Jakość HD Blue-Ray - parametry techniczne, optymalny bitrate

Witam,

Dziś mnie zainteresowała kwestia jakości Blue-ray, która staje się coraz popularniejsza:

  1. Chciałem się zapytać jakimi przykładowymi parametrami technicznymi cechuje się film, który znajduje się na takim krążku BR.

  2. Słyszałem, że im większy bitrate filmu tym lepsza jakość. Chciałbym się zapytać jaki jest optymalny bitrate dla filmu 720p i 1080p.

  3. W którym momencie bitrate staje się “parametrem technicznym” i jego wyższy wskaźnik nie robi właściwie żadnej różnicy. Dokładnie chodzi mi o to jaki jest maksymalny bitrate/jakość filmu zauważalna przez człowieka.

  4. Czy jeżeli mam film z bitrate 10Mb/s to czy zobaczę różnicę w filmie z bitrate 20Mb/s

Na różnych hostingach, warezach, torrentach widzę masę różnych filmów w jakościach 720p/1080p różniących się właśnie bitratem i jakością a co najważniejsze wielkością. Nie które “wersje” zajmują ponad 40GB ?! co jest dla mnie dziwne, ponieważ płyta DVD ma 4,7GB a BR ok. 25GB. Czy to normalne ? Czy mógłby mi ktoś podesłać linka do jakiegoś sampla jakości Blue-Ray ?

Blue-Ray to nic więcej jak nośnik. Tak naprawdę nie ma nic wspólnego z formą zapisu. Oczywiście na krążku BR film jest zapisany w specyficznym formacie, ale nie ma to związku z samą technologią zapisu.

BR 50GB jest po prostu dwu-warstwowy 2x25GB.

Dlaczego wersje BR są tak ciężkie? Bo oprócz samego video mają ogromną ilość lokalizacji językowych tj. dubbingów, wersji DTS itd. Odchudzając wersję z BR do powiedzmy tylko angielskiego DTS, otrzymujemy już znacznie lżejszą wersję.

wg mnie 720p - 8-15 Mbps

1080p - 15-25-30 Mbps

idąc w jakość górne granice bitrateów.

Sam bitrate nie oznacza jakości samego video ale także ścieżkę audio.

Teoretycznie można otrzymując dosyć nie duży plik, uzyskać całkiem przyzwoity bitrate kosztem dźwięku np. ścieżka tylko stereo - pytanie tylko, dlaczego tak kaleczyć film…

W pliku mkv (kontener Matroska) w jednym filmie bitrate chwilowo skoczył do 35Mbps, na odtwarzaczu następuje przycięcie.

Przeliczając na MB film ok. 2h 720p waży 6-8GB a 1080p - waży 10-15GB, mi taka jakość pasuje.