersje.

Płytki nagrywam w Nero a tam nie ma czegoś takiego. Jedyna opcja to normalizacja głośności Audio przed wypaleniem. Być może odpowiedź nie leży w tym, że to program polepsza jakość.

Znajomy przed chwilą powiedział mi (nie wiem ile jest w tym prawdy) że to całkiem możliwe, że muzyka z audio brzmi lepiej niż z pliku mp3. Dlaczego? MP3 podczas nagrywania jest dekompresowane

do WAV, który zajmuje znacznie więcej niż plik MP3. Podobno dane z takiego dysku Audio odczytywane są dokładniej i z większą precyzją. Nie wiem czy tak rzeczywiście jest, ale różnice w dźwięku słychać.

Gdyby było inaczej, to po co sprzedawaliby specjalne płyty Audio CD do nagrywania muzyki kosztujące ponad 5zł (przynajmniej u mnie) Kto wie, może coś w tym jest. Trochę jescze posprawdzam, zbadam róźnicę

na innej muzyce. Jeśli jakość będzię “wydawać się” lepsza to porzucę nagrywanie płyt w MP3.

Do nagrywania formatów bezstratnych, a nie mp3 konwertowanych na audio…

Krótko i na temat. MP3 najpopularniejszy i bardzo stratny kodek, używany w sieci przez małe rozmiary. CDDA (CD-AUDIO) kodek w którym zakodowane są płyty, najczęściej z muzyką, charakteryzuje się wysoką jakością jak i również dużymi gabarytami. Jeśli Twoje radio obsługuje FLAC to nagrywaj w nim (oczywiście nie staracisz na jakości), ew. WAV.

Jak już tak kochasz te MP3 no to nagrywaj je z 320 kb/s i 44kHz, można też w 192 kb/s ale nigdy w 128 kb/s, jest to bardzo niska jakość i da się wyczuć clipping.