Jakość filmów Avi (divix) na nowym telewizorach LCD np. HD

U siebie w laptopie mam ekran panoramiczny (chyba) i film avi wyglada beznadziejnie (zajmuje kwadrat ,a nie caly prostokąt). Dlaczego telewizory lcd są chyba w wiekszosc w formie prostokątów (panoramicznie) a nie jak wczesniej kwadratów ??? Chodzi mi o ekran i o to jak filmy divix wyglądają na nowych telewizorach, ciekawi mnie też jak na tych hd ready czy full hd.

A pytam sie dlatego, ze slyszalem ze zripowane dobrze dvd, w formacie avi wygląda na ekranie telewizora o wiele lepiej niż np. film w telewizji publicznej nadawanie z mierną rozdzielczością.

Złączono Posta : 13.09.2007 (Czw) 1:13

głownie chodzi mi o to czy film sie nie rozciąga, albo czy nie zajmuje nie całego ekranu - tak jak np. w moim laptopie.

Dotychczas powszechnie stosowanym formatem wielkości obrazu

jest stosunek boków 4:3 (szerokość : wysokość ). Opisujesz to jako “kwadrat” ?

Pole widzenia człowieka jest jednak szersze i dlatego wprowadzono

format 16:9 (w monitorach także 16:10) zwany panoramą.

Zauważ, że w kinach nie ma ekranów “kwadratowych” lecz “prostokątne”.

Formaty kinowe mają jeszcze inne stosunki boków ekranu (niekiedy nawet

bardziej szerokie).

Jeżeli materiał filmowy będzie nagrany w formacie 16:9 i wyświetlany na telewizorze o takim formacie to będzie on zajmował cały ekran.

Natomiast materiał nagrany w formacie 4:3 i wyświetlany w tym formacie na telewizorze 16:9 spowoduje, że będziesz miał dwa czarne pasy po boku ekranu. Funkcja autoformatu w TV przy wyświetlaniu materiału 4:3 na ekranie 16:9 spowoduje rozszerzenie wyświetlanego obrazu (“szerokie gęby”).

Format panoramiczny 16:9 (w monitorach 16:10) wejdzie powszechnie do

naszych domów m.in. także za sprawą technologii HD, ale to inna bajka.

Chcąc określić format danego ekranu wystarczy zmierzyć jego szerokość i wysokość oraz obliczyć proporcje.

Dziękuję za obszerną wypowiedź. A wiesz może czym zmienić na stałe tak jakby format nagrania w formacie avi? Z 4:3 na 16:9 i czy jakoś będzie zachowana?

Niestety nie mogę się wypowiedzieć w tym temacie.

Nigdy nie myślałem o zmianie formatu. Co do ewentualnej konwersji zapewne była by ona “stratna”. Czy do zaakceptowania ? Nie wiem.

Wyświetlanie materiału 4:3 na pełnym ekranie 16:9 wiąże się z “rozszerzeniem” obrazu. Nie ma to raczej wspólnego mianownika z konwersją.

Zapraszam jeszcze do lektury Format obrazu