Jakość obrazu FHD na monitorze 4K

Jaka jest jakość obrazu na monitorze monitor 4K rozdzielczość FHD.

4K chce do pracy, a grać chce w fhd bo mój sprzed takiej rozdzielości nie pociągnie 

Czy jest jakaś różnica obrazu fhd w grach pomiędzy monitorem FHD a 4K ?

Oczywiście, obraz będzie odrobinę bardziej rozmyty. 1920 x 1080 zostanie przedstawione na matrycy 4096x2304 a to oznacza, że w poziomie i pionie każde 2.13 piksela na ekranie powinno wyświetlić jeden i ten sam piksel źródłowy. Oczywiście tak się nie da zrobić, żeby świeciła część piksela tak, a część inaczej, więc ten trzeci piksel będzie dzielił kolor z sąsiadem w odpowiedniej proporcji. Podobny efekt możesz zaobserwować oglądając rozciągnięty obraz 900 x 500 na ekranie full HD (identyczne ratio interpolacji). Najlepiej jakbyś w jakimś sklepie poprosił o wyświetlenie obrazu FHD na ekranie 4K i sam ocenił, czy taka jakość Ci odpowiada.

Kup monitor 3840x2160. W FHD (1920x1080) będzie wszystko idealnie ostre. Po prostu zamiast jednego piksela będą świeciły się 4.

Z własnego doświadczenia - jeśli nie chcesz używać skalowania, które bardzo różnie działa, sczególnie w starszych aplikacjach - dla mnie idealne jest 2560x1440 na 32 calach. Jest to na granicy nie męczenia wzroku, a z ok. 40 cm obraz jest idealnie ostry. O ile na 27 calach 1920x1080 widziałem piksele, to tutaj nic takiego nie ma.

Podziałka może słuszna, ale oglądanie 32" z 40cm? Szyja musi Cię boleć od rozglądania się ;-) 

pozdrawiam siedząc = metr od 24" FHD + 19" UXGA

Różnica jest widoczna ale przy większych przekątnych 24-27 cali. Tyle dobrze, że 4K i 1080p ma taki sam aspect ratio, co sprawia, że obraz nie jest rozmyty i nadal bardzo ostry (przy mniejszych ekranach). Na laptopie z 4K ustawiałem w grach 1080p i różnica była naprawę minimalna w obrazie.