[JAVA] netbeans & eclipse - problem z kodowaniem UTF-8


(Przemekbaranowski) #1

Część kodu napisana jest w Eclipse, cały pakiet skompilowany do pliku JAR.

Jest to część logiczna, odpowiedzialna za wygenerowanie danych i zapis ich do XML. Kodowanie UTF-8 jest ustawione, main() uruchamiany z konsoli tworzy poprawny plik z zachowaniem polskich ogonków.

Problem zaczyna się, gdy podepnie się ten skompilowany pakiet pod formatkę w netbeans. utworzony plik xml teoretycznie jest w utf-8, ale po otwarciu zgubione są polskie znaki.

jakieś pomysły?


(Grzelix) #2

nie dokońca rozumiem w którym miejscy jest problem,

a) plik xml wygenerowany nie jest w utf-8 (generowanie sterowane przez formatkę)

b) wyświetlanie w formatce gubi ogonki.

jeśli b to sprawdź właściwości formatki w której wyświetlasz, czy posiada obsługę utf-8


(Przemekbaranowski) #3

zawęziłem obszar poszukiwań błędu : problem z zgubionymi ogonkami w XML pojawia się tylko gdy uruchamiam skompilowany plik JAR pod windowsem, a nie bezpośrednio z netbeansa. Program uruchomiany z NB działą ok.


(Enterbios) #4

Nie bardzo rozumiem co u Ciebie znaczy po otwarciu pliku. Jeśli masz na myśli tutaj wypisanie zawartości na konsole to sprawdź czy przypadkiem sama konsola nie gubi kodowania. Jeśli masz na myśli jakieś operacje na zawartości pliku które nie działają(typu contains itp) jak powinny, bo jest pomieszane kodowanie to radzę następnym razem pamiętać o ustawieniu kodowania na stałe, przy pisaniu/czytaniu do/z pliku zamiast zdawać się na kodowanie domyślne które będzie zależne od platformy na jakiej odpalisz jarke. Ogólnie opisałeś problem to mogę tylko ogólnie odpowiedzieć.