Jasna plamka na matrycy laptopa

Witam, mam następujący problem: na matrycy mojego Acer 5920G w okolicach środka ekranu mam małą (wielkości oka emotki: :o) jasną plamkę. Widać ją tylko na jasnym tle. Na czerni jest niewidoczna. Nie są to raczej przepalone piksele. Matryca była czyszczona specjalnymi szmatkami więc raczej nie jest to przyczyna. Wygląda to tak, jakby w tym miejscu było większe naświetlenie matrycy (?). Co mogę z tym zrobić? Komputer jest na gwarancji, ale wolałbym się go nie pozbywać na następne 2 tygodnie… Wykonanie zdjęcia niewiele daje niestety, wszystko się zlewa. Plamka jest do potęgi denerwująca.

EDIT: Na pomniejszeniu coś tam widać. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2bb … 341f7.html

Wygląda to jak plamka tłuszczu na matrycy.

Bynajmniej nie wygląda to na wadę matrycy, lecz zabrudzenie.

Próbowałem wyczyścić, ale nie pomaga nic.

skaza matrycy lub powłoki.

A czym czyściłeś? Mialem podobnie użyłem specjalistycznej pianki :slight_smile: + chusteczki (ofc nie smiganej xD) i bylo OK.

Specjalnym płynem do matrycy, nawet teraz spróbowałem przetrzeć ale nic nie daje.

dodam jeszcze, że widziałem bodaj fs z podobnymi skazami które powstały od docisku klawiatury.

Podejrzewam, ze laptopa uzywasz juz rok-dwa i nosisz go dosc czesto ze soba (byc moze w miekkiej torbie lub w miekkim plecaku laptopowym)?

Ta plamka to wytarcie powloki spod matrycy i powstaje wskutek kontaktu uginajacej sie pokrywy ekranu z tylna czescia ekranu.

Niestety nie da sie tego naprawic, usterka moze sie jeszcze nieco powiekszyc lub powstac w innych miejscach ekranu.

Zdarza sie nawet w najlepszych komputerach (z super sztywnymi magnezowymi obudowami).

Moja rada na przyszlosc - bezpieczniejsze dla komputera przenosnego jest noszenie go w sztywnej torbie, ktora zapewnia mu dobra ochrone, niz w czyms miekkim (jak np. plecak, chociazby byl to plecak laptopowy).

W moim starym HP DV4000 zdarzylo sie dokladnie to samo, identycznie w Dellu mojego kolegi, wiem tez, ze zdarzalo sie w IBMach Thinkpadach i w Sonych.

Nie jest to usterka fabryczna - po prostu zdarza sie u osob, ktore intensywnie uzywaja komputera (ja np. jezdzilem motocyklem w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Polsce - trzymajac laptop w plecaku laptopowym i uzywajac go jako mapy - po jednej takiej podrozy pojawily sie opisywane przez Ciebie biale plamy).

Kolega rozkrecil ekran swojego Della do ostatnich elementow, aby zobaczyc co jest problemem i stwierdzil, ze pod ekranem znajduje sie cos w rodzaju gabki, ktora oddziela ekran od plastikowej obudowy.

Gabka ta wyciera sie, w ten sposob do danego miejsca ekranu dociera znacznie mocniejsze podswietlenie (nie jest blokowane przez gabke w stopniu takim jak w innych miejscach ekranu).

Kolega mitomanem nie jest i chociaz nie rozkrecalem sam ekranu, aby sprawdzic to w swoim starym komputerze - jest to calkiem prawdopodobna wersja.

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź. Komputera używam od lipca, raczej w domu (ze 3 wyjścia), ale wszystko możliwe… Dzięki!

Aha no tak jak mowi technik_elektro możliwe ze to od klawiatury dlategp lepiej na wyjazdy kładź na klawiaturze chusteczkę hig. czysta.

Klawiatura akurat nie ma duzego wplywu na ta konkretna usterke - bo uszkodzenie powstaje z tylu, a nie z przodu ekranu.

Mimo wszystko pomysl oddzielania ekranu od klawiatury jest dobry - w HPku mialem niestety przetarcie z tylu (biale plamy) i przetarcie z przodu (od klawiatury - czarne kreski).

Wg niektorych osob papier jest zlym rozwiazaniem (moze porysowac ekran - nawet ten najcienszy i najbardziej miekki papier) - dostepne sa za to szmatki do okularow/obiektowow aparatow, ktore dla ekranu sa calkowicie bezpieczne - wystarczy znalezc je w odpowiednim rozmiarze.

niejednoznaczny jest powód powstania dyskutowanej skazy, to co przedstawia dodane zdjęcie też nie jest jednoznaczne - bardzo mało i nieostre, całą dywagacja odnośnei ścierania się pianki czy czegoś tam przy częstym podróżowaniu też nie sprawdziła się - gdyż właściciel w głównej mierze pracuje w domu.

konkludując - skaza nie do usunięcia, chyba że wymiana matrycy na inną np. z podniesioną rozdzielczością.

Czy gwarancja obejmuje taką usterkę?

Również mam taką plamkę ale widoczną pod pewnym kontem. Zauważona była zaraz po zakupie, laptop był przenoszony w torbie może z 3-5 razy.