[Java] Program z klasami

Dostałem taki program na spr i zupełnie nie wiem, co ma robić. Nauczyciel zamiast uczyć daje same dokumentacje, więc zero pomocy… Mógłby ktoś rzucić okiem tak na szybko i coś pomóc? Mam czas do 13:30 :confused:

"Napisz w języku Java program:

składający się koniecznie z dwóch klas takich, że

klasa bez metody main() powinna zawierać metodę sumapodzielnikow(int x)

zwracającą sumę podzielników liczby x.

Klasa z metodą main korzystając z powyższej metody powinna

znaleźć 3 liczby równe sumie swoich podzielników mniejszych od nich samych.

Przykładowo podzielniki liczby 6 to: 6, 3, 2, 1.

Suma podzielników liczby 6 to 12. Suma podzielników liczby 6 mniejszych od niej samej to 6.

6 jest więc taką liczbą której szukamy.

Napisz program, który znajduje jeszcze takie 3 inne liczby.

"

I ma rację? Dokumentacja Javy jest jedną z lepszych, a na studiach się studiuje tak w ogóle (czyt. studiowanie = uczenie samemu, pogłębianie wiedzy nad czymś).

Co do samego problemu, może wykaż odrobinę chęci przedstaw kod co ci w nim nie działa, to ci pomogę. Póki co chcesz, by ktoś odrobił zadanie za ciebie. W ten sposób się nie nauczysz niczego, a to są podstawy.

Trzeba zrobić 2 klasy w jednej main gdzie będzie obsługa i/o, druga która na dobrą sprawę jest tylko kontenerem bez pól, która będzie miał w/w metodę. Znalezienie podzielników można zrobić naiwnie testując czy reszta z dzielenia wynosi 0.

Może i jedna z lepszych, ale nie na 2giej lekcji programowania w 2 klasie technikum… :confused: Zaraz podeśle co zrobiłem…

Zadany problem jest fajny, i najtrudniejsze jest tutaj stworzenie dobrego algorytmu. Sama implementacja w kodzie nie będzie problemem. Niby w czym miał tutaj nauczyciel pomóc? W stworzeniu klasy z metodą main? Jest masa przykładów do tego w sieci. Nawet w szkole trzeba się czasem wykazać inwencją twórczą. A to jest bardziej zadanie matematyczno/algorytmiczne. Jak podeślesz to co zrobiłeś chętnie pomożemy, ale niestety nikt na nikogo odrabiać lekcji nie będzie :wink: