[java] błąd: illegal character: \8220

Witam,

chciałem się zabawić troszkę w OpenGL’a w javie (LWJGL). Wszystko mam skonfigurowane i wszystko działa jak należy.

Niestety problemy zaczęły się, gdy chciałem dodać tekstury do moich obiektów.

Po kolei:

Korzystałem z tej strony: http://www.gaanza.com/blog/loading-imag … -in-lwjgl/ , dodałem wszystkie potrzebne biblioteki podane w poradniku. Żeby zobaczyć jak to działa skopiowałem cały kod do osobnej klasy.

No i pojawiły się błędy:

Kod jest całkowicie skopiowany z tamtej strony i nie wprowadzałem żadnych zmian. podam jednak ten kod:

Na czerwono zazanczyłem linijki, które według NetBeansa wywołują błąd. (tu przepraszam ,że wstawiłem kod do quote’a ale inaczej nie dało by się zaznaczyć linijek).

No i oczywiste pytanie: co oznacza ten błąd i jak go zwalczyć :slight_smile:

Z góry dzięki za odpowiedź!

Jeśli kopiowałeś ze strony, to pewnie jakiś skrypt automatycznie zmienił cudzysłowy z tablicy ASCII na inne, bardziej poprawne z typograficznego punktu widzenia, ale akurat niesłużące do cytowania tekstu w Javie. Upewnij się, że wszystkie cudzysłowy w kodzie to "

Jakby nie patrzeć, kompilator nie może rozpoznać znaku o kodzie Unicode 8220. Po szybkim rekonesansie - jest to znak , który występuje przy podawaniu ścieżki do tekstury i określaniu formatu.

człowieku dzięki ci :slight_smile: Rzeczywiście cudzysłowy były nieco inne :slight_smile: