Java RE 8 Update 211 już nie za darmo

Witam

16 kwietnia 2019 r. pojawiła się wersja Javy RE 8 update 211, w której zmieniło się licencjonowanie dla użytkowników komercyjnych. Już nie jest ono darmowe, choć da się je bez problemu zainstalować.

Ciekawe co w tym względzie powiedzą tacy jak ZUS, gdzie żeby połączyć się do PUE, to trzeba mieć zainstalowaną Javę RE. Już rok temu z nimi rozmawiałem, bo ten badziewny portal chodzi tylko na starym IE, gdyż inne duże przeglądarki już “dawno” wyłączyły obsługę Javy.

1 polubienie

A cena licencji na jedno stanowisko to coś ok. 1000 PLN.

Ciągle jest przecież OpenJDK - https://developers.redhat.com/products/openjdk/download/

Że ile… no to Java idzie w piach, bo już chyba z pół roku temu wprowadzili płatność za wersję SDK (dla deweloperów).
Ciekawe czy

1 polubienie

JDK to pewnie Development Kit, ale chodzi bardziej o samą wersję uruchomieniową, czyli RE. Wersja DK to pewnie z 500 MB zajmuje.

1 polubienie

Wrzucę to do działu propozycji newsów. Może ktoś z redakcji opisze sprawę, bo mnie np. zaskoczyłeś i zaraz będę sprawdzał jaka wersja jest poinstalowana u mnie :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Pytanie tylko po co przeciętnemu użytkownikowi PC Java? Lata temu się pozbyłem i nie utraciłem absolutnie żadnej funkcjonalności (no może poza LanguageTool dla LibreOffice)?

No właśnie, a to świetny plugin. Szkoda że napisany w tej cholernej javie :stuck_out_tongue_winking_eye:

To na pewno weszło dopiero teraz? W mojej firmie Java jest nieaktualizowana od miesięcy - support mgliście się tłumaczy na pytanie dlaczego nam wiecznie wisi powiadomienie, zresztą dogadać się z nimi to zawsze był problem. Zastanawia mnie to, bo inne aplikacje i OS są instalowane w miarę na bieżąco, bo wymaga tego polityka firmy - choć za ostatni cyrk z Microsoft Teams bym ich wychłostał.

Do programowania, niby do uruchamiania 15 - 30 dolarów za stanowisko.

Ja ostatnio rozważam opcje -1 jeżeli chodzi o aktualizacje softu.
Czyli przedostatna wersja bo najnowsze zawsze jakieś dramatyczne bugi mają.