Jakość kanałów HD z tunera DVB-T na starym telewizorze CRT

Witam,

Czy oglądając kanały HD zamiast SD na starym CRT (poprzez tuner DVB-T przez SCART) zauważę jakąś różnicę? Ja wiem, że mój 15 letni telewizor nie wyświetli obrazu wysokiej rozdzielczości, ale może te dodatkowe pixele coś dają? Tuner ma do dyspozycji więcej pixeli i lepszy obraz wysyła… Czy raczej nic nie da HD na takim telewizorze?

Jakie jest Wasze zdanie?

Moim zdaniem obraz jest lepszej jakości, ostrzejszy na pewno. Nie jest to HD ale lepsza jakość jest widoczna. Mam w kuchni ~21 calową Nokię.

PS. Obraz może być obcięty po bokach.

Różnica jest, ale nieznaczna. Cudów się nie spodziewaj.

nie będziesz widział różnicy standard HD to większa rozdzielczość w standardzie 720p jak twój TV ma mniejszą rozdziałek to i tak ten obraz wyświetli w swojej czyli efekt końcowy zostanie i tak ten sam

Może i jakaś różnica będzie ale nie wydaje mi się aby była ona zauważalna.

Na pewną zauważysz większą różnicę w jakości (nawet sygnału analogowego) gdy zmienisz tv na LCD.

Ja zmieniając tv z CRT na LCD zauważyłem na nowym ogromną różnicę/poprawę jakości obrazu oglądając tv analogową a sygnał cyfrowy (nawet SD) daje jakość jeszcze lepszą niż tv analogowa (ze względu na brak szumów na obrazie).

Kineskopy CRT ze względu na ich sposób działania nie są w stanie dać dobrej jakości obrazu w porównaniu z nawet najniższej jakości panelami LCD, CRT zawsze będzie dawać obraz lekko rozmazany a LCD zawsze daje obraz ostry.

Dla porównania panele plazmowe ze względu na swoją budowę i sposób działania dają kolory żywsze niż CRT (kolory trochę jak w LCD) ale obraz jest też trochę rozmazany (trochę mniej niż w CRT ale daleko mu do LCD) a do tego ciągną ogromne ilości prądu wydzielając przy tym dużo ciepła.

Weź pod uwagę jeszcze prądożerność.

Dzisiejsze telewizory palą 35-50 W.

Przeczytaj na obudowie jaką ma moc Twój telewizor.

Ale o czym jest rozmowa w ogóle? Jeśli jest to telewizor 15 cali CRT to zapewne ma on ekran o rozdzielczości 720x576 px (PAL). Nawet jeśli w jakiś sposób wyślesz mu sygnał HD to na ekranie i tak zobaczysz tylko te 720x576, tyle że obraz będzie wyświetlany bez żadnych zakłóceń, będzie po prostu dobry.

Poza tym SCART o ile się nie mylę nie może wysyłać obrazu w HD.

10 lat temu były crt które miały ponad 2k na dłuższym boku, tyle że to były monitory komputerowe.

W Przypadku TV niestety nawet tego tragicznego 720p nie da się osiągnąć.

Oczywiście że się da, są telewizory kineskopowe HDReady 1080i np. Philips 32PW9551 lub SAMSUNG WS-32Z409P.

Pamiętaj że kineskopy CRT były montowane w monitorach komputerowych i po wejściu na rynek paneli LCD profesjonalni graficy nadal przez jakiś czas używali CRT bo obraz był poprostu lepszy.

Faktycznie trochę spłyciłem temat co kolega słusznie zauważył.

Faktycznie pierwsze panele LCD jakie były stosowane w monitorach miały niską jakość jeśli chodzi o kolory (kolory były blade) i miały doże czasy reakcji matrycy przez co graficy komputerowi i gracze omijali je z daleka ale to już dość stara historia.

Natomiast w swoim poście pisząc o ‘najniższej jakości panelach LCD’ miałem na myśli panele montowane od kilku lat które są już dobrej jakości w porównaniu z kineskopami (choć i kineskopy montowane w ostatnich latach produkcji sprzętu CRT w tych wyższej klasy telewizorach/monitorach też były już całkiem niezłe - płaska powierzchnia; wysoka częstotliwość; żywe kolory itp.), te obecnie stosowane typy paneli LCD (TN/VA/IPS) też dzielą się na lepsze i gorsze.

No to już nie wiem.

Jedyne co zauważam to mniejsze logo programu :lol: No może ostrość… Ale może mi się zdaje…

Może ktoś jeszcze ma jakąś opinię?

Programy w HD na stałe są nadawane w proporcjach 16:9, jeśli trafi się jakaś audycja w proporcjach 4:3 ma dołożone pionowe czarne pasy po bokach. Na telewizorach o proporcjach 4:3 daje to efekt oglądania programu w czarnej ramce. Można wprawdzie włączyć opcję “zoom” czy “pan&scan” w tunerze i w ten sposób problem rozwiązać, ale gdy telewizję ogląda inna osoba, prawdopodobnie nie będzie już potrafiła tego zrobić. Dlatego chyba jednak lepszą opcją jest oglądanie wersji SD, bo wtedy problemu nie ma - audycje o proporcjach 4:3 są nadawane w proporcjach 4:3.

Hm… Widziałem właśnie takie stare audycje na kanale HD

Znalazłem model telewizora: Panasonic TX-25MD1P

Instrukcja Panasonic TX-25MD1P.pdf

Przekątna 59 cm (około 23"), 135W i 59 Hz.

Nie dość, że prądu żre o 100 W więcej to jeszcze masz 50Hz czyli szybsze zmęczenie oczu.

No cóż… Lepszy rydz niż nic.

Ten telewizor ma możliwość odbierania telewizji o podwyższonej rozdzielczości (720x576), tak?

Hmm… A czy warto pod niego kupić jakąś przejściówkę i podłączyć laptopa? Niby mała rozdzielczość, ale znowu większy, no ale 4:3 i do tego szybkie męczenie oczu… No nie wiem :frowning:

A co do tematu: To dalej nie wiem, czy warto te HD włączać przy CRT, czy tylko SD…

Nie chcę być przekonany, że lepiej HD tym, że mi się wydaje, że lepszy na nim obraz (a może i dźwięk…?).

Jeśli nie przeszkadza ci konieczność ręcznego przełączania formatu przy audycjach w proporcjach 4:3 (ew. oglądanie ich w ramce), to korzystaj z HD.